З 1 квітня українців чекає комунальне нововведення - тепер за газ доведеться платити за двома тарифами одразу. Перший раз - за газ як за товар (4942 грн за тисячу кубометрів плюс торговельна націнка газопостачальної компанії - 3,2%) і абонентську плату за утримання газорозподільних мереж незалежно від обсягів споживання - тобто просто за підключення до труби. Цей тариф буде нараховуватися на підставі приєднаної потужності кожного споживача - виходячи з типу газового лічильника, повідомляють Патріоти України з посиланням на Українські новини.
Іншими словами, поки що українці платять тільки за газ, який спожили, а з 1 квітня ми будемо ще й платити за постійну можливість скористатися газовою трубою, навіть якщо сам газ не споживаємо. За плиту абонплата буде менше, ніж за газовий котел. Але, за оцінками експертів, ця сума складе від 46 грн до 92 грн в місяць.
Поки що для побутових споживачів розмір абонплати нижче, ніж для промспоживачів. Така міра була прийнята з метою "соціального захисту". Однак такий соціальний захист скоро закінчиться - протягом трьох років тарифи для побутових і промспоживачів зрівняють.
Також будуть закладені в тариф і витрати ПАТ "Укртрансгаз" на транспортування газу - це приблизно 23% у загальній структурі.
Так скільки ж ми заплатимо за новими платіжками?
В НКРЭКУ стверджують, що нововведення в цілому призведе до зниження середньорічної платіжки за газ на 4%. Так як буде видно зниження тарифів? Зараз ми платимо за комунальні послуги за ось такими тарифами:
За наявності централізованого гарячого водопостачання плата — 30 грн в місяць на людину (норматив 4,4 "куба" множиться на нинішній тариф 6,789 грн/кубометр);
при відсутності гарячого водопостачання — 49 грн/місяць (норматив — 7,1 кубометра)
при наявності плити і водонагрівача — 97 грн/місяць (норматив, відповідно, 14 кубометрів).
Ось ці цифри як раз і обіцяють знизити з 1 квітня. Однак заковика в тому, що їх здешевлення перекриє та сама абонплата.
Тобто в кінцевому підсумку плата за газ зросте. Експерти лякають, що розцінки збільшаться майже в 25 разів (див. таблицю нижче).
Заступник голови департаменту НАК "Нафтогаз України" Олексій Хабатюк вже підрахував, що абонплата "призведе до зростання платіжок у більшості споживачів".
"Найбільше таке зростання буде помітне в невеликих квартирах з газовими плитами з невеликими обсягами споживання газу – плюс 40-80 грн в місяць. У Закарпатській області буде плюс 90-120 грн в міс. Але в Ужгороді відмовилися від централізованого опалення, а в квартирах стоїть індивідуальне газове опалення. Тому їх абонплата торкнеться більше - тут на рахунки зарахують +150-250 грн/міс.", — підрахував Хабатюк.
Найбільший комунальний "удар" візьмуть на себе власники квартир без лічильників, які використовують газ для приготування їжі (за статистикою, таких близько 40%).
Проте виграють у цій ситуації мешканці приватних будинків з газовими котлами.
"Зниження рахунку відбудеться у великих будинках і там, де споживаються великі обсяги газу. Тобто в значній мірі для багатих домогосподарств", — розповів Хабатюк.
Однак експерт з питань енергетики Валентин Землянський розповів в ефірі радіостанції Голос Столиці, що зміна тарифів торкнеться всіх споживачів.
"В даному разі виключення немає, тому що змінюється взагалі сам принцип тарифоутворення", — підкреслив він.
При цьому він попередив, що з електроенергетикою складеться така ж ситуація "у разі прийняття правил третього енергопакету": "Там платіжка також розділиться на дві".
В інтерв'ю "Сегодня" Землянський вирахував, що для квартири з газплитой без лічильника абонплата складе приблизно 46 грн в місяць плюс доплата за нормами з розрахунку 4,4 куб. м за кожного зареєстрованого мешканця. При цьому кубометр газу подешевшає приблизно на 90 коп., або до 6 грн, так з нього "піде" абонплата.
Якщо зараз плата за газ в місяць становить 31 грн/чол. (26 грн), то з квітня для одного мешканця буде близько 72 грн (46+26), з двох — 98 грн (46+26 і помножити на 2) і т. д. Якщо є лічильник, то доведеться платити за його фактичними показами плюс абонплата.
У тих, у кого вдома встановлений газовий котел для опалення, абонплата виявиться вище, так як вона залежить від максимальної пропускної здатності лічильника. А в цьому випадку лічильник потужніше, бо повинен врахувати більшу на порядок витрату газу. Абонплата складе 50-70 грн/міс. в залежності від регіону, плюс оплата по лічильнику.
"У підсумку ті, хто опалює будинок газом, виявляться у виграші, бо у них витрата газу 200-300 куб. в місяць, тобто економія на здешевшання газ перекриє введення абонплати", — роз'яснив Землянський.
У соцмережах люди зустріли "газові" нововведення скептично.
Падіння цін на нафту і період надлишкової пропозиції, що насувається, можуть створити ідеальну можливість для посилення санкцій щодо російських поставок до такого ступеня, що вони фактично почнуть бити по кишені Кремля, передають Патріоти України з по...
В Україні протягом дії воєнного стану пенсіонери-чорнобильці щомісячно будуть отримувати доплату до пенсії у розмірі 2361 грн. Про це йдеться у проєкті закону № 12000, передають Патріоти України. Зазначається, що відповідно до нового законопроєкту про ...