Асортимент товарів на стандартній розкладці середньостатистичного українського торговця незабаром може разюче змінитися.
МЕРТ готує серйозні новації для малого бізнесу. На офіційному сайті відомства виставлений на громадське обговорення проект урядової постанови, згідно з якою вводиться новий перелік товарів, які підлягають гарантійному обслуговуванню.
Продукцію, яка потрапила в нього, не можна буде продавати без касових апаратів. У той час як зараз, якщо торговець працює на ринку і зареєстрований як платник податків третьої групи, він не зобов'язаний використовувати реєстратори розрахункових операцій, - пише UBR.ua, інформують Патріоти України.
Список товарів досить широкий і містить кілька десятків позицій. Там - як велика побутова техніка та електроніка, так і окуляри, годинники, іграшки, дитячі коляски та ін.
В аналізі регуляторного впливу цього проекту на ринок, автори документа зазначають, що пересічні українці однозначно виграють. Адже торговцям стане складніше продавати контрафакт і неякісну продукцію. Плюс - вони будуть змушені обслуговувати по гарантії вже проданий товар, так як у покупця буде чек.
З базарів пропадуть фени та окуляри
Втім, самі підприємці та експерти вважають, що і бізнес, і споживачі зіткнуться з новими складнощами.
Глава «Союзу захисту підприємництва» Сергія Доротич знайшов відразу кілька «пасток» в можливих нововведеннях.
«По-перше, це сам перелік продукції. Зараз діє редакція від 2002 року і там всього 14 позицій. У новому варіанті їх кілька десятків. На мою думку, багато товарів там не потрібні (наприклад, ті ж окуляри або іграшки). Але так як документ тільки обговорюється, ми розраховуємо, що чиновники прислухаються до громадськості і допрацюють список », - пояснив він
По-друге, експерт сумнівається, що ринкові торговці захочуть масово обзаводитися касовими апаратами.
За словами Доротича, спочатку в пропозиціях Мінфіну, який готував зміни до Податкового кодексу в кінці минулого року, вимоги про поголовне оснащення торгових точок реєстраторами не було.
«Воно з'явилося пізніше, і, як подейкують з подачі народного депутата Тетяни Острикової, яка давно лобіює інтереси виробників обладнання. За нашими підрахунками, касові апарати доведеться купувати 20 тисячам підприємців, кожен з яких витратить не менше 20 тис. грн., Тобто, на кону - 400 млн. грн. », - зауважив Доротич.
Але, за його словами, для багатьох продавців справа навіть не в грошах. Вони бояться касових апаратів і пов'язаної з ними податкової звітності як вогню. І, як показує практика, не дарма.
«У більшості випадків податківці знаходять до чого причепитися і виписують штрафи або вимагають хабара. Ціни на товар часто змінюються, перепрограмувати обладнання самі підприємці не можуть, а платити за обслуговування - дорого », - пояснює Доротич.
Тому, за його словами, більшості торговцям за краще взагалі відмовитися від проблемного товару. У список претендентів на виліт з базарних лотків потраплять найдешевші китайські фени, праски, окуляри, годинники. Зараз ціни на них стартують з 100-300 грн., а маржа продавця не перевищує 20-60 грн. Тобто, більшого прибутку, через який варто було б вкладатися в додаткове обладнання, тут явно немає, запевняють експерти.
Чек з націнкою
Втім, повна відмова базарних торговців від клопіткою продукції - лише один з варіантів розвитку подій.
Глава Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко вважає, що цей сегмент ринку може ще глибше піти в тінь. В цьому випадку підробок стане більше, а відповідальності перед покупцями - менше.
«Не виключено, що продавці навіть куплять касові апарати. Але що змусить їх видавати чеки в кожному випадку. Для цього потрібен контроль, а його у нас немає. Тому продаватимуть, як і зараз, тільки дорожче. В ціну закладуть нові ризики і витрати », -припустив експерт.
Він також не виключив, що частина продукції, якою зараз торгують на ринках, переміститься в магазини.
Зараз легально працює роздроб і невигідно перетинатися за асортиментом з базарами. Адже «білий» бізнес платить податки, а ринковики сидять на спрощеній системі. У підсумку, різниця у вартості продукції досягає 15%, підрахував Дорошенко.
«Але дрібні підприємці не продають товар на 15% дешевше, отже, маржа у них більше, ніж у "білого" бізнесу», - констатував експерт.
Втім, ринки з їх невисокими цінами стримують апетити магазинів. Якщо ж асортимент товару на базарах звузиться, ритейл цілком зможе переписати цінники на свій розсуд.
Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...
"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...