Небезпека від фальсифікату: Чим загрожують українцям неякісні продукти у магазинах, - дослідження

Найбільше фальсифікату виробляють невеликі підприємства, які реалізують продукцію по МАФах.

Ілюстрація:Agro

В Україні зафіксовано найбільшу кількість спалахів гострих кишкових захворювань за останні 15 років, про що свідчать дані Держспоживслужби. Однією з причин фахівці називають вживання неякісних продуктів, які у великій кількості продаються на полицях вітчизняних магазинів. Про те, які махінації відбуваються сьогодні на ринку харчових продуктів, розповідає Обозреватель, передають Патріоти України.

За словами керівника організації "Громадський контроль захисту прав споживачів" Ольги Котєхової, фальсифікацій на ринку сьогодні багато.

"Кожен день з'являються нові виробники, які виробляють масло - не масло, сметану - не сметану. Контролю як такого з боку держави немає, тому ніхто не боїться відповідати: торговельна мережа відповідальності не несе, тому що за все відповідає виробник, а той держконтролю не відчуває, тому може виготовляти все що завгодно"- розповіла вона.

Зазначимо, що протягом двох років в Україні діяв мораторій на перевірку бізнесу і лише недавно підприємців знову почали перевіряти. Ось приклад такої безконтрольності: лабораторія одного з українських молокозаводів (не називатимемо його) виявила в молоці патогенну мікрофлору і хімічні добавки. Отримавши таке молоко, виробник повинен був злити його в каналізацію, але, щоб не втрачати прибуток, керівництво доручило провести дезінфекцію, додати антибіотики і направити на продаж.

Як розповіли виданню в організації захисту прав споживачів, найбільше фальсифікату виробляють невеликі підприємства, які реалізують продукцію по МАФах.

У супермаркетах "палених" продуктів менше, оскільки великі торгові мережі воліють працювати з перевіреними постачальниками, які не будуть псувати собі ім'я, виробляючи фальсифікати. Втім, і в супермаркетах також є продукція сумнівного виробництва і найчастіше - це товари власних торгових марок цих супермаркетів.

Також слід звертати увагу на акційні продукти. В одному з магазинів мережі "Фуршет" відвідувачам пропонували акційне масло вагою 200 гр за ціною 15 грн. На думку Ольги Котєхової, є підстави підозрювати, що масло вироблено з ненатуральних компонентів, оскільки вартість аналогічного за вагою продукту стартує від 26 грн.

В одному із супермаркетів мережі ТРЦ "Караван" представники "Громадського контролю за захистом прав споживачів" під час контрольної закупівлі днями виявили сир з "глибокою" історією. На вітрині назва одна, за документами - інша. Виробник - взагалі, "лівий". Якщо виявиться, що сир фальсифіковано, знайти винного у підробці буде важко.

Розповімо також про перелік порушень, які виявили фахівці Держспоживслужби України під час планових перевірок в грудні минулого року. Так, ковбаса "Лікарська" вищого сорту ТОВ "Глобинський м'ясокомбінат" за фізико-хімічними показниками не відповідала ГОСТу. У вершковому маслі 72,6% жирності виробництва ПАТ "Херсонський маслозавод" були немолочні жири. Також багато немолочних жирів було виявлено у вершковому маслі ТОВ "Еней".

А ось Антимонопольний комітет України виявив, що в дитячі садки Полтавської області поставлялося вершкове масло торгових марок "Молочний Дар" і "МОЛПРОМ" ТОВ "Прогрес ПТЦ", що складається з рослинних жирів, хоча на упаковці було вказано ГОСТ 4399: 2005, що позначає, що продукт виготовлений із коров'ячого молока.

В принципі, "спреди", тобто продукти, де крім молочних є рослинні жири, не є небезпечними для здоров'я, проте коштувати вони повинні в чотири рази дешевше вершкового масла.

Щоб показати рівень фальсифікату на ринку "молочки", наведемо дослідження, які провела група Ольги Котехової. Захисники прав споживачів закупили вершкове масло, молоко і сир різних торгових марок і віддали їх на дослідження держпідприємства "Укрметртестстандарт". Результати такі: з 34 зразків масла фальсифікатами (наявність немолочного жиру) виявилися 25 зразків. З 17 зразків молока за фізико-хімічними показниками не відповідали - 6. У випадку зі сметаною, з 25 зразків фейковий виявилися - 3.

Крім "молочки" повним ходом фальсифікуються й інші продукти. Днями працівники СБУ в Київській області виявили цех з виготовлення контрафактної кави під виглядом відомих торгових марок. Клієнтами, які вирішили зробити закупки у ділків, були власники невеликих магазинів.

У Тернополі поліція днями виявила "бізнесменів", які замість обіцяної артезіанської води продавали воду з колодязя, здобуту в селі Петриків.

Бувають кричущі випадки, коли під виглядом м'яса продають тухлятину. Так, заступник голови правління всеукраїнської громадської організації "Союз споживачів України" Олег Цільвік розповів виданню, що на територію країни завозили контейнер австралійського м'яса, призначеного для утилізації.

"М'ясо проходило переробку за підробленими документами і реалізовувалося на ринку", - розповів він.

Протягом останніх двох років ділки навчилися підробляти олію, додаючи в неї курячий жир. Виявити цей інгредієнт в олії складно.

Чому в Україні спостерігається велика кількість фальсифікованої продукції? На думку економістів, подорожчання виробництва продукції (підвищення цін на енергію та сировину), а також нескінченні перевірки і штрафи з боку фіскальних служб змушують виробників підвищувати ціни на продукцію. Це, а також слабкий контроль з боку держави розв'язує руки тіньовій економіці, де за низьку ціну покупцям

Товарів на €10-12 млн: У фінському порту затримали судно з російськими добривами

четвер, 23 березень 2023, 12:53

Російське вантажне судно Swem затримали у фінському порту Котка через санкції ЄС проти Росії. Вартість товарів попередньо сягає €10-12 млн. Про це повідомили в Yle, передають Патріоти України. Російське вантажне судно Swem було затримано в порту Котка ...

Пенсіонери в Україні не отримають щорічну виплату у травні - названо причину

четвер, 23 березень 2023, 10:44

Частина українських пенсіонерів щороку отримувала додаткову виплату у травні. Проте 2023 року грошову допомогу було вирішено перенести на інший місяць, передають Патріоти України. Уряд щорічно виплачував ветеранам війни та жертвам нацистських переслід...