Хороша новина: Влітку на українців чекає різке падіння цін на продукти харчування

Експерти обіцяють "цінопад": чекаємо полуницю по 20 гривень за кіло, сало по 18 і гречку по 30.

Влітку на українців чекає різке падіння цін на продукти харчування. Фото: capital.ua.

Ціни на більшість продуктів влітку повинні знизитися. Такі прогнози роблять експерти продовольчого ринку. Економісти кажуть, що це зменшить річну інфляцію на 2-3%, повідомляють Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

ФРУКТИ-ОВОЧІ. За даними інформаналітагентства "АПК-Інформ", вже зараз фіксується серйозне падіння цін на свіжі овочі: якщо місяць тому кіло огірків коштувало 24-25 грн, то зараз 7-10, помідорів – відповідно 55-60 і 25-30 грн. Наполовину подешевшала свіжа капуста – з 8 по 3,5-4 грн/кг. А ось молода картопля поки тримає ціну: просять по 8-9 грн/кг за велику і 5-6 за невелику. Морква теж стоїть на місці – 8-12 грн/кг, причому як молода, так і стара, але як тільки стане спекотніше і зросте пропозиція, ціни знизяться вдвічі – до 4-6 грн/кг.

Експерт Українського клубу аграрного бізнесу Євген Дворник прогнозує подальше зниження цін на овочі – за місяць приблизно вдвічі. Однак в "АПК-Інформ" не виключають і того, що в деяких регіонах країни огірки можуть знову подорожчати, і пояснюють це тривалою похмурою і прохолодною погодою: "Можливо подальше скорочення вибірки огірка і, як наслідок – зростання цін". Крім того, через 3-4 дня вже можна буде варити полуничне варення на зиму і об'їдатися черешнею: ціни на них впадуть до мінімуму – нижче 20 грн/кг. "Полуниця і черешня плавно дешевшають, так як урожай в цьому році хороший, а сезон в розпалі", – пояснив нам Дворник.

Уже через місяць-півтора з'являться ранні яблука за ціною нижче 10 грн/кг, та й пізні будуть дешевше, ніж в минулому сезоні (в 2015 р були по 13-15 грн), тому що зав'язі на яблунях нині багато.

М'ЯСО І МОЛОКО. Фахівці одностайно відзначають, що після травневих свят подешевшала свинина: на 10%, або на 6-7 грн за кіло (нижче 60 грн), і на 12-15 грн за кіло сала (до 28-30 грн/кг). "Ціни" замерзнуть "до осені, тому що влітку дешевшають корми. А сало взагалі буде коштувати нижче 20 грн/кг, влітку його купують мало", – говорить президент Украналітцентра Олександр Охрименко.

Слідом за свининою повинна подешевшати і курятина, впевнений Дворник, але наскільки, сказати складно (зараз тушка курки варто 42-45 грн/кг), так як великі постачальники-монополісти будуть знижувати ціну по копійках, промацуючи ринок.

Втім, аналітик інформкомпанії "ПроАгро" Ярослав Левицький підрахував, що мінімально рентабельна ціна свинини в живій вазі – 21 грн/кг (зараз її закуповують у селян 21,4-21,5 грн/кг), не варто очікувати, що ціни на м'ясо різко зменшаться.

Не зміняться в найближчі місяці і ціни на молоко. А сири можуть навіть трохи подорожчати, прогнозує Левицький: дешевшати не дозволить зростання енергоносіїв, а дорожчати – низька платоспроможність населення. Двірник все ж сподівається, що через зростання надоїв пропозицію молока побільшає, і воно подешевшає в роздробі на 30-40 коп./л (на 2-3%).

Головний аналітик "Консалтингового агентства "ААА" Марія Колесник, навпаки, говорить, що по молоку в світі намітилася тенденція цінового зростання. "Якщо ситуація до серпня не зміниться, то в Україні ціни підуть у ріст, починаючи з кінця літа. Наші молочники сильно постраждали від низьких світових цін на сухе молоко і масло і будуть шукати будь-яку можливість уникнути збитків на українському ринку", – розповіла нам Колесник.

БАКАЛЕЯ. Ціни на борошно та крупи застигнуть до появи продукції нового врожаю, це серпень – вересень. "Що далі – залежить від того, скільки зберуть зерна, якщо багато – мука подешевшає на 1-2 грн", – прогнозує Дворник. Трохи, на 2-3 грн/кг, може подешевшати в липні лише гречка, ціну на яку підняла торгівля через те, що запаси добігають кінця. З цим згоден і Левицький: "У селян оптовики купують гречку по 19 грн/кг, продають по 40 і більше, ціна явно завищена".

ІНФЛЯЦІЯ. Охріменко чекає зниження темпу інфляції: "У червні інфляція буде нульовою, а в липні і серпні можлива дефляція через велику частку овочів і фруктів в потребкорзіне, це знизить річну інфляцію на 2-3%".

Раніше Охріменко обіцяв більше 15% зростання цін за рік. Його прогноз близький до розрахунків Нацбанку – 12% (зараз 5,1% за підсумками 5 місяців). З огляду на, що інфляція восени прискорюється до 1-1,5% на місяць і більше, на 12% річних можна вийти лише за рахунок літнього спаду цін.

Інша динаміка: Україні різко змінилися ціни на сезонний овоч

п’ятниця, 16 травень 2025, 18:56

Український ринок овочів фіксує чітку тенденцію до зниження цін на ранню білокачанну капусту. Про це повідомили аналітики проєкту EastFruit, передають Патріоти України. Овоч нового врожаю зараз продають за 30-40 грн/кг ($0,72-0,96/кг), що на 37% дешевш...

Новий крок: У Реєстрі збитків почали приймати заяви на компенсацію за зруйновані офіси, магазини і склади

п’ятниця, 16 травень 2025, 18:45

До Реєстру збитків з 15 травня можна подати заяви на компенсацію за пошкоджене або знищене нежитлове майно внаслідок агресії Росії проти України. Про це повідомили на сайті Офісу президента, передають Патріоти України. Міжнародний реєстр збитків, сприч...