Турнікет, через який ми не можемо пройти

Що останнє ви змінювали у своєму житті, окрім зачіски?

Фото: google.com

У вагон метро заходить типова українська бабця з клітчастою сумкою в руцях та озирається в пошуках вільного місця. Його за типовим українським сценарієм нема. Біля віконечка сидить втомлена й голодна типова українська студентка зі смартфоном та обережно позирає в бік бабці. Втомлена совість голодної студентки так само обережно натякає, що місцем можна було б і поступитися, але останній трохи важко порушити свою новоутворену зону комфорту. Потяг гальмує на наступній зупинці, бабця виходить.

Родина вечеряє й дивиться новини. Батьки емоційно дискутують на тему хабарництва та кругової поруки в країні. Діти мовчки стукають ложками. Татко пирскає слиною й авторитетно стверджує, що хоче жити в європейській державі. Наступного дня він повертається з роботи на декілька годин раніше унормованого графіка, бо «керівництва все одно сьогодні немає». На питання дитинки, а як же працелюбне європейське майбутнє, мовчки видаляється на кухню попити кави. Мовчки – це в кращому випадку; у гіршому дитинку відправляють у куток за «нєпослушаніє».

Учителька приходить на урок до шестикласників. Розгортає програмку й бачить, що склали її відверто паскудно. Зґвалтовані нелюдською програмою шестикласники ледве розуміють бодай половину вивченого (чи, радше, завченого) матеріалу. Учителька обурюється (не вголос), що за ідіоти працюють у міністерстві і чи бували ті ідіоти хоч раз у типовій українській школі. Однак на наступній конференції в місті вона це питання чомусь не порушує, тому «неідеальна» програмка й надалі залишається шкільним законодавством, а шестикласників й надалі ґвалтують космічним обсягом матеріалу.

«Питання, власне, полягає не в ментальності, а в особистому ставленні до проблеми», - скаже більшість із нас. Можливо. Іноді прийом прокрустового ложа справді не спрацьовує. Проте всі випадки, що описані вище, взяті не з біографії якоїсь окремої родини чи особи, а списані з «вуличних» спостережень. Усі ми знаємо, що треба робити, щоб змінити своє життя на краще. Нас учили цьому в школі, в університеті й у родині. Ми щодня читаємо про «рецепти» щастя в журналах чи в публікаціях улюблених блогерів. Що ж, варто визнати, що теоретично ми надзвичайно загартовані «студенти». Шкода лише, що ключовим словом тут виступає «теоретично».

Насправді ж уся проблема полягає в тому, що до матеріалізування своїх уявлень про Ukrainian dream ніхто не поспішає. Завжди легко очікувати змін «згори», думаючи, що коли зміниться влада, тоді й ми зможемо «жити по-новому». Однак чомусь не дуже працює це правило. Влада чомусь не хоче змінюватися. І разом із нею – ми. Чи вона разом із нами. Сумна історія.

Це легко й зручно – почуватися несправедливо ображеним й обділеним. Зручно критикувати можновладців і керівництво на роботі. Трохи важче зробити щось для того, аби змінити просторово-часовий континуум провалів і злиденного життя. А ще важче – визнати той факт, що до жодних змін ми насправді не так уже й сильно прагнемо. Адже тоді ж доведеться працювати й над своїми failures, а це – зайвий клопіт. Кому сьогодні потрібен зайвий клопіт?

Таке ставлення до реальності чимось нагадує тупцяння біля турнікета. Ось дивимося ми на нього, дивимося на простір за його межами – наче так близько. Але турнікет може стукнути, проблема-дилема. Хоча ніхто чомусь не намагається спробувати вкинути жетончик. І тому титул «типовий українець» і досі залишається не надто престижним.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Договір у нинішній редакції навіть неможливо виконати": Яценюк висловився щодо угоди про корисні копалини

понеділок, 7 квітень 2025, 14:26

Голова Київського безпекового форуму, премʼєр-міністр України 2014-16 Арсеній Яценюк вважає, що Україна потрапила у важку ситуацію через угоду зі США про корисні копалини, передають Патріоти України. "Зараз ми дійшли до ситуації, де американська адміні...

"Такі люди як Марко Рубіо прекрасно розуміють, що відбувається": Портников пояснив, чому США не можуть досягти прогресу в переговорах із Росією

понеділок, 7 квітень 2025, 8:59

США повинні змінити підхід до переговорів із Росією, а не лише зосереджуватись на висуненні умов. Таку думку висловив журналіст Віталій Портников в ефірі Еспресо, передають Патріоти України. За його словами, Росія не має наміру відмовлятися від своїх м...