Археологи виявили рідкісні глиняні фігурки з відкритими ротами і знімними головами на вершині давньої піраміди, що може перевернути уявлення про доколумбову культуру регіону, передають Патріоти України.
Команда з Варшавського університету під керівництвом Яна Шиманського та Габріели Прейс розкопала п’ять глиняних ляльок, відомих як фігурки Болінас, що датуються приблизно 410–380 р. до н.е.. Науковці зазначають, що три з п’яти ляльок мають знімні голови та отвори в шиї й черепі — ймовірно, для мотузки, що дозволяла керувати фігурками як примітивними маріонетками.
«Коли тримаєш їх у руці, вони виглядають майже моторошно — через виразні риси обличчя», — розповідає Шиманський.
Це лише друге подібне виявлення в Центральній Америці і перше, де серед фігурок чітко ідентифіковано чоловічу постать. Дослідники вважають, що ляльки могли бути частиною ритуальних вистав, які відтворювали як реальні події, так і міфологічні сюжети.
Наукове значення: Знахідка дає нове розуміння соціокультурної складності народів, що населяли територію сучасного Сальвадору в доколумбову епоху. Це спростовує міфи про їхню «культурну ізоляцію».
Дослідження опубліковане в науковому журналі Antiquity, 2025 року.
Михайло Кравчук із Рівненщини став першим Героєм України у Патрульній поліції. Президент Володимир Зеленський присвоїв йому найвище звання з врученням ордена "Золота Зірка". Про це розповіли у Патрульній поліції, передають Патріоти України. "Михайло Кр...
На Закарпатті після участі в молодіжному заході на території Пилипецької територіальної громади отруїлося майже 40 людей. Про це 11 липня повідомив у Facebook Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України, передають Патріоти ...