"Конец света": Окупанти ізолюють Крим від світла ще на три роки

Російські компанії, які бояться санкцій, вигадали хитру схему продажу електрики для окупованого півострова.

Електрика для Криму. Фото: rustelegraph.ru.

Тимчасово окупований Крим де-юре залишиться ізольованою від енергосистеми Росії зоною до 2018 року, а російську електроенергію на півострів, швидше за все, буде продавати маловідома структура ПАТ "Федеральна мережева компанія Єдиної енергетичної системи" (ФСК), що вже стала учасником оптового ринку. Закуповувати для Криму енергію на оптовому ринку могла б і дочірня компанія "Інтер РАО", але у неї великі санкційні ризики. Про це пише Коммерсант, передають Патріоти України.

Зараз анексований півострів з материковою частиною Росії з'єднує енергокабель потужністю близько 400 МВт. Міненерго РФ готує законодавчі зміни, які описують схему розрахунків з півостровом в найближчі кілька років. Відповідно до одного з варіантів, закупником електроенергії на оптовому ринку буде Центр здійснення розрахунків (ЦОР, входить в "Інтер РАО").

Він буде перепродувати електроенергію АТ "Агентство з прогнозування балансів в електроенергетиці" (АПБЕ, входить до ФСК). АПБЕ укладе контракти з кримськими гарантують постачальниками електроенергії. Такий статус є у трьох компаній: ГУП "Крименерго", "Севастопольенерго" та ПрАТ "Східно-Кримська енергетична компанія".

Вирішено, що АПБЕ самостійно буде купувати електроенергію на оптовому ринку і продавати кримським постачальникам. АПБЕ вже отримало статус суб'єкта оптового ринку 14 грудня. ЦОР не зареєстрований на оптовому ринку і не збирається цього робити.

ЦОР зараз займається закупівлями електроенергії для Криму в України, а також закуповує її у кримських ТЕЦ і потім перепродує її постачальникам. Проте "Інтер РАО" не погодилося бути єдиним закупником як російської, так і української електроенергії для Криму через санкційні ризики: компанія експортує електроенергію з РФ в країни Євросоюзу, наприклад, в Прибалтику і Фінляндію. Крім того, така схема могла б засмутити українських контрагентів, що поставило б під загрозу електропостачання Криму з боку України (контракт діє до кінця цього року).

Інша структура ФСК - ВАТ ЦІУС ЄЕС - відповідає за управління будівництвом ЕНЕРГОКАБЕЛЬ до Криму. Компанія обслуговує основну частина магістральних мереж в РФ, але власником енергомоста перший час буде замовник проекту - Російське енергетичне агентство (підвідомча Міненерго). Потім власником може стати ФСК - держава оцінить обладнання і, можливо, внесе його в капітал компанії.

Після підвищення пенсій частина українців втратить субсидії: Кого стосується

середа, 23 квітень 2025, 23:55

Після березневого підвищення пенсій частина українських пенсіонерів отримала більші виплати. Проте навіть незначне збільшення доходу може призвести до втрати права на субсидію для оплати комуналки, передають Патріоти України. У березні 2025 року пенсії...

Вирішили, що ризику немає?: Найбільша китайська держкомпанія відновила закупівлю російської нафти

середа, 23 квітень 2025, 22:52

Sinopec, лідер перероблювання нафти в Азії, відновив закупівлі російської нафти після короткої паузи минулого місяця для оцінки ризиків від санкцій США. Про це повідомляє Reuters, передають Патріоти України. Unipec, торговий підрозділ китайської держав...