Закон про реінтеграцію Донбасу, який Верховна Рада прийняла 18 січня, не визнав збройний конфлікт між Україною і Росією і не назвав РФ агресором, зате розширив повноваження президента в плані застосування військ в мирний час і контролю над переміщенням вантажів і товарів через лінію зіткнення. Таку думку в коментарі InfoResist висловив військовий експерт Олег Жданов, передають Патріоти України.
"Цей закон в принципі нічого не дає українським збройним силам - політики намагаються узаконити застосування збройних сил у мирний час всередині країни і розширити повноваження президента. Справа в тому, що цей закон суперечить Конституції України, яка говорить, що збройні сили можуть бути застосовані тільки для захисту від зовнішнього ворога. А зовнішнього ворога немає", - заявляє експерт і зазначає, що ситуація склалася не з кращих: "Конституція говорить одне, а закон - зовсім інше".
За словами Жданова, "це фактично посилення влади президента, причому істотне":
"Ми отримуємо, я б навіть не побоявся цього слова, вже узурпацію. Збройні сили України наділяються функціями Національної гвардії, президент особисто може застосувати їх усередині країни в мирний час без введення воєнного стану. Тобто, для прикладу я скажу так: завтра, припустимо, на Банковій замість Нацгвардії ми можемо побачити десантно-штурмовий батальйон".
Експерт підкреслює, що повноваження президента в плані збройних сил розширили, а дія закону поширили на всю територію України. Крім того, термін «АТО» «ніби як замінено на самооборону».
«Тобто у нас є ще одна правова колізія в тому плані, що в міжнародному праві не існує поняття "самооборони". І західні партнери як не розуміли, що таке АТО, яке проводять збройні сили, так вони тепер не будуть розуміти сенсу застосування збройних сил в якості самооборони. Самооборони від кого? Самооборони якої? Немає формулювання, розумієте?" - зазначає Жданов.
При цьому він звернув увагу на те, що остаточного варіанту тексту проголосованого закону ще не бачив ніхто:
"Два дні вносилися поправки. Що внесли, що не внесли дуже важко сказати. Як коректувався текст теж важко сказати. На сайті ВР висить текст, проголосований в першому читанні. Навіть за заявами політиків друге читання кардинально відрізняється від першого. Тому важко сказати, за що ж депутати сьогодні проголосували".
Експерт дійшов висновку, що Росію "не образили і не назвали агресором":
«Хіба вже є заява про те, що на екстрене засідання збираються Радбез ООН чи Генеральна асамблея? Справа в тому, що якщо ми офіційно визнаємо Росію агресором, то автоматично включаються міжнародні механізми з протидії країні-агресору. І США тут же запустили б механізм реформування ООН, про що вони вже кілька років поспіль повторюють. Тому що країна агресор не може бути постійним членом Ради безпеки, а тим більше ще й з правом вето. Це перший момент. Другий момент - реакція Росії: вони що, образилися на нас за те, що ми назвали їх агресором? Ні. Вони сидять спокійно. Подивимося далі, але я думаю, що великої реакції не буде".
За словами Жданова, слово «агресія» є в преамбулі закону, у всякому разі, в першому варіанті, а словосполучення «Російська Федерація» взагалі не згадується в тексті закону: «поняття "окуповані території" є, але воно не прив'язане до РФ. "ЛНР" і "ДНР" - не терористичні організації".
"Закон посилює повноваження президента - раз. Друге, закон дає можливість президенту взяти під контроль всі переміщення вантажів і товарів через лінію зіткнення: воно йде під військових, а військові підкоряються президенту. І найголовніше - ми не образили РФ, не назвавши її агресором і не визнавши збройний конфлікт між Україною і Росією", - резюмував експерт.
Православне свято 22 листопада за новим календарем (5 грудня за старим) - день пам'яті святителя Прокопія, який володів даром чудотворення і привів у християнську віру чимало людей (У народі - Прокоп'єв день, - Патріоти України). Українські віряни тако...
Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...