Зараз головні радники президента Трампа наблизилися до мети, яка на початку його президентства здавалася недосяжною - запуск програми постачань американської зброї вартістю мільйони доларів українським збройним силам, які знаходяться в скрутному становищі. Про це йдеться на сайті BuzzFeedNews, передають Патріоти України, продовжуючи:
Президент, чиї колишні наближені з виборчого штабу в 2016 році викреслили з платформи Республіканської партії пункти в підтримку поставок зброї в Україні, з самого початку не збирався легко погодитися на таку ідею.
Якщо такі заходи будуть схвалені, Москва, ймовірно, впаде у сказ, і надії Трампа на поліпшення зв'язків з колишнім супротивником по холодній війні виявляться під загрозою. Ключові союзники США, в тому числі Німеччина, виступають проти такого рішення, побоюючись, що воно спровокує Росію на посилення військової інтервенції в Україні за допомогою застосування способів, які складно контролювати.
Але американські чиновники повідомили виданню, що розрекламують цю ідею в такій формі, що президент, на їх погляд, дасть добро виділити 40-50 млн доларів на озброєння країни, понівеченої війною, в тому числі на потужні протитанкові ракети Javelin.
Чиновники сказали, що пропозиція, можливо, буде представлена президенту в найближчі тижні. За їх словами, ключ до того, щоб умовити Трампа, - зобов'язати Україну сплатити хоча б частину цієї техніки, а також зобразити поставки зброї як крок до "досягнення миру" в ході трирічного конфлікту Києва з сепаратистами, яких підтримує Росія.
Це повинна бути взаємовигідна угода для Трампа, - сказав в інтерв'ю виданню неназваний високопоставлений співробітник Держдепартаменту. - Україна витрачає на оборону майже 7% свого ВВП, тому розумно очікувати, що Україна це оплатить.
Виданню не вдалося самотужки підтвердити правильність названої чиновником Держдепартаменту цифри. Однак в серпні звучали заяви Олександра Турчинова, високопоставленого чиновника оборонного сектора України, про те, що Київ планує витратити не менше 5% свого ВВП на оборону, що більш ніж в два рази перевищує норму, визначену для країн - членів НАТО для внесення в загальний оборонний бюджет блоку.
Вимога, щоб Україна сплатила постачання озброєнь, - не ідеальний варіант для Києва, який знаходиться в ситуації безгрошів'я, при тому, що він має в своєму розпорядженні союзниками на Капітолійському пагорбі, які охоче профінансували б ці витрати. У вересні Конгрес США схвалив рішення про надання Україні 500 млн. доларів в якості допомоги в області безпеки, в тому числі на поставку зброї. Однак джерело, знайоме з ходом обговорень, повідомило, що часткова відповідальність за те, що у Трампа сформувався інтерес до транзакційних угод, лежить на президенті України Порошенку.
"Порошенко став жертвою своєї ж риторики", - сказало джерело. - Він кілька разів говорив Трампу, який сильний партнер Україна, її економіка і витрати на оборону збільшуються. Ну і Трамп наче задумався: "А що дасть ця угода американському народу?".
В кінці вересня, коли Трамп зустрічався з Порошенком в кулуарах Генасамблеї ООН в Нью-Йорку, високопоставлені американські чиновники почали промацувати, як їх президент відноситься до поставок зброї в Україну. Тоді Трамп сказав: "Я просто хочу, щоб був мир". Прихильники поставок зброї скористалися цією нагодою, щоб заявити: ракети Javelin посприяють цій справі, стримуючи подальшу російську агресію.
Таку думку поділяють найближчі радники Трампа, в тому числі міністр оборони Меттіс і держсекретар Тіллерсон. За поставки зброї публічно висловився в суботу Курт Волкер, спецпредставник Держдепартаменту з питань української кризи.
У п'ятницю ABC News повідомила, що Рада національної безпеки США минулого вівторка попередньо рекомендував надати Україні "дотаційний пакет" допомоги в сфері безпеки, в тому числі зброю. Поінформовані джерела заявили, що нарада у вівторок, яка згадувалася в повідомленні, стосувалася іншого рішення про озброєння, який не мав відношення до України. Вони також сказали, що якщо пакет поставок буде схвалений, прямий грант малоймовірний і буде проведена купівля-продаж того чи іншого типу.
"Я чув, що Трамп не виступатиме проти надання зброї, але він хотів би, щоб за неї заплатили", - сказав Джон Гербст, експерт по Україні в Atlantic Council, - Я думаю, що в якийсь момент в теперішній низці подій, виникне необхідність внесення деякої плати за те, що дають США".
Як зазначив у понеділок якийсь американський чиновник, у випадку Трампа вірніше спрацює обгрунтування необхідності поставок зброї на основі грошової угоди, ніж звернення до аморфних понять про захист світового порядку, встановленого після Другої світової війни, і захист цінностей ліберальної демократії.
"Чиновники з Міноборони вкотре сіли в калюжу: авансують підприємствам десятки мільярдів гривень, однак на фронт у заявлені терміни доходить менше половини мін. Однак і з ними серйозні проблеми. Що відбувається? "Нам не страшні московські воші, нам стра...
"Вчора був той самий день – День гідності та свободи. Трохи не пропустила. День "майданутых", по-простому", - пише харківська журналістка Анна Гін на своїй сторінці у соцмережі "Фейсбук", передають Патріоти України, та продовжує:. "Не віриться, що вже ...