День Святого Миколая Чудотворця: історія свята, яке традиційно відзначали українці

Найбільше радості свято святого Миколая доставляє дітворі. Адже за давньою традицією батьки купують і ховають в будинку подарунки, які святий Миколай "приносить" слухняним дітям.

В Україні святкують день Миколая Чудотворця. Ілюстрація:http://uainfo.org/

Сів у санки Миколай

В шубі, в теплих рукавицях.

Янголятка, підганяйте,

Щоб на землю не спізниться!

19 грудня православні люди всього світу святкують день святого Миколая Чудотворця. Про історію свята, його традиції та народні прикмети пише видання UAINFO, повідомляють Патріоти України.

Історія свята

Про святого Миколая існує багато давніх переказів та легенд. Правдоподібно, що Миколай народився у грецькому місті Патара, провінція Лікія, що у Малій Азії, у християнській родини. Звідси і відповідне виховання Миколая. Його дядько був єпископом і дбав про духовну освіту свого племінника. Ще в молодому віці він висвячує Миколая на священика. Коли ж померли батьки Миколая, молодий душпастир вирішує скласти пожертву з усього успадкованого від них майна для потребуючих.

У водах Йордану

У той час один співвітчизник Миколая з невідомих причин втратив усі свої кошти. Жодних засобів до існування у родини не залишилося. А мав цей безталанний трьох доньок, яких і вирішив спонукати до заробітку власним тілом.

Коли священик Миколай дізнався про злий намір безнадійного батька, вирішив допомогти дівчатам, аби вони не пішли знеславленою дорогою. Тож тричі він крадькома підкидав до дверей їхньої хати мішечки із золотом, використавши які, дівчата успішно і чесно влаштували своє життя. Коли Миколай втретє підкидав мішечок, батько дівчат упізнав свого добродія.

Звідси, очевидно і традиція таємних подарунків, на знак вшанування благородного вчинку святого Миколая, особливо тим, хто найдужче потребує допомоги.

Згідно численних оповідань і переказів, життя святого Миколая було посвячене спасінню віруючих та глибокій самопожертві в ім'я любові до ближніх. За свого покровителя Миколая мають мореплавці (часто це пов'язують з ймовірною приналежністю його батьків до рибальської професії).

Святий Миколай Чудотворець на водах

Окрім цього, мають місце твердження, що Миколай, уже будучи єпископом, брав участь у Першому Вселенському (Нікейському) Соборі 325 року, на якому було укладено та затверджено «Символ віри».

Існує цілий перелік чудес, які за своє життя вчинив святий Миколай. Є свідчення, що він навіть воскрешав померлих. На сьогодні чудотворець є одним з найбільш шанованих святих у християн Східного та Західного обрядів.

Храм Святого Миколая у Демрі, Туреччина

Помер святий Миколай близько 345 року в місті Мірі Лікійській- стародавнє місто у Лікії, поблизу сучасного турецького міста Демре (Анталія, Туреччина). Там його і було поховано, а на місці збереження нетлінних останків збудовано церкву.

Коли ж в 11 столітті місто захопили мусульмани, вірні перевезли мощі святого Миколая з Міри до міста Бар, що в Південній Італії. Згодом там було зведено церкву, а вшанування святого чудотворця швидко поширилося серед християн католицького Заходу.

Традиції

Святкувати день Миколая Чудотворця, або як його ще називають Зимового Миколая, завжди починають молебнем у церкві. Раніше, а подекуди і зараз, всі жителі села збирали гроші і у складчину ставили після молебню велику свічку, щоб святий Миколай огородив їх від усіх бід і нещасть.

Після церковної служби 19 грудня влаштовується веселе свято, яке називали братчини. Всі частування купувалися у складчину і братчини були свого роду обрядом примирення ворогів і прощення всіх образ.

Оскільки у цей час йде різдвяний піст, то основними стравами на Зимового Миколая були пироги з капустою і грибами. На столі обов'язково було пиво, яке варили з ячменю нового врожаю.

Найбільше радості свято святого Миколая доставляє дітворі. Адже за давньою традицією батьки купують і ховають в будинку подарунки, які нібито святий Миколай приносить слухняним дітям.

У минулі століття в день Зимового Миколая здійснювали різноманітні угоди, укладали договори, тому що були впевнені, що цього дня ніхто не піде на обман, оскільки Миколай Чудотворець покарає шахрая і відновить справедливість. До цього свята у містах відкривалися численні ярмарки, де встановлювалися остаточні ціни на хліб і борошно. Дівчата з цього часу починали підготовку до святок.

Також на Зимового Миколая люди примічали погоду. Саме з цим днем пов'язано безліч прикмет, за якими можна судити про майбутню зиму і погоду в наступному році.

Якщо на Миколая день холодний і ясний - бути урожайному року.

Якщо на Миколая сніг лежить - до швидкої відлиги.

Якщо на Миколая день теплий видався - чекай суворих морозів.

Як на Миколая впаде великий іній - на гарний врожай хліба.

Як на Миколая морозяний день - на уроду хліба й городини.

Як на Миколая піде дощ, то врожай на озимину.

Який день на Миколая Зимового, такий і на Миколая Весняного.

У кожному році два Миколи: на першого Миколи не буває холодно ніколи, а на другого Миколи не буває тепла ніколи.

Свято Миколая - чи не найулюбленіше свято усіх дітей. Для дорослих воно зазвичай супроводжується чималими витратами коштів і часу, бо діти іноді такого забажають у листах до святого Чудотворця, що справді, аби виконати ці наївні й водночас такі наполегливі побажання , без чудес не обійтися.

Але чого не зробиш задля радості своїх найдорожчих дітей, які з довірою і трепетом розкривають вранці пакунок , плескають у долоні і одразу ж снідають цукерками.

Оселя наповнюється мандариновим запахом, а дитина із щоками , набитими ласощами, прямує подивитися, чи не обділив, бува, святий Миколай її батьків.

Це свято справді овіяне загадкою і трепетом, принаймні доти, доки діти вірять у доброго Святого, який кладе під подушку омріяні подарунки.

Вже за місяць малеча старанно, каліграфічними літерами починає вправлятися в епістолярному стилі, пишучи Миколаєві листа, та адресуючи до небесної канцелярії. А далі з нетерпінням очікують на таємничий прихід Чудотворця, особливо у скрутний час для нашої країни.

Сучасні українські діти все частіше звертаються до Миколая з проханнями про мир на Україні. Дітлахам також хочеться відчути тишу та спокій своїй родині. Вони переживають за тих, хто на передовій. Ось, про що пише у своїх листах малеча. Як такі слова можуть не розчулити?

"Прошу, щоб Миколай приніс дідусеві - теплі шкарпетки, щоб не змерзнув узимку. Татові - нову велику чашку, щоб помістилось більше кави. А для мами - піну для ванни, щоб їй було весело купатись!", - пише до святого шестирічний Данило.

Владислав дуже хоче, щоб Миколай приніс йому дитячу тумбочку: "Якщо того не буде, то що зможете. І ще я нагадав собі - тапочки із зайчиком або собачкою, які ви зможете придбати".

"Я хочу в тебе тільки попросити, щоб мої батьки були щасливі та здорові і все", - звертається до Миколая Олег.

Восьмикласниця Вікуся просить святого вберегти свого батька та його побратимів у АТО від ворожих куль: "Нехай Святий Миколай принесе радість моєму татусеві та іншим оборонцям країни та збереже їхнє життя та здоров'я. Щоб вони вберегли Україну від ворогів і повернулися неушкодженими додому".

Маленька Крістінка також переживає за свого татка:

"Щоб прийшло щастя в нашу країну, щоб всі були здорові. І щоб нашим військовим там щастило на фронті", - просить маленький Петрик.

"... подивилась новини про Євромайдан, хочу тебе попросити, щоб ти помолився до Бога за нашу Україну. Щоб припинилася ця бороться за владу та кровопролиття. Різдво Хвристове люди повинні зустрічати з радістю та миром у душі..." - пише маленька Глорія.

Нехай же всі прохання діточок будуть почуті і за молитвами Святого Миколая Чудотворця на нашій землі буде мир та злагода! Головне - вірити в дива і вони обов'язково будуть здійснюватися! Зі святом вас, дорогі українці!

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Військові з КНДР вже у Маріуполі і під Харковом, - CNN

п’ятниця, 22 листопад 2024, 21:44

Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...

Навіть використання ядерної зброї не примусить українців стати рабами недоімперії, - Дмитро Ярош

п’ятниця, 22 листопад 2024, 21:18

"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...