30 років тому, 6 травня 1991 року, був прийнятий Закон «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю», який легалізував створений наказом начальника УВС Києва Андрія Василишина перший в країні відділ по боротьбі з організованою злочинністю. Його очолив тодішній полковник Микола Піддубний, інформують Патріоти України та пропонують вашій увазі текстовий запис бесіди із ним.
— Миколо Олеговичу, чому перший ВБОЗ створювався саме в Києві? Невже криміногенна ситуація була настільки важкою? - питаю у колишнього начальника столичного главку міліції, генерал-лейтенанта Миколи Піддубного.
— Дійсно, ситуація була складною. Місто окупували злочинні угруповання, з них багато кавказьких. Було зрозуміло, що з такою організованою злочинністю треба працювати по-новому. У нас завдяки Василишину вже була база «Скорпіон», у яку ми заносили інформацію про всіх, кого брали в розробку: зв'язки, пересування, організації, з якими наш об'єкт працював, тощо. У відділі було 32 людини. Відмінні хлопці, зараз таких не знаю. З ними ми й завдали першого удару по організованій злочинності.
У мене був тоді девіз, у вигляді плаката висів в моєму кабінеті. «Справжній працівник міліції, борючись зі злочинністю, особливо організованою, повинен мати риси безкомпромісного чесного борця. Інакше він не міліціонер, а перевертень. Він гірше Юди».
— Дотепер в Києві пам’ятають тодішніх «авторитетів»: Череп, Москва, Ткач, Авдишев. І, звичайно, Солоха. У ті роки ці призвіська знали багато киян, а деякі, ті, хто активніше, й самі стикалися з ними.
— Так, і де вони тепер? Когось посадили, хтось був убитий у бандитських розборках, когось вижили з країни. Коли я заступав на посаду начальника відділу по боротьбі з організованою злочинністю, у Києві було 5 злодіїв в законі, а коли через три роки пішов на підвищення, не залишилося жодного. А це ж дуже небезпечні злочинці з міжнародними зв'язками.
— Хто-небудь з ваших 32 оперів був поранений або, не дай Боже, загинув?
— Ніхто не загинув, а поранений був Сашко Калузький, коли ми звільняли захопленого у «Правекс-банку» заручника, зятя Черновецького. Його захопили, посадили в машину та прикували кайданками до валізи з вибухівкою дуже небезпечні злочинці, колишні військові, спецназівці, які відслужили в Німеччині.
А я служив у спецназі Закавказького військового округу, тому знайшов з ними спільну мову. Адже тоді мені сказав Черновецький: «Я вже заплатив гроші, а ви їх відпустіть». Як це відпускати злочинця з вибухівкою (він же погрожував вибухом, вбивством)! Я такому не навчений. Все закінчилося по-нашому, як годиться. Терориста відвезли до прокуратури, заручника звільнили. Але далося це нелегко.
— У 2015 році УБОЗ, який на той час все більше зрощувався зі злочинністю, ліквідували. На вашу думку, це було правильне рішення?
— Ні в якому разі! Це була унікальна організація, що напрацювала ефективні методи боротьби з таким складним явищем, як організована злочинність, та мала унікальну базу даних «Скорпіон», яку теж було знищено.
— Неодноразово доводилося чути від оперативників, що «Скорпіон» був знищений тому, що до влади та до керівництва правоохоронних органів прийшли ті, чиї дані були в цій базі.
— Абсолютно вірно. Внаслідок поліція зараз зовсім не контролює організовану злочинність, що прекрасно почувається. Її члени пішли до влади, в депутати. Сумно. В цьому немає моєї провини, я ж давно вже не при справах.
— Свого часу ви та ваші колеги робили, що вміли, щоб зробити світ чистішим. Тому 6 травня — це ваше свято. Вітаю, Миколо Олеговичу.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...