Офіційний Київ вже кілька місяців безрезультатно намагається розблокувати процес обміну полоненими, яких утримують самопроголошені "ДНР" і "ЛНР". Останні звільнення відбулись у середині грудня минулого року - тоді бойовики після важких дворічних переговорів звільнили десантника 80-ї аеромобільної бригади, захисника Донецького аеропорту Тараса Колодія.
Сподіваючись на налагодження процесу обміну напередодні нового року, Україна в односторонньому порядку передала представникам самопроголошених "ДНР" і "ЛНР" 15 осіб, які перебували під кримінальним переслідуванням. Однак дива не сталось - бойовики відмовилися передавати будь-кого у відповідь.
Зрив домовленостей
"У нас існували дві великі домовленості, за якими ми могли провести два великих обміни. Мова йшла про обмін 42-х осіб, яких ми мали забрати з "ДНР" і "ЛНР" до нового року, але все зірвалося", - сказав DW Олег Котенко, керівник волонтерської групи з визволення полонених "Патріот", яка допомагає Службі безпеки України (СБУ), домовлятися та проводити обмін заручниками.
За інформацією представниці України в тристоронній контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко, відтоді, як почали діяти мінські угоди з полону "ДНР" та "ЛНР" вдалося звільнити близько 70 осіб. Але станом на 13 лютого, за її даними, в заручниках у бойовиків залишається ще 109 українців. У списку зниклих безвісті на сьогоднішній день 485 громадян України, констатує Ірина Геращенко.
Приватні ініціативи
Ще шестеро українських заручників, прізвища яких не значаться в "мінських" обмінних списках, виявила у непідконтрольній Україні Макіївській виправній колонії Донецької області народний депутат Надія Савченко. Наприкінці лютого вона побувала в Донецьку, аби, за її словами, відвідати українських полонених та передати їм гуманітарну допомогу. "Звичайно, на це давала дозвіл Москва. Звичайно ж охорону там і конвоювання організовувала на місцевому рівні "ДЛНР", але мені абсолютно байдуже, як це відбувається, бо ми робимо те, що потрібно", - сказала Савченко журналістам 28 лютого у Києві.
Однак таку поїздку Савченко з українського боку зустріли критикою. Нині СБУ має намір допитати її про мету поїздки на непідконтрольні Києву території, за яких обставин вона туди потрапила разом з керівником центру визволення полонених ГО "Офіцерський корпус" Володимиром Рубаном. Останнього СБУ вже допитала та скасувала йому перепустку на в'їзд в зону АТО через порушення порядку перетину лінії розмежування. За словами Рубана, під час його поїздки мав відбутися обмін полоненими поза нормами мінських домовленостей.
У СБУ вже неодноразово заявляли, що неузгоджені з владою і спецслужбами приватні ініціативи на встановлення контактів з бойовиками з метою визволення заручників насправді створюють перешкоди на шляху до цього визволення, над яким працюють офіційні українські структури. Подібної думки дотримується й Олег Котенко. "Росія почала розкручувати сценарій, що Україна вже розмовляє напряму з "ЛНР" і "ДНР". Саме через це все тоді зірвалося. Другий обмін мав бути зараз і теж зірвався через поїздку Савченко в Донецьк", - заявив Котенко.
Ірина Геращенко на своїй офіційній сторінці у Facebook зауважила: "Україну всіма силами підштовхують до легітимізації бойовиків, до прямих переговорів з ОРДЛО (окремі райони Донецької та Луганської областей - Ред.), намагаючись тепер створити сценарії прямих переговорів, паралельні до Мінська процеси, без РФ і ОБСЄ… Але ніяких прямих переговорів і легітимізації бойовиків не буде".
Заклики до збільшення тиску
Правозахисники з коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі" вважають, що розблокування процесу звільнення заручників лежить виключно у політичній площині і допомогти розблокувати процес можуть Німеччина та Франція, якщо вони більше тиснутимуть на Росію.
"Йде торг і Росія вимагає обмін заручників на певні політичні поступки. У відношенні заручників тепер артикулюється вимога про амністію для тих, хто пов’язаний з "ЛНР" та "ДНР" та вимога провести там вибори на умовах Росії. Тобто Україна має де-факто легалізувати військові диктатури, які утворилися на непідконтрольних територіях", - каже Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод.
Правозахисниця переконана, що розблокуванню процесу обміну заручників може сприяти й створення додаткових міжнародних переговорних майданчиків, які вирішуватимуть питання обміну полоненими поза політикою.
"Здавалось би - навіщо постійно вимагати від Заходу нових і супер дорогих установок ППО, коли можна запустити власний конвеєр з виробництва дешевих дронів-перехоплювачів? Але чомусь "шахедний терор" триває і досі, а готове рішення - не впроваджується",...
Аліна Шаманська, блогерка з мільйонною аудиторією, відома своєю любов'ю до епатажу та гострих тем. Після початку повномасштабного вторгнення вона переїхала до США, де продовжувала вести блог, ділитися думками про війну та закликати до підтримки України...