Хіти тижня. Чим воює еліта української армії (фото, відео)

Збройні сили України продовжують нарощувати воєнний потенціал, зокрема, закупкою нових снайперських гвинтівок.

Снайпери – це еліта будь-якої армії . На їхню підготовку в деяких країнах витрачають сотні тисяч доларів. На жаль, в Україні до початку російської агресії належна увага цьому питанню не приділялася. Однак, варто визнати, останнім часом ситуація докорінно змінилася.

Російські окупаційні війська на Донбасі активно застосовують спеціально підготовлених стрільців (снайперів), озброєних у тому числі великокаліберними (12,7-мм) снайперськими гвинтівками, для обстрілів як українських воїнів, так і мирного населення. Протистояти їм можуть лише відповідним чином підготовлені, озброєні та оснащені українські снайпери.

Тому сьогодні у Збройних силах України підготовці снайперів, їхньому озброєнню, оснащенню та спорядженню приділяється значна увага. У багатьох частинах та підрозділах нашої армії вже на постійній основі діють спеціалізовані навчальні центри й курси підготовки снайперів, у війська надходить відповідна зброя та оснащення, а до їхнього навчання залучаються інструктори, які пройшли відповідну підготовку, в тому числі й за стандартами НАТО.

Про систему підготовки снайперів поговоримо якось іншим разом, а зараз давайте розглянемо – яку саме зброю використовують сучасні українські “січові стрільці”.

Отож, снайперська гвинтівка – це гвинтівка, обладнана оптичним прицілом для ведення високоточної стрільби по поодиноких цілях. Сучасні технології дозволяють зі снайперських гвинтівок вести вогонь навіть уночі – при цьому використовуються нічні приціли або освітлюються сітки оптичних прицілів.

Багато років основною робочою зброєю снайперів української армії залишалася Снайперська гвинтівка Драгунова (СГД, або російською – СВД), яка залишилась у спадок після розвалу СРСР. Станом на 2015-й рік на складах ЗСУ зберігалося достатньо СГД, щоб озброїти армію в 10 тисяч вояків.

Але, схоже, прийшов час змінювати морально застарілу російську СГД, яка була прийнята на озброєння ще у далекому 1963-му році. Застарілість СГД полягає у тому, що вона обладнана газовідвідним механізмом, який так чи інакше впливає на балістику, тоді як снайперські гвинтівки нового покоління мають гвинтові затвори, які цю проблему нівелюють.

В Україні ще до 2013-го року сформувалася власна школа розробників і налагоджене серійне виробництво снайперських гвинтівок для цивільних і військових споживачів. Як база для снайперських гвинтівок використовується конструкція Z-008, розроблена компанією “Зброяр”, зброярем Костянтином Конєвим.

Технічно вдосконаленою заміною для СГД є українська гвинтівка Зброяр Z-008 CUSTOM з болтовим затвором та прицільним вистрілом до 2 км, для якої застосовується набій НАТОвського стандарту. Але саме це, на жаль, заважає їй швидко стати на озброєння ЗСУ, адже в Україні поки що немає власного заводу виготовлення набоїв такого стандарту.

Натомість, альтернативою СГД стала гвинтівка VPR-308. Ця українська снайперська гвинтівка була створена на основі карабіну Z-008 конструктора Костянтина Конєва, яку випускає фірма “Зброяр”.

VPR-308 має дві модифікації, розроблені на експорт: VPR-308Win – під набій 7,62×51 мм НАТО та VPR-338LM – під набій калібру 8,58 Lapua Magnum. Крім того, версія VPR-338 є самозарядною. За покажчиком кучності стрільби українська снайперська гвинтівка перевершує знамениту американську М24.

14 квітня 2014-го року директор заводу “Маяк”, що виробляє гвинтівки, повідомив про те, що VPR-308 підготовлені до серійного виробництва, а в “Укроборонпромі” підтвердили зацікавленість Міністерства оборони України у новітній зброї.

Наприкінці липня 2014-го року на території першої оперативної бригади Національної Гвардії України була презентована перша закуплена партія VPR-308 у кількості 12 комплектів, яку представили президенту Петру Порошенку та тодішньому прем’єр-міністру Арсенію Яценюку. Вся закуплена партія того ж дня була відправлена до військових частин.

Паралельним курсом у жовтні 2014-го року до зони АТО вирушила перша партія снайперських гвинтівок Форт-301 калібру 7,62 на 51 мм, яку отримав батальйон територіальної оборони “Полтавщина”.

Снайперська гвинтівка Форт-301 є ліцензійною копією ізраїльської снайперської гвинтівки Галатц. Це напівавтоматична зброя, призначена для ведення прицільного вогню на великих відстанях (прицільна дальність 1000 м.). Характеризується простотою та надійністю конструкції і практичністю в експлуатації. Штатно укомплектована складним на сторону прикладом, 6-ти кратним оптичним прицілом та складними сошками.

Крім вітчизняних, на озброєння української армії надходять і зарубіжні снайперські гвинтівки. Зокрема, великокаліберні снайперські гвинтівки Barrett виробництва США, які вважаються найкращими у світі у своєму класі.

За словами міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, такі гвинтівки у вересні 2015-го року надійшли для підрозділів Національної гвардії України, працюючих проти груп прориву оборонних рубежів.

А на початку листопада 2017-го року снайпери криворізької танкової бригади змінили старі радянські гвинтівки СГД на снайперські гвинтівки іноземного виробника з прицільною дальністю 2000 м. Щоправда, фірма виробник і модель їх чомусь тримається у таємниці.

А у березні 2017-го року виробники продемонстрували великокаліберну гвинтівку з поздовжньо-ковзним затвором під назвою Snipex .50 BMG “Rhino Hunter”. Як було зазначено в описі, нова гвинтівка повністю створена українськими виробниками, починаючи від проектування і закінчуючи збиранням.

Серед переваг гвинтівки були вказані: легке перезаряджання, автоматична екстракція гільз, курковий запобіжник, вільно плаваючий ствол, прицільна дистанція до 2500 м. Незважаючи на великий калібр, розробники заявили, що зброя зручна у використанні і добре справляється з відбоєм.

Ну і на завершення про оснащення Сил спеціальних операцій (ССО). 16 листопада сайт Zbroya.info оприлюднив документ компанії ТОВ “Ібіс” на ім’я міністра оборони України Степана Полторака, що свідчить про прийняття на озброєння Сил спеціальних операцій Збройних сил України снайперських гвинтівок McMillan TAC-50 та Surgeon PSR.

Щоправда, офіційної інформації щодо снайперських гвинтівок ССО допоки оприлюднено не було.

Ці гвинтівки по праву називаються найкращими у своєму класі. Зокрема з McMillan TAC-50 було встановлено декілька світових рекордів. Останній з них у червні 2017-го року встановив канадський снайпер – військовослужбовець 2-ої об’єднаної оперативної групи, ліквідувавши в Іраку бойовика угруповання “Ісламська держава” з відстані 3540 метрів.

Серія гвинтівок Surgeon PSR була створена для висоточної стрільби на середні та дальні відстані компанією Surgeon Rifles.

Отож, як бачимо, в галузі снайперського озброєння українська армія впевнено надолужує втрачене. Причому, це стосується як виготовлення власних снайперських гвинтівок нового покоління, так і використання найкращих світових зразків.

Важливим моментом є поступовий відхід від радянських стандартів і перехід на патрони НАТОвського зразка. І хоч наразі з об’єктивних причин цей процес рухається досить помалу, але він незворотно пришвидшиться після відкриття в Україні власного патронного заводу.

Вперше в історії: В ООН розкрили шокуючу інформацію про населення Землі

субота, 20 квітень 2019, 23:43

В більшості країн люди живуть дедалі довше і мають все менше дітей. Вперше в історії людства на Землі живуть більше літніх людей, ніж дітей. Про це повідомляє телеканал ВВС, посилаючись на дані ООН, передають Патріоти України. Так, зараз на планеті жив...

"37,0": У Супрун розповіли, якою має бути нормальна температура тіла людини

субота, 20 квітень 2019, 20:59

Оральна температура, яка є найбільш зручним типом вимірювання температури, становить +37,0 градусів за Цельсієм. Нормальна температура основного тіла здорової дорослої людини в стані спокою становить 36,5-37,0 градусів за Цельсієм, проте температура вн...