Податки по-новому: Стало відомо, скільки українці сплатять державі у 2017

Зростання мінімалки призведе до того, що дрібному бізнесу доведеться не тільки підняти зарплати співробітникам, а й більше грошей виділяти на податки. Також в 2017-му українцям з "зайвими" квадратами доведеться заплатити податок на нерухомість.

Ілюстрація:dt.ua

В Україні вже на початку 2017 року всім підприємцям доведеться платити єдиний соціальний внесок (податок в пенсійний фонд). До цього підприємці могли декларувати нульові доходи і податки не платити. Зміни в першу чергу торкнуться "сезонників", багато хто з них, впевнені експерти, змушені будуть закритися, передають Патріоти України з посиланням на Сегодня.

Крім того, зростання мінімалки призведе до того, що дрібному бізнесу доведеться не тільки підняти зарплати співробітникам, а й більше грошей виділяти на податки. Також в 2017-му українцям з "зайвими" квадратами доведеться заплатити податок на нерухомість.

Підприємцям жити стане складніше

З 1 січня всім підприємцям доведеться платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ), навіть тим, хто подає в податкову порожні звіти. Розмір внеску - 22% від зарплати. З огляду на те, що мінімалка в 2017 році - 3200 гривень, а розмір внеску для "сплячих підприємців" - половина від мінімального, всім підприємцям з нульовим доходом доведеться платити 352 гривні.

"Вперше за історію України бізнес обклали податками з відсутніх доходів. Позитивним є те, що це простимулювало закритися тих, хто не працював, але для цього можна було знайти інші важелі. Найголовніше, що закритися повинні люди, які сезонно забезпечували себе роботою, і не для того щоб не працювати, а для того щоб піти в тінь", - впевнена голова найбільшого регіонального бізнес-союзу "Порада" Олена Єременко.

Крім сезонних працівників закриються також ті, хто фактично ніякої підприємницької діяльності не здійснював. "У Криму у мене був відкрито ПП. І в чоловіка. Я справно платила податки тоді, коли діяльність була відкрита і пролонгована. Коли я діяльність не продовжувала, і доходу не було, я податки не платила. Такий був закон. Саме тому я не вважала за потрібне цю байду закривати.

Тепер гаряче улюблений президент підписав закон, за яким, є у мене діяльність, чи ні, я повинна платити. А президент не хоче поцікавитися, з чого мені платити податок, якщо у мене немає доходів? І у таких, як я?", - пише на своїй сторінці в соцмережі дизайнер Єлизавета Богуцька.

Ще один "удар" по дрібному бізнесу - підвищення мінімалки. Більшість підприємців, зазначає Олена Єременко, працюють на "сіро" і частину зарплати виплачують у конвертах. Якщо на даний момент мінімальна зарплата, з якої можна платити податки, 1600 гривень - у 2017 році ця сума виросте до 3200. Нагадаємо, податкове навантаження на зарплату - 41,5% (22% ЄСВ, 18% ПДФО і 1,5% військового збору).

Податок на нерухомість

У 2017 році українцям доведеться заплатити податок на нерухомість, правда, не всім. Податок сплачується до кінця серпня. При цьому гроші стягуються за кожний квадратний метр понад встановлену норму. Згідно з податковим кодексом, найбільше доведеться віддати в казну за квартири, які здаються в оренду.

Відсоткова ставка податку коливається в межах від 0 до 3% мінімальної зарплати. Органи місцевої влади встановлюють не тільки податкову ставку, але і визначають, які квадратні метри житлоплощі вважаються "зайвими". Наприклад, Київрада прийняла рішення за кожен "зайвий" квадратний метр збирати 1% від мінімальної зарплати (12,18 гривні за 2015-й рік). Киянину, який володіє двома квартирами загальною площею 140 квадратних метрів, доведеться заплатити податок за 80 квадратів (норма для квартир в столиці - 60 квадратних метрів) - 974 гривні.

У той же час міська рада в Сумах прийняла рішення з кожного "зайвого" квадрата збирати 2% від мінзарплати (24,3 гривні). Тобто, власнику двох квартир загальною площею 140 квадратних метрів в Сумах доведеться заплатити 1948 гривень. А власник такої ж нерухомості в Одесі заплатить тільки за 20 квадратних метрів (місцева влада встановила "норму" для квартир - 120 квадратних метрів) - 486 гривень.

Відповідно до закону, житловою площею вважаються:

Житловий будинок

Прибудова до будинку

квартира

Кімната в комуналці

Будинок на дачі

За яку нерухомість можна не платити

За нерухомість в зоні відчуження, гуртожитки, аварійне житло платити податок не доведеться. До того ж, згідно із законом не оподатковується майно сиріт та одиноких матерів, які виховують дитину-інваліда. Не потрібно платити податок з дитячих садків, комунальних будівель, храмів.

До 1 липня податкова служба розішле рішення-повідомлення та квитанції із сумами податку. Заплатити потрібно не пізніше 28 серпня. У разі, якщо прийшла квитанція про сплату податку на квартиру, яку, наприклад, вже продали, або ж якщо квитанція не прийшла, але за законом нерухомість повинна обкладатися податком, потрібно звернутися до місцевого відділення Фіскальної служби.

Податок стягується раз на рік. Крім того, власникам великого житла (понад 300 квадратних метрів для квартир і 500 - для будинків) доведеться додатково заплатити 25 тисяч гривень. Наприклад, власникові квартири площею 310 квадратних метрів в Києві до 1 липня повинна прийти платіжка на 28 тисяч гривень. До слова, "податок за розкіш" в розмірі 25 тисяч доведеться платити і за автомобілі, які коштують більше 750 мінімальних зарплат (1 мільйон 33 тисячі гривень).

Якщо не заплатити податок до 28 серпня, податковий інспектор може в рахунок боргу накласти на частину майна податкову заставу. Якщо податок не сплачується тривалий час, майно продають за рішенням суду. Крім того, за несплату податків передбачена кримінальна відповідальність (ст. 212 ККУ).

Новий податок на пенсію

Кабінет міністрів анонсує запуск накопичувального рівня пенсійної системи. Якщо це вдасться зробити, українцям доведеться додатково платити кілька відсотків від свого доходу на індивідуальний пенсійний рахунок. Зібрані кошти можна буде витратити після виходу на пенсію.

Якщо накопичувальний рівень запустять, українцям віком до 35 років доведеться в 2017-м додатково платити 2%, а у 2022-му - 7% від зарплати. Українці старше 35, але молодше 55 років можуть добровільно приєднатися до накопичувальної системи і виплачувати внески.

"Зробити так, щоб пенсіонери отримували гідні пенсії тільки за рахунок солідарної системи, неможливо. До цього висновку приходили і 20 років тому, але ніхто не мав політичної волі, щоб змінити ситуацію. Щоб зробити пенсіонерів багатими, потрібно запустити ще дві колони: обов'язковий і добровільні накопичувальний рівні", - пояснює експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова.

Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко вважає: на даний момент немає сенсу запускати накопичувальну систему, більш того, експерт впевнена, що ніякої можливості зробити це в 2017 році немає.

"Звичайно, не запуститься. Це виключено. І в меморандумі, які підписували наші керівники країни з МВФ, написано, що Україна поки що утримається від накопичувального рівня. У нас в законі другий рівень прописаний давно, але там немає ніяких дат. У законопроектах були дати, але законопроекти так і залишилися законопроектами", - пояснює експерт.

Микола Шамбір також припустив, що запустити накопичувальний рівень пенсійної системи в цьому році не вдасться. "У Верховній Раді є законопроект, який говорить про запровадження накопичувальної системи з липня 2017 року. Звичайно, він був поданий вже давно. Однозначно можна сказати, що від прийняття рішення про запуск накопичувальної системи до самого запуску повинно пройти близько року", - вважають в ПФ .

На тлі шаленого злету цін: В Україні різко переписали цінники на популярний продукт

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:32

В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...

В Україні хочуть автоматично арештовувати гроші боржників: Чого чекати

п’ятниця, 22 листопад 2024, 8:58

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт № 9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації виконавчого провадження". "За" проголосував 271 нардеп. Серед норм документа – можливість автоматичного арешту коштів боржник...