З початку року обсяг вкладів в латвійських банках нерезидентів, серед яких, як вважається, значну частку становлять російські фізичні і юридичні особи, скоротився на 20%, кажуть в Асоціації комерційних банків країни.
Відмова банків від співпраці з низкою іноземців - результат державної політики по боротьбі з відмиванням грошей. Згідно зі звітом американських експертів, жоден банк в сегменті обслуговування нерезидентів, не можна назвати бездоганним. Латвія обіцяє виправитися.
"Це процес самоочищення, і його абсолютно точно не можна пояснити тільки проблемами російської економіки", - сказала в інтерв'ю Російській службі Бі-бі-сі представниця Асоціації комерційних банків Байба Мелнаце. Самоочищення можна пояснити тим, що банки самі поспішають позбутися деяких іноземних клієнтів: іноді це стосується всіх тих, хто не може пояснити походження власного капіталу, іноді - всіх, хто зареєстрований в певних країнах або регіонах.
Низький рівень оподаткування
Найбільший банк Латвії Swedbank вирішив добровільно попрощатися з усіма представниками країн з "низьким рівнем оподаткування". Під удар потрапили і росіяни.
"Swedbank прийняла рішення повністю припинити надання фінансових послуг клієнтам-нерезидентам, що створює для банку підвищений ризик в сфері запобігання легалізації злочинно нажитих коштів. Це обмежена група юридичних осіб", - каже представниця Swedbank Крістіне Якубовська. А потім додає: клієнтів таких небагато, так що ні про які масові акції мови не йде.
Частка клієнтів-нерезидентів у Swedbank становила менше 1%, тому великого впливу на фінансові показники це рішення не матиме. А ось другий за величиною банк Латвії - ABLV Bank - входить в групу кредитних установ, які Комісія ринку фінансів і капіталу (наглядовий орган) відносить до числа "нерезидентних" банків. Тут обсяг вкладів нерезидентів завжди був значним, проте за останній рік він скоротився майже на п'яту частину - також з ініціативи самого банку.
"З огляду на, що змінилася позиції щодо допустимого рівня ризику, наш банк вже відмовився від частини клієнтів, обслуговування яких могло бути пов'язане з невідповідним ризиком, і продовжує ретельно стежити за відповідністю своєї клієнтської бази", - говорить Російській службі Бі-бі-сі представник банку Ілмарс Ярганс. Про таку ж позицію заявили і в деяких інших банках: якщо клієнт не може довести чистоту капіталу, з ним прощаються.
Заради долара
Позиція щодо рівня ризику змінилася під тиском міжнародних партнерів. По-перше, Латвія в червні підписала договір про вступ до Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). Ще на підготовчому етапі влада оголосила про посилену боротьбу з відмиванням грошей, переписали ряд законів, змінили голову наглядового органу, оштрафували кілька великих банків, позбавивши один з них ліцензії.
Однак цього виявилося мало. Невдоволення непрозорістю місцевих кредитних установ висловлювали не лише експерти ОЕСР, а й представники американської фінансової індустрії. А це може призвести до втрати можливості проведення доларових транзакцій, що разом могло б поховати половину фінансового сектора країни.
Найбільший банк Латвії Swedbank недавно оштрафований на 1,3 мільйона євро за недостатній контроль над транзакціями
Єдиний банк, який поки ще надає можливість працювати з доларами, - Deutsche Bank - вже перервав відносини з деякими латвійським банками "нерезидентського" сектора. Бажаючи довести свою чистоту, латвійські банки, що працюють з нерезидентами, погодилися на проведення американського аудиту. Днями Комісія ринку фінансів і капіталу оприлюднила результати: серед 12 перевірених банків немає жодного безпроблемного установи.
Багато в Латвії поставилися до цих результатів зі скепсисом. Наприклад, Інесіс Фейферіс, який раніше очолював ряд місцевих кредитних установ, заявив Російській службі Бі-бі-сі, що "це спроба переділити ринок, щоб гроші наших східних партнерів йшли не через нас, а через інші країни - наприклад, США".
Новий етап самоочищення
Основних претензій дві: структура акціонерів деяких кредитних установ заважає проведенню аудиту, а сам аудит не завжди проводиться якісно. За словами представниці КРФК Агнесе Ліціте, у аудиторів не завжди є можливість отримати повну інформацію і накласти санкції. Представники ринку, в свою чергу, не приховують: акціонери деяких банків дійсно працюють на рівні правління, а внутрішній аудит, замість того, щоб контролювати таке правління, "дивиться йому в рот" - виникає конфлікт інтересів.
"На ділі це може означати - не лізь, куди не треба. Якщо, наприклад, я акціонер і хочу, щоб через мій банк проводилися розрахунки, то я рекомендую ставитися уважно і обережно до певних клієнтів", - говорить Російській службі Бі-бі- сі Інесіс Фейферіс.
Всі ці проблеми банки обіцяють ліквідувати до кінця 2017 року - так обіцяють і самі банки, і наглядовий орган. Це, в свою чергу, обернеться ще більш ретельним контролем за походженням вкладів. "Банки можуть задавати клієнтам додаткові питання про господарську діяльність, угодах і реальних бенефіціарів. Якщо гроші" чисті ", клієнтам нема про що турбуватися", - говорить Російській службі Бі-бі-сі Агнесе Ліціте.
За словами Інесіс Фейферіса, частина рахунків буде закрита. "Велика кількість клієнтів буде змушене надавати необхідну інформацію, це ускладнить людям життя. Ряд банків будуть втрачати бізнес, потрібні продажу і об'єднання", - говорить він.
Умовна втрата
А за словами Гірта Рунгайніса, також працював в керівництві ряду кредитних установ, деякі транзакції через Латвію проходити більше не зможуть і весь цей бізнес переміститься на схід. Можливі напрямки - Україна чи Китай.
У міністерстві фінансів Латвії вважають вклад "нерезидентської" галузі невеликим для латвійського народного господарства - про це йдеться в Плані розвитку фінансового сектора. Ще там сказано про прагнення Латвії працювати над поліпшенням репутації. А це, за оцінками деяких експертів, може привезти до проблем для одного з вельми цінних секторів народного господарства. Справа в тому, що по пропорції вкладів нерезидентів Латвія займає перше місце в ЄС, випереджаючи навіть Кіпр.
"Якщо мінфін хоче сказати, що цей сектор не потрібний, то ж саме доведеться сказати і про інші сектори народного господарства. Прямий ефект сектора" нерезидентних "банків на економіку - 1,27%, непрямий (з урахуванням мультиплікатора) - 2,45% . Для порівняння: всі сільське господарство дає 1,23% від ВВП. Банки, що обслуговують нерезидентів, за рік заплатили 662 мільйони євро податками, все сільське господарство - 65 мільйонів євро ", - зауважив в інтерв'ю Російській службі Бі-бі-сі екс- міністр економіки В'ячеслав Домбровський.
Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...