Зеленський узаконив компенсації за знищене житло: Коли можна отримати та як працюватиме механізм

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про компенсацію за знищене та пошкоджене житло внаслідок бойових дій. Перші компенсації громадяни зможуть отримати вже у травні, передають Патріоти України.

Виплати надаватимуться винятково за пошкоджену або зруйновану з 24 лютого 2022 року житлову нерухомість, але це не поширюється на об'єкти, які на дату запровадження воєнного стану розташовувалися на тимчасово окупованих територіях. Законопроєкт № 7198 доступний на сайті Верховної Ради.

Компенсація буде надаватися за зруйновані та пошкоджені квартири, інші житлові приміщення (наприклад, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об’єкти будівництва, у яких зведені опорні та зовнішні конструкції. Також компенсуватимуть спільне майно багатоквартирного будинку – але тільки у випадку його пошкодження.

Хто може отримати компенсацію?

Право на компенсацію отримають фізичні особи-громадяни України, які є власниками майна. Водночас низка осіб розраховувати на неї не зможе. Зокрема:

  • із санкційних списків;
  • із судимістю за скоєння злочинів проти основ національної безпеки;
  • їхні спадкоємці.

Використовувати сертифікат можна протягом 5 років з дня видачі. Відчужувати протягом 5 років, крім спадкування, заборонено.

Джерела фінансування компенсацій за пошкоджене та знищене майно:

  1. Кошти державного та місцевих бюджетів;
  2. кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
  3. міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
  4. репарації або інші стягнення з країни-терористки РФ;
  5. інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об’єктів нерухомого майна.

Як повідомила народна депутатка, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк, понад 1 млн українців на сьогодні залишилися без житла. Станом на початок березня через портал Дія українці подали вже 335 тис. заявок про пошкодження або руйнування житла.

Поточний обсяг заявлених руйнувань – близько 23 млн кв. м, при цьому найбільше заявлено в Донецькій, Харківській та Київській областях. У реєстрі пошкодженого майна вже зареєстровано понад 500 громад, внесено дані про 10 тис. об'єктів.

Демобілізації не буде? Міноборони розробило новий механізм ротації на фронті

середа, 2 квітень 2025, 23:25

Міністерство оборони України створили новий механізм ротації, що може стати альтернативою демобілізації військових. Він передбачає кілька місяців відпочинку після 90 днів участі у бойових діях. Про це розповів в ефірі "Радіо Свобода" народний депутат в...

"Підпишіть електронну петицію": В МВС попередили, що шахраї вигадали нову схему

середа, 2 квітень 2025, 22:59

Шахраї почали використовувати фейкові посилання нібито на сторінку «Електронних петицій» задля викрадення персональних даних користувачів. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на Міністерство внутрішніх страв України. Спершу українці отрим...