Доленосний вибір: Казахстан переходить на латинку

​Зміни алфавітної графіки пояснюється перспективами і піклуванням про мову.

Фото з вільних джерел

До 2025 року Казахстан має перевести свій алфавіт на латинські літери. Це рішення пояснюється домінуванням латинської графіки в світі, передають Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

Перший напис казахською, але латиницею вже з'явився кілька місяців тому на півдні країни в Шимкенті перед візитом туди президента Назарбаєва. Це стало реакцією на ідеї глави держави, висловлені ним у статті про духовну модернізацію нації.

В історії алфавіт казахського народу мінявся не раз, і завжди це відбувалося залежно від історичних і політичних факторів. Казахстан з арабської в'язі перейшов на латинську абетку майже сто років тому, але радянська влада наполягла на кирилиці. Тепер часи змінилися, і молодь підтримує ідею повернення до латинки. "Це величезна робота, треба міняти конституцію, книги, але це вартує того. Весь світ на латині", - вважає студент-математик Оскар.

На пострадянському просторі з кирилиці вийшли вже Молдова, Узбекистан, Туркменія та Азейрбаджан. Перехід на латинські літери зазвичай пов'язували з геополітикою – зменшенням залежності від Росії. Бажання Казахстану деякі експерти теж вважають сигналом примхливій сусідці. Натомість політолог Галим Байтук зміну алфавіту воліє не політизувати. "Я думаю, триматися за минуле теж неправильно – молодь підросте, англійська сильно ввійде. Ми будемо намагатися латиницю адаптувати під нашу мову, і тоді молоді й дітям буде легше вчити свою мову. Російська мова не постраждає", - каже він.

Етнічні росіяни, котрі давно мешкають у країні, зазвичай казахської не знають, тож, як писатиметься алфавіт, їм загалом байдуже. А от їхні діти казахську не ігнорують – і вважають це нормальним, як знати англійську в Англії чи українську в Україні. Наразі відомо, що перший час після переходу на латинську графіку паралельно використовуватимуть і кирилицю. Лише за попередніми підрахунками, коштуватиме початковий процес – передрук книг, зміна вивісок та документації – 300 млн доларів.

Опублікував: Олекса Хвацький
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Маріупольці, які вижили: Правда з перших вуст від тих, кому вдалося вирватися з лап окупантів

неділя, 3 липень 2022, 6:08

Запоріжжя – одне із перших пристановищ, куди потрапляють маріупольці після пекла у своєму рідному місті. У Запоріжжі людям допомагають почати життя заново у прифронтовому місті. Патріоти України пропонують пізнати історії маріупольців, яким вдалося вир...

"К стране, где избиение женщин приравнивается к выражению любви, надо подходить с другими мерками", - блогер із Одеси

неділя, 3 липень 2022, 0:14

"До недавнего времени всякий намек на русскую исключительность в иерархии насилия вызывал протесты сознания и алгоритмов, с установленным софтом «ВСЕЛЮДИРАВНЫ». Но на пятом месяце войны России с Украиной, мир разродился новой установкой: да, к стране, ...