До 2025 року Казахстан має перевести свій алфавіт на латинські літери. Це рішення пояснюється домінуванням латинської графіки в світі, передають Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.
Перший напис казахською, але латиницею вже з'явився кілька місяців тому на півдні країни в Шимкенті перед візитом туди президента Назарбаєва. Це стало реакцією на ідеї глави держави, висловлені ним у статті про духовну модернізацію нації.
В історії алфавіт казахського народу мінявся не раз, і завжди це відбувалося залежно від історичних і політичних факторів. Казахстан з арабської в'язі перейшов на латинську абетку майже сто років тому, але радянська влада наполягла на кирилиці. Тепер часи змінилися, і молодь підтримує ідею повернення до латинки. "Це величезна робота, треба міняти конституцію, книги, але це вартує того. Весь світ на латині", - вважає студент-математик Оскар.
На пострадянському просторі з кирилиці вийшли вже Молдова, Узбекистан, Туркменія та Азейрбаджан. Перехід на латинські літери зазвичай пов'язували з геополітикою – зменшенням залежності від Росії. Бажання Казахстану деякі експерти теж вважають сигналом примхливій сусідці. Натомість політолог Галим Байтук зміну алфавіту воліє не політизувати. "Я думаю, триматися за минуле теж неправильно – молодь підросте, англійська сильно ввійде. Ми будемо намагатися латиницю адаптувати під нашу мову, і тоді молоді й дітям буде легше вчити свою мову. Російська мова не постраждає", - каже він.
Етнічні росіяни, котрі давно мешкають у країні, зазвичай казахської не знають, тож, як писатиметься алфавіт, їм загалом байдуже. А от їхні діти казахську не ігнорують – і вважають це нормальним, як знати англійську в Англії чи українську в Україні. Наразі відомо, що перший час після переходу на латинську графіку паралельно використовуватимуть і кирилицю. Лише за попередніми підрахунками, коштуватиме початковий процес – передрук книг, зміна вивісок та документації – 300 млн доларів.
Поки живі окупанти на півночі Харківщини нажахані втратами своїх військ і сприймають поранення та евакуацію з полю бою як щасливий квиток, єдина можливість ще пожити, зазначають Патріоти України. Ось який матеріал з цього приводу знайшов та переказав Ю...
Православне свято 22 листопада за новим календарем (5 грудня за старим) - день пам'яті святителя Прокопія, який володів даром чудотворення і привів у християнську віру чимало людей (У народі - Прокоп'єв день, - Патріоти України). Українські віряни тако...