Президент Петро Порошенко підписав закон про вдосконалення процесу приватизації. Тому, як зазначають експерти, знято головну перешкоду на шляху чергового етапу великої приватизації. Втім, відповідей на питання - чи вдасться запустити в цьому році процес великої приватизації - у експертів і політиків поки що немає. Зате є сумніви щодо того, чи буде цей процес прозорим і відкритим. Поки що початок великої приватизації гальмує політична криза, передають Патріоти України з посиланням на Радіо Свобода.
Підписаний президентом закон оптимізує процес приватизації державного майна, скасовуючи ряд додаткових вимог, зокрема - попередній продаж 5-10% акцій підприємств, що підлягають приватизації, на біржі - для визначення ринкової ціни цього майна. У цьому році Кабмін має намір виставити на продаж близько 450 об'єктів приватизації, серед яких 20 великих підприємств. Почати велику приватизацію в уряді планували ще в минулому році, однак запустити процес не вдалося в тому числі і через відсутність законодавчих змін. Але тепер ця перешкода знята.
На початку цього року прем'єр-міністр Арсеній Яценюк підкреслив, що чесна і прозора приватизація залишається одним з урядових пріоритетів. За його словами, "на приватизацію повинен бути виставлений Одеський припортовий завод, компанія" Центренерго ", інші енергетичні компанії".
А незабаром глава уряду уточнив, що вважає за необхідне "на відкритому, прозорому аукціоні продати близько одного мільйона гектарів державної землі, яка зараз знаходиться в тіньовому і корумпованому обороті". Однак в умовах, коли в Україні діє мораторій на продаж землі, реалізація такої ініціативи виглядає сумнівно.
"На даний момент, це неможливо зробити", - зазначає з цього приводу член парламентської комісії з питань приватизації Вікторія Войціцька, фракція "Самопоміч".
Що стосується перспектив приватизації великих підприємств, то у політиків і експертів поки немає впевненості, що все пройде чесно і прозоро.
"Якби була політична воля проводити чесну приватизацію, то і закон цей прийняли б у минулому році, і вже продали б кілька об'єктів. Зараз складно дати оцінку - буде прозора приватизація, чи на чиюсь користь - бо ще нічого не сталося" , - вважає член парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Сергій Лещенко, фракція "Блоку Петра Порошенка".
Зокрема, вже є питання щодо прозорості приватизації згаданого прем'єром державного холдингу "Центренерго" - однієї з провідних енергогенеруючих компаній України, до складу якої входить три потужні теплові електростанції. Перед анонсованою приватизацією раптом виникла заборгованість компанії майже в півмільярда гривень.
"Центренерго" - один з ключових гравців на нашому енергетичному ринку. Цей об'єкт був цікавий західним інвесторам. Сьогодні вони говорять: вибачте, але тільки інсайдер може зрозуміти - що ж там за заборгованість і який реальний стан компанії? Тому її вартість - є невеликий пакет, який торгується на фондовій біржі - впала в три рази ", - говорить Вікторія Войціцька.
На її думку, ситуація з "Центренерго" дає підстави сумніватися в тому, що приватизація готується в державних інтересах.
Серед основних причин приватизації все частіше називають нездатність влади забезпечити ефективне управління державними підприємствами, які стають годівницями для своїх керівників і їхніх політичних покровителів. За словами політиків і експертів, зараз головною перешкодою для початку великої приватизації стала політична криза і можливі дострокові вибори..
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...
Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...