Чому Сполучені Штати вирішили припинити співпрацю з Росією щодо Сирії, чим Москва намагається шантажувати Захід та на скільки серйозним викликом для Вашингтону є заява Путіна про припинення утилізації плутонію, розповів політолог Євген Магда виданню Politeka, передають Патріоти України.
– США припинили співпрацю з Росією щодо Сирії. Чому пішли на цей крок зараз?
– Це не одномоментне рішення. Сполучені Штати намагалися знайти аргументи для російських партнерів по діалогу, але спроба виявилася невдалою. Росія порушила перемир’я. Тепер США продемонстрували, що подібні речі не можуть існувати безкінечно.
Вашингтон і Москва не розривають дипломатичні відносини. Тому це не означає припинення між ними повного діалогу. Це пауза. Шукатимуть інші можливості для його відновлення. Наприклад, можуть створити безполітну зону над Сирією. Це суттєво змінить ситуацію і розстановку сил.
– Як діятиме Росія?
– Якщо РФ буде діяти надзвичайно жорстко, це спровокує дзеркальні дії США, а можливостей для впливу на ситуацію у них значно більше.
Москва вже офіційно заявила, що досягнула своїх цілей у Сирії й вивела звідти літаки. Тепер росіянам складніше повернутися туди у повному військово-політичному сенсі й при цьому зберегти обличчя. Варто очікувати змін та зрушень. Можливо, Кремль під приводом, що близькосхідний регіон для них важливий, намагатиметься шукати шляхи для відновлення діалогу.
– Які інструменти впливу на ситуацію мають США?
– Санкції на сьогоднішній момент – найвпливовіший засіб у міжнародних відносинах. Свою дієвість вже показали на прикладі України. Звичайно, є люди, які вважають, що більш ефективний засіб – ядерний удар. Але добре, що їх меншість.
– Москва каже, що це США не виконують зобов’язань щодо Сирії. Навіщо Кремль перекидається звинуваченнями?
– Брехня – основа російської державної політики на сучасному етапі. Росії властиве перекидання з хворої голови на здорову. Уся зовнішня політика РФ значною мірою зорієнтована на внутрішнього споживача. Зокрема, на те, щоб показати, що Росія перебуває в колі ворогів, тому змушена захищатися, відбиватися. Намагається бути в режимі фортеці, в облозі. Попри падіння добробуту росіянам вперто намагаються продемонструвати, яка чудова російська влада і її треба всіляко підтримувати. Відповідно, таким чином хочуть мінімізувати можливості для опозиції.
– Як припинення співпраці між США та Росією вплине на ситуацію в Сирії?
– Війни не буде, але буде такий мир, що каменя на камені не залишиться. Конфлікт у Сирії триває дуже довго й призвів до таких значних втрат. Тому прогнозувати швидку нормалізацію ситуації зараз язик не повертається.
– Москва припинила в односторонньому порядку угоду з США про утилізацію збройового плутонію. Що спричинило таке рішення?
– Російська Федерація усвідомлює, що внутрішньополітична й внутрішньоекономічна ситуація не блискуча, тому треба підіймати ставки. Намагаються залишитися із США сам на сам. Хочуть повернутися до звичної схеми міжнародних відносин. Росія налаштована на максимальне відновлення біполярного світу. Це для неї звична ситуації. Путіну так комфортніше. Він весь час плаче за Радянським Союзом.
Тональність цієї заяви – «ми можемо й скасувати це рішення, якщо ви скасуєте санкції та компенсуєте наші фінансові втрати». Таке враження, що ще й Обама мав публічно поцілувати Путіна. Росія тут нагадує папуаса, який після обміну кількох островів на пляшку вогняної води намагається добре озброєному колонізатору диктувати свої вимоги у п’яній ейфорії. Для РФ властива така політика ва-банку. Тільки будь-який ва-банк – це можливість щось втратити, а в Росії такої опори не має.
– Для США це питання важливе?
– Зараз Росія говорить, що відмовляється від знищення збройового плутонію, тобто від знищення ресурсу для створення нових ядерних ракет. Тому виклик серйозний. Але будь-яка ядерна ракета має сенс тільки тоді, коли вона може вистрілити. Медіа зазначають, що у Росії з ракетоносіями є проблеми. При випробуваннях вони часто дають про себе знати. Але не хотілося б перевіряти цю інформацію у бойових умовах.
– Як реагуватимуть США на ці виклики?
– Адміністрація Обами це питання не вирішуватиме. Як правило, такі рішення не ухвалюються на завершенні повноважень. Це перший виклик для нового американського президента. Хто б ним не став, він його прийме і відповість належним чином. На зустріч Росії Штати не підуть у будь-якому випадку. Тут немає жодних сумнівів. США мають ресурси, щоб зробити ще один крок у цій грі до підвищення ставок. Можуть військово й фінансово нагнітати ситуацію. У РФ ресурси скінчилися. США це добре відомо.
– У Росії американських дипломатів отруїли наркотиками на конференції ООН у 2015 році. Чому ця інформація з’явилася зараз?
– США хочуть опустити ситуацію на інший рівень – з військово-політичного на рівень припущень та детективних романів. Тактично, це абсолютно виправдано.
– На що у цій ситуації може розраховувати Україна?
– Україна у всіх формах протистояння Росії та США може й повинна розраховувати виключно на себе. Період, коли розраховуємо на будь-кого іншого для нашої держави не продуктивний.
На військове загострення в Україні РФ точно не піде. Для цього потрібні значні ресурси. Тому робитиме ставку на розхитування ситуації з середини.
Російська влада ніяк не підтримує жителів Курщини, тож ними опікуються Збройні сили України. Вони надають місцевим гуманітарну допомогу: одяг, ліки, засоби гігієни, воду та їжу. Росіяни дякують нашим військовим за поміч і можливість контактувати зі сво...
В мережі активно ширили відео того, як російські окупаційні війська відправляють в атаку поранених бійців на милицях. Таким чином противник намагається виявити вогневі позиції Сил оборони. Такою думкою поділився керівник Центру протидії дезінформації п...