"Всё пропало!": Від прірви рубль відокремлює два місяці інтервенцій

В огляді для клієнтів аналітики американського інвестбанку Goldman рекомендували згортати ставки на зростання російської валюти і виводити гроші з рублевих активів.
Рубль продовжить падати. Ілюстрація: Aktiv.com.ua.

З російської банківської системи відновився відтік валюти, повідомляє в огляді по сектору Райффайзенбанк. У червні клієнти забрали з рахунків 3,8 млрд доларів. Ще 0,9 млрд доларів вилучив з системи ЦБ РФ, скорочуючи ліміти за операціями валютного репо. Нарешті, 0,5 млрд доларів довелося повернути зарубіжним контрагентам за позиками, передають Патріоти України.

Цей відтік був частково компенсований поверненням валютних кредитів від російських юросіб, які сумарно погасили борг на 3,1 млрд доларів. Проте, щоб повернути кошти в ЦБ, банкам довелося використовувати свої високоліквідні активи, розповідає аналітик Райффайзенбанку Денис Поривай. Йдеться про вклади в євробонди і запаси на зарубіжних рахунках. Їх обсяг скоротився за місяць на 2,8 млрд доларів.
В результаті обсяг вільної валютної ліквідності в російській банківській системі на початок липня становив 6,4 млрд доларів - на таку суму власні резерви банків, які зберігаються на рахунках за кордоном, перевищували їх же зобов'язання перед клієнтами по розрахункових рахунках. Це майже вдвічі нижче, ніж на початку року (понад 11 млрд доларів).
Ці гроші - свого роду "подушка безпеки" валютного ринку і фінансової системи, вони можуть бути використані для покриття розриву між припливом і відтоком валюти, який традиційно спостерігається в літні місяці, пояснює Поривай. У червні російська економіка вже втрачала більше валюти, ніж заробляла - дефіцит платіжного балансу склав 4 млрд доларів. При цьому "діра" покривалася за рахунок ввезення капіталу корпоративним сектором на 9,3 млрд доларів - гроші були отримані в основному за рахунок збільшення зовнішнього боргу і розміщень єврооблігацій. "Без цих коштів надлишок валютної ліквідності у банків був би вичерпаний вже в кінці червня", - говорить Поривай.
Той же запас, що залишився, буде майже повністю витрачений у серпні-вересні, попереджає він: в третьому кварталі платіжний баланс буде помітно негативним - відтік може перевищити надходження на 2,5-4,5 млрд доларів.
Попит на валюту буде виходити від населення, яке відправляється в відпустки, а також зарубіжних власників російських акцій, які конвертують у валюту дивіденди за 2016 рік. Як підсумок це "повинно помірно підвищити вартість валютної ліквідності на локальному ринку і сприяти ослабленню курсу рубля", вважає Поривай.
При дефіцитному поточному рахунку валютний ринок фактично стає заручником спекулятивних інвестицій в борги російських компаній і уряду, зазначає головний економіст ING по Росії і СНД Дмитро Польовий. Але ці вкладення не гарантовані: привабливість ОФЗ для нерезидентів падає в міру зниження ставки ЦБ. Крім того, залишається в силі загроза введення нових санкцій проти РФ з повною забороною на покупку держборгу.
"У третьому кварталі негативне сальдо поточного рахунку, швидше за все, продовжить збільшуватися, що може привести до подальшого ослаблення рубля", - попереджають в "Сбербанк CIB".
"У другому півріччі середній курс складе 62-63 за долар", - говорить економіст ФК "Уралсиб" Олексій Дев'ятов. Важливим є те, що рубль буде слабшати щодо нафти, підкреслює Поривай з Райффайзенбанку. Рублева ціна бареля, яка відображає співвідношення курсу і котирувань "чорного золота", повинна піднятися з нинішніх 2929 до 3100 рублів.
Це означає курс в 64,8 рубля за долар при нафті по 48 доларів за барель і 77,5 рубля при її падінні до 40. Період зростання та зміцнення рубля вичерпаний, вважає американський інвестбанк Goldman Sachs. В огляді для клієнтів аналітики Goldman рекомендували згортати ставки на зростання російської валюти і виводити гроші з рублевих активів.
Гра на різниці процентних ставок, яка зробила рубль улюбленим вкладенням зарубіжних спекулянтів в минулому році і дозволила йому зміцнюватися у відриві від цін на нафту, більше не приносить колишньої вигоди - ризики переважують можливий прибуток, пишуть стратеги банку Марті Янг і Майкл Кехілл.
Стратегія сarry-trade, в рамках якої інвестори дешево займали в доларах або євро під 1% річних або нижче і вкладали кошти в рублі і рублеві облігації з прибутковістю від 7% в рік, більш не актуальна для російського ринку: Банк Росії націлений на те, щоб знижувати ключову ставку, а разом з нею - і прибутковість вкладень в рублі, тоді як центробанки розвинених країн будуть скорочувати програми монетарного стимулювання, пояснює Goldman.
У цих умовах "корзина валют" EM для гри в carry-trade повинна бути іншою - замість бразильського реала і російського рубля, які відіграли свою недооціненість в минулому році, в неї повинні бути включені мексиканський песо, турецька ліра і тайський бат, вважають в банку.
Рекомендація купувати рублі і рублеві облігації разом з валютою Бразилії і ПАР дала майже 10% прибутку за останні 8 місяців, і цей прибуток пора фіксувати, пишуть Янг і Кехілл.

Думку Goldman поділяють і інші західні інвестори на російському ринку, що випливає з даних ЦБ РФ. Зарубіжні гравці "активно продавали" облігації федеральної позики на вівторковому ринку, повідомив регулятор у огляді "Ліквідність банківського сектора і фінансові ринки".

При цьому стратегія нерезидентів змінилася - з довгострокового інвестування на короткострокові спекуляції: іноземці продовжують купувати ОФЗ на аукціонах Мінфіну, якщо папери продаються зі знижкою, проте прагнуть відразу ж продати їх на вторинному ринку, фіксуючи мінімальний прибуток.
Незважаючи на падіння курсу в червні (на 6,6% до долара і 8,2% до євро), рубль залишається переоціненим щодо цін на нафту, говорить аналітик "Промсвязьбанка" Михайло Поддубський. Рівноважний курс долара, за оцінкою ПСБ, знаходиться приблизно на 5 рублів вище поточних оцінок. Найближчим часом ця диспропорція буде ліквідована, вважає Поддубський.

"У другому-третьому кварталі традиційно спостерігається деяке погіршення поточного рахунку, а відносно низькі рівні нафтових цін в червні і при цьому відносно позитивні цифри по російській економіці (дані по ВВП, промвиробництву), що дають надію на пожвавлення імпорту, можуть привести до помітного зменшення позитивного поточного рахунку, і навіть переходу його на негативну територію в окремі місяці третього кварталу", - говорить експерт.

"Дрова ніхто не скасовував": Садовий закликав готуватися до найскладнішого опалювального сезону

середа, 17 серпень 2022, 11:28

Опалювальний сезон 2022-2023 буде одним із найскладніших в Україні і громадяни мають бути готові до можливої відсутності постачання тепла чи газопостачання. Про це заявив мер Львова Андрій Садовий у відеозверненні, опублікованому на сайті Львівської мі...

Хто не хоче працювати у дві зміни – дають пів зарплати: в РФ оборонні підприємства переводять на цілодобовий режим, - журналіст

середа, 17 серпень 2022, 8:48

У зв'язку з тим, що війна в Україні триває й окупаційній армії РФ потрібна військова техніка та інше озброєння, керівництво країни-агресора почало проводити "промислову мобілізацію" компаній та підприємств оборонного комплексу, передають Патріоти Украї...