Доленосний вибір: Казахстан переходить на латинку

​Зміни алфавітної графіки пояснюється перспективами і піклуванням про мову.

Фото з вільних джерел

До 2025 року Казахстан має перевести свій алфавіт на латинські літери. Це рішення пояснюється домінуванням латинської графіки в світі, передають Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

Перший напис казахською, але латиницею вже з'явився кілька місяців тому на півдні країни в Шимкенті перед візитом туди президента Назарбаєва. Це стало реакцією на ідеї глави держави, висловлені ним у статті про духовну модернізацію нації.

В історії алфавіт казахського народу мінявся не раз, і завжди це відбувалося залежно від історичних і політичних факторів. Казахстан з арабської в'язі перейшов на латинську абетку майже сто років тому, але радянська влада наполягла на кирилиці. Тепер часи змінилися, і молодь підтримує ідею повернення до латинки. "Це величезна робота, треба міняти конституцію, книги, але це вартує того. Весь світ на латині", - вважає студент-математик Оскар.

На пострадянському просторі з кирилиці вийшли вже Молдова, Узбекистан, Туркменія та Азейрбаджан. Перехід на латинські літери зазвичай пов'язували з геополітикою – зменшенням залежності від Росії. Бажання Казахстану деякі експерти теж вважають сигналом примхливій сусідці. Натомість політолог Галим Байтук зміну алфавіту воліє не політизувати. "Я думаю, триматися за минуле теж неправильно – молодь підросте, англійська сильно ввійде. Ми будемо намагатися латиницю адаптувати під нашу мову, і тоді молоді й дітям буде легше вчити свою мову. Російська мова не постраждає", - каже він.

Етнічні росіяни, котрі давно мешкають у країні, зазвичай казахської не знають, тож, як писатиметься алфавіт, їм загалом байдуже. А от їхні діти казахську не ігнорують – і вважають це нормальним, як знати англійську в Англії чи українську в Україні. Наразі відомо, що перший час після переходу на латинську графіку паралельно використовуватимуть і кирилицю. Лише за попередніми підрахунками, коштуватиме початковий процес – передрук книг, зміна вивісок та документації – 300 млн доларів.

Опублікував: Олекса Хвацький
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

ЗСУ показали свої новітні танки Т-64БВ 1К, модернізації 2022 року (відео)

середа, 29 листопад 2023, 9:32

В ЗСУ повідомили про наявність на озброєнні танків під індексом Т-64БВ 1К модернізації 2022 року. Дані танки є рідкісною моделлю, ймовірно, саме тому про них так довго мовчали у ЗМІ. . У 2022 році техніка отримала повний пакет модернізації та вже може...

Армії РФ показала "танк-мутант" Т-62М із захистом "Релікт" (фотофакти)

середа, 29 листопад 2023, 8:56

На машину встановили деталі від різних танків, бортові обвіси від Т-72Б3 чи Т-90М, обвіси на башті від Т-90М, а також козирок над танком. У соціальних мережах опублікували світлину російського танка Т-62М із низкою модернізацій від сучасного приціла до...