"Продаючи "Роснефть" Катару, Путін робить послугу вороже налаштованим сунітам і погоджується на вихід з країни "Лукойлу". Заради грошей на закриття бюджетного дефіциту він перекреслює геополітичні перспективи власної країни", - пише Роман Федюк у статті для Депо, передають Патріоти України.
"Найбільша за рік інвестиційна угода-сюрприз укладена всупереч санкціям США і ЄС". "Це тріумф президента Путіна". Так прокоментували FT та Bloomberg угоду про продаж Росією 19.5% акцій "Роснефти" постачальнику сировинних товарів швейцарській Glencore Plc і фонду національного добробуту Катару. На перший погляд, все це десь так і виглядає – іноземні інвестори, в тому числі швейцарські, без страху заходять в Росію – і залишають там десяток мільярдів євро.
Втім, якщо подивитись на ситуацію уважніше, акценти помітно зміщуються. Для початку – теза про двох інвесторів трохи перебільшена. Оскільки за даними The Wall Street Journal, швейцарська видобувна компанія заявила, що вона знаходиться "на фінальній стадії переговорів" за угодою, і повідомила, що внесе в неї близько 300 млн євро свого капіталу.
Вона також отримала право протягом п'яти років купувати додаткові 220 тис. барелів нафти в добу у "Роснефти". Себто швейцарці купили приблизно 0.54% акцій російської компанії, "сміливо зайшовши в російську економіку" кінчиком великого пальця лівої ноги. Для придання угоді присмаку "прориву європейської блокади" Росія, у вигляді необов’язкового для викупу ліміту нафти, створила швейцарцям гіпервигідні умови.
А реально акції купив Катар. Що виглядає достатньо несподівано – оскільки ця традиційно сунітська країна декларувала стосовно Росії достатньо жорстку політику, різко критикуючи втручання у сирійський конфлікт – і не надто приязне ставлення до мусульман загалом.
При тому, судячи з усього, Доха запропонувала Кремлю умови, вигідніші від Пекіну (який розглядався як один з головних іноземних претендентів на купівлю акцій "Роснефти", хоча найбільш вірогідним всі вважали "самовикуп" акцій "Роснефтью"). Чому так трапилось? Що поєднало раптом Путіна з Катаром?
Схоже, причини подібного розвитку подій, криються в історії, не надто відомій широкій публіці. Яка полягає в тому, що "Лукойл", друга за розміром після "Газпрому" за обсягом виручки нафтогазова компанія Росії, давно задумалась про переведення частини свого бізнесу в теплі краї. Кудись поближче до близькосхідної нафти. Сьогодні Лукойл розробляє родовища в Єгипті, Іраку, Саудівській Аравії – і багато де іще Але особливі стосунки в керівництва Лукойлу, за чутками, склались з урядом Катару.
Прокремлівські аналітики навіть встигли свого часу зліпити неймовірно страшну історію про те, що "ворожий Росії " Катар, скуповуючи потрошку активи "Лукойла", намагається "зайти" в кавказький регіон Росії з метою дестабілізації ситуації.
Втім, якщо відволіктись від фантазій параноїків, ситуація видається простішою. Спостерігаючи за жорстким пресингом російських олігархів, який із "політично заангажованих" осіб на кшталт Ходорковського потроху перебирається на всіх, у кого є гроші – і хто ніколи не числився в "соратниках вождя", президент і один з ключових співвласників Лукойлу, Вагіт Юсуфович Алікперов, вирішив трішечки поміняти прописку. Ні-ні, про повне виведення "Лукойлу" з Росії мова не йде, та й куди виведеш свердловини та вишки – просто олігарх готує для себе масштабний "запасний аеродром". З кількома заводами і нафтовими родовищами, біля яких можна було б спокійно зустріти старість у тому випадку, якщо в Москві в нього виникнуть раптом непереборні проблеми.
Зацікавлені в приході "Лукойлу" і катарці. Але дозвіл на таку економічну ініціативу в Росії могла дати одна-єдина людина. Якій вчора фонд національного добробуту Катару погодився заплатити 10 мільярдів "відпускних". За допомогою яких Путіну вдасться підправити бюджетний баланс – і ще разок сходити в 2018-му на президентську посаду, не витрачаючи при тому власних коштів. Заплатять "шейхи". А оскільки подальша доля ні "Роснефти", ні "Лукойлу" Володимира Володимировича, схоже, не надто хвилює – він і вирішив прийняти 10-мільярддну пожертву.
Скоріше за все, кошти, які Катар сплатив за долю в "Роснефти" – і за можливість для Путіна якщо й не залатати, то підкоротити дефіцит бюджету – це не тільки шматочок найбільшого нафтовидобувного концерну Росії (який, втім, має на даний момент 60 мільярдів доларів боргу). Це ще й можливість іншому, приватному нафтогазовому гіганту почати виведення коштів за межі Росії.
А в сумі ці факти можуть дати один-єдиний висновок. Володимир Володимирович і справді збирається на президентство востаннє. Не надто переймаючись при тому подальшою долею країни. Якийсь підступний конспіролог міг би припустити, що й свою глибоку старість він збирається зустріти десь подалі від "Роснефти" і Лукойлу.
19 січня за новим церковним календарем (1 лютого за старим стилем) віряни України згадують преподобного Макарія Великого, відомого автора безлічі духовних бесід і молитов. У народному календарі - Макарів день. . Цей угодник Божий народився в Єгипті, ...
Гарною новиною є той факт, що російські агенти отримують підозри. Проте важливо не зупинятися на досягнутому та звернути увагу на Верховну Раду, адже там подібних колаборантів дуже багато. Таку думку висловив підполковник ЗСУ, заступник командира 3 ОШБ...