Зміна клімату може зменшити людський мозок: Про що попереджають учені

Зміна клімату вже суттєво впливає на життя людей, змінюючи ландшафти і погоду у всіх регіонах планети. Але є серед його ефектів і досить несподівані. Так, деякі вчені припускають, що це може призвести до зменшення розміру людського мозку, передають Патріоти України.

Як пише видання Science Alert, такого висновку дійшов учений-когнітивіст Морган Стайбел з Музею природної історії в Каліфорнії. Він дослідив кліматичні дані та вивчив параметри людських останків за період 50 000 років. Його метою було дослідити, чи є зв'язок між коливаннями температури та розмірами мозку і, відповідно, людською поведінкою.

Для своєї роботи він обробив дані про розмір мозку 298 особин виду Homo і проаналізував, як вони змінились за останні 50 тисячоліть у зв'язку з природними даними про глобальну температуру, вологість та кількість опадів. Виявлена ним кореляція показала, що у періоди, коли клімат ставав теплішим, середній розмір мозку помітно зменшувався порівняно з холодними періодами.

До проведення цієї роботи Стайбела підштовхнуло його раніше дослідження, пов’язане зі зменшенням мозку. Вчений хотів зрозуміти причини такої тенденції. "Ми знаємо, що мозок виріс у різних видів за останні кілька мільйонів років, але ми дуже мало знаємо про інші макроеволюційні тенденції", – розповів він.

Щоб зробити висновки, Стайбел обробив дані про розміри черепа з десяти окремих опублікованих джерел. Всього для свого дослідження він взяв 373 виміри 298 людських кісток. Також до даних він включив оцінки розмірів тіла, скориговані з урахуванням географічного регіону та статі людини, щоб оцінити розміри мозку, якій їй належав.

Скам’янілості були також поділені на групи залежно від свого віку. Всього таких груп було чотири – віком 100 років, 5000 років, 10 000 років і 15 000 років та більше. Це дало змогу пояснити помилки датування.

Отримані відомості вчений порівняв з чотирма кліматичними записами, включно із даними про температуру, зроблені Європейським проєктом з дослідження льоду в Антарктиді (EPICA) Купол C. Цей проєкт вивчає проби льоду, які дають можливість отримати досить точні дані про температуру поверхні планети більш ніж 800 000 років тому.

Як вдалося встановити, останній льодовиковий максимум припав на період 50 000 років тому. Через нього середні температури тримались на досить низькому рівні до кінця пізнього плейстоцену. Підвищення сталось у голоцені і триває досі.

Співставлення отриманих даних показало загальну закономірність зміни розміру мозку у Homo, яка корелює зі зміною клімату під час підвищення та зниження температури. Так, за період голоценового потепління середній розмір мозку значно зменшився – у середньому трошки більше ніж 10,7%. "Схоже, що зміни розміру мозку відбуваються через тисячі років після зміни клімату, і це особливо помітно після останнього льодовикового максимуму приблизно через 17 000 років", – пояснив виявлену закономірність у своїй статті Стайбел.

Виявлена ним еволюційна зміна відбулась протягом досить короткого періоду часу – від 5000 до 17 000 років. Якщо ця тенденція триватиме й далі, це може негативно позначитись на когнітивних здібностях людства.

Аналіз показав, що вологість та рівень опадів також впливали на мозок. Але періоди посухи та вологі періоди продемонстрували слабку кореляцію з цим показником.

Досі залишаються питання про те, що саме викликає зміни у розмірі людського мозку. Результати показують, що клімат не пояснює всі еволюційні зміни, хоча і має значний вплив. За словами Стайбела, фактори екосистеми, такі як хижацтво, непрямі кліматичні ефекти (рослинність, чиста первинна продуктивність, тощо) та некліматичні фактори на кшталт культури та технологій можуть сприяти зміні розміру мозку. Тема потребує подальшого, більш глибокого вивчення.

На тлі шаленого злету цін: В Україні різко переписали цінники на популярний продукт

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:32

В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...

В Україні хочуть автоматично арештовувати гроші боржників: Чого чекати

п’ятниця, 22 листопад 2024, 8:58

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт № 9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації виконавчого провадження". "За" проголосував 271 нардеп. Серед норм документа – можливість автоматичного арешту коштів боржник...