Рішення про введення озброєних спостерігачів ОБСЄ у зону україно-російського протистояння на Донбасі, озвучене свого часу нашим президентом замалим не як доконаний факт, схоже, так і не буде прийнятим. Як би не настоював Петро Олексійович на діаметрально протилежному рішенні. Про це пише Тарас Паньо на сайті Depo.ua, передають Патріоти України.
28 квітня генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Заньєр вважав, що збройна місія є цілком можливою — просто всім треба домовитись про її повноваження і цілі. Через півтори тижні — 9 травня, він вже був просто «готовим обговорити» дану ідею. Ну, приблизно так, як Папа Римський готовий «поговорити» про жінок-священників.
Проходить іще тиждень — і пан Заньєр вже повідомляє світові, що поява озброєних співробітників місії ОБСЄ може ускладнити ситуацію на Україні. Натомість неозброєні спостерігачі краще впораються з завданням по контролю за лінією розмежування конфлікту в Донбасі. Як саме виглядає це «краще», ми бачимо впродовж багатьох місяців. І побачене чомусь не надихає.
Втім, самою лише відмовою від збройної місії ситуація може й не обмежитись. Бо в російських ЗМІ циркулюють заяви того ж Заньєра про те, що війна на Донбасі — це «майже заморожений конфлікт», і ряджені бандити у ДНР — це «місцева поліція зі своєю уніформою».
Складно сказати, скільки у цьому правди — бо подібні висловлювання приводять або російські ЗМІ, або з посиланням на російські ЗМІ. Втім, виключити можливість таких ескапад на даному етапі не виходить. Якою би фантастикою не виглядали при тому спроби оголосити “замороженим конфліктом” щоденну і щонічну канонаду, закриті пропускні пункти і всі інші формальні ознаки якщо й не повноцінною війни, то як мінімум затяжних бойових дій помітної інтенсивності.
Звичайно, голосно грюкнути дверима і демонстративно вшитись з Донбасу ОБСЄ не захоче. Але втратити інтерес до конфлікту, декілька разів скоротити місію — а потім і зовсім її вивести, пославшись на надміру високий ризик для своїх спостерігачів і надміру агресивну поведінку бойовиків, Заньєр цілком здатен.
І, якщо нічого не зміниться в сенсі пошуку політичного рішення проблеми, то саме такою і є найбільш ймовірна перспектива розвитку ситуації. Бо, з одного боку, історія з війною на Донбасі посприяла зростанню авторитету і ролі ОБСЄ в європейській політиці.
Але, з іншого боку, тривала й безуспішна місія на Донбасі рано чи пізно цей авторитет почне підривати. Досвідчений і достатньо цинічний дипломат, Ламберто Заньєр не може цього не розуміти. Тому й постарається “скинути донецьку карту”, отримавши з неї максимум можливого.
Чим це обернеться для України? Повернення до повномаштабних бойових дій, скоріше за все, не відбудеться. В цьому ніхто не зацікавлений. Путін не вірить в можливість “малою кров'ю” нагнути Київ, рівно як і Порошенко — в можливість легко “зачистити Донбас”.
Тому ситуація, навіть у випадку скорочення і поступового згортання місії ОБСЄ, мало чим відрізнятиметься від сьогоднішньої. Просто все буде трохи жорсткіше ніж зараз. Лиш трохи більше взаємних звинувачень — ніхто ж сторонній не контролюватиме, що відбувається на місцевості. Трохи більше обстрілів, жорсткіша робота ДРГ. Трохи більше трупів з обох боків. Нічого нового. Життя продовжується.
"У США розроблена система попереджень для кожного стихійного лиха, щоб запобігти жертвам серед цивільного населення. Однак в Україні, навіть під час загрози обстрілом експериментальною російською ракетою, за звичкою, евакуйовується тільки влада. Чи дов...
Мобілізаційний резерв України на сьогодні становить 3,7 млн людей. А загальна кількість громадян чоловічої статі віком від 25 до 60 років – 11,1 млн. Про це йдеться в інформації на інфографіці видання The Financial Times, передають Патріоти України. У ...