Національний банк України з 4 січня знизив граничну суму розрахунків готівкою за участю фізичних осіб з 150 тис. грн до 50 тис. грн. Про це повідомляється на сайті регулятора, інформують Патріоти України.
Такий же ліміт буде діяти для розрахунків фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню.
Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 50 тис. грн, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (в тому числі в депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок в національній валюті) .
Безготівкові розрахунки можуть здійснюватися без будь-яких обмежень, і банки зобов'язані забезпечити безготівкові перерахування на вимогу клієнтів у повному обсязі.
У той же час гранична сума розрахунків готівкою підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня залишається незмінною і становить 10 тис. грн.
НБУ відзначає, що встановлення граничної суми розрахунків готівкою на рівні 50 тис. грн не завдасть незручностей громадянам і не буде зачіпати щоденні покупки населення, оскільки стосуватиметься тільки великих покупок (нерухомості, коштовностей, транспортних засобів, предметів мистецтва, хутра, дорогого годинника, подорожей і тому подібне).
"Рішення Національного банку України з цього питання повністю відповідає міжнародному досвіду - багато європейських держав (Франція, Бельгія, Португалія, Італія, Іспанія, Греція) встановили граничні суми розрахунків готівкою, інші країни також планують ввести аналогічні норми", - відзначає регулятор.
Контроль за дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) згідно з Податковим кодексом України здійснюватимуть органи Державної фіскальної служби України.
Як стверджує НБУ, встановлення граничної суми розрахунків готівкою за участю фізичних осіб на рівні 50 тис. грн. буде сприяти:
забезпечення стабільних надходжень готівки в банківську систему і прискорення її обігу;
звуження сфери використання готівки та прискорення розвитку безготівкового сегмента.
Комплексною програмою розвитку фінансового сектора України до 2020 року передбачено поступове зниження рівня готівки в економіці (відношення М0 до ВВП) у 2020 році до 12% (у 2014 році цей показник становив 18,1%, а за результатами 2015 року скоротився до 14, 6%).
З березня 2024 року Росія поставила Північній Кореї більше мільйона барелів (56 тисяч тонн) нафти, ймовірно, розплачуючись за військову підтримку, пише BBC із посиланням на дані британського дослідницького центру Open Source Centre, передають Патріоти ...
В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...