Загальна тональність іноземних ЗМІ, котрі написали цього тижня про відеодопит екс-президента України – стримана. Це радше констатація фактів, аніж оцінкові судження. Проте є й виключення. Про це пише сайт каналу 24, інформують Патріоти України.
Дотепний ролик "Yanukovych Hip-Hop", авторства Громадського телебачення, завершується словами "Далі буде". Що ж, теоретично одкровення екс-президента Януковича, передані по скайпу, можуть тривати. Тут все залежатиме від волі його ляльководів. Поки що останній акорд у допиті ростовського емігранта прозвучав з вуст Генеральної прокуратури. ГПУ запрошує його для нових показів – цього разу вже у статусі підозрюваного.
На Різницькій Януковича чекають 5 і 9 грудня – мова йде про особисту зустріч, яка, зрозуміло, не відбудеться. Але, можливо, "легітимний" побажає знову явити свій лик у віртуальному форматі? Тоді й ми скажемо слідом за "Громадським": далі буде. А тим часом подивимося, як на допит Януковича у київському суді реагували світові мас-медіа.
Тут "remember", тут не "remember"…
"П’ятьом офіцерам "Беркуту" були пред'явлені звинувачення у зв'язку із загибеллю 48 активістів Майдану. Вони звинувачення заперечують", – описує суть справи ВВС. І додає слова Януковича, котрий бере участь у допиті:
Це була моя власна ініціатива – виступити в якості свідка в цьому випадку. Це моє особисте рішення. Тому я зацікавлений у встановленні істини.
Ще трохи трагічного бекграунду – тепер вже від The New York Times. "З 18 по 20 лютого 2014 року 82 протестуючих загинули на площі "Майдан", застрелені поліцією або снайперами. Було також 13 смертельних випадків у лавах поліцейських та українських спецслужб. Розстріли стали кривавою кульмінацією кількамісячних демонстрацій в Києві проти президента Віктора Януковича, який пізніше втік до Росії. Даючи свідчення у суді, Янукович зазначив, що не давав наказу відкривати вогонь по протестуючих", – пише The New York Times.
"Прокурор, який допитував Януковича, дав зрозуміти, що не бракує доказів втручання Росії у події в Україні. Прокурор процитував телефонні розмови Януковича та інші матеріали справи, зазначивши, що Янукович зустрічався з президентом Росії Владіміром Путіним і що Янукович неодноразово зідзвонювався з проросійським олігархом Віктором Медведчуком. Путін є хресним батьком дочки Медведчука", – нагадує видання.
"На запитання, чи підтверджує він, що приймав радника Путіна Владислава Суркова у своїй резиденції в той час, коли на Майдані пролилася кров, Янукович відповів суду: "Я не пам'ятаю", – пише NYT.
Янукович заявив, що йому "шкода хлопців, які померли", маючи на увазі учасників протесту, котрі були розстріляні, але також поставив питання, чому не розслідують загибель поліцейських, – зазначає в редакційній статті The Washington Post.
Газета пише, що екс-президент засудив "Pravy Sektor", вказавши, що саме його члени "брали участь у злочинах на Майдані та несуть відповідальність за них".
А тим часом, нагадує The Washington Post, "українці з подивом дивляться на позолочений палац Януковича, залишений ним після втечі з країни". "На запитання про те, скільки грошей він вивіз контрабандою з України, Янукович відповів, що не брав з собою нічого, за винятком "ручної поклажі".
Російські ЗМІ, однак, повідомляють, що Янукович живе розкішним життям в особняку за межами Москви, а також і в чорноморському курортному місті Сочі", – йдеться у статті.
"З самого початку і до самого кінця я виступав проти кровопролиття", – сказав Янукович, вийшовши на зв'язок у російському місті Ростов-на-Дону, де він живе. "Я не здатний віддавати такі накази", – додав він. Янукович повідомив суду, що розстріли на площі Незалежності були частиною "запланованої операції", покликаної скинути його уряд, – говориться на сайті Radio Free Europe.
Про що шкодує Янукович
"Янукович використав 6 годин судового розгляду, щоб захистити свої дії в останні місяці його президентства. Він назвав своє відсторонення "переворотом", повідомив, що не віддавав поліції наказу стріляти в демонстрантів і сказав, що намагався запобігти кровопролиттю (…). Він не міг згадати, чи говорив з російським лідером Владіміром Путіним по телефону під час Майдану і чи зустрічав його помічника (Суркова – Авт.) у своїй резиденції приблизно в той же час", – відзначає агентство Reuters.
Янукович стверджує, передає Reuters, що про події на Майдані він дізнавався з засобів масової інформації. "За його словами, нова влада знищила важливі докази того, що насправді сталося на Майдані".
А далі – знову пряма мова. Й знову про те саме: "Винні радикали і ті, хто ними маніпулює. Вони спровокували кровопролиття (…). Було повідомлено, що стрілянина ведеться з будівель, які перебували під контролем опозиції. Я не віддавав ніякого наказу стріляти", – цитує Reuters Януковича.
Одноманітність "нарізок" з відеодопиту Януковича дещо розріджує французька Le Figaro.
"Моя найбільша помилка у тому, що я не зміг, я не знайшов у собі сили підписати указ про виклик армії та введення воєнного стану," – сказав Янукович під час прес-конференції в Ростові-на-Дону.
"Це був би єдиний спосіб зупинити радикалів, але я не міг змусити себе до кровопролиття", – зазначив пан Янукович, який поспішно виїхав з Києва 21 лютого 2014 року, тікаючи з України в Росію", – пише Le Figaro.
Журналісти видання супроводжують пряму мову Януковича нагадуванням про події 2013-2014 рр., тональність засвідчує, що їх симпатії – явно не на боці екс-президента.
Прихід до влади в Україні проєвропейської правлячої еліти супроводжувався анексією Росією Кримського півострову в березні 2014 року. А також спалахом смертельного конфлікту з проросійськими сепаратистами на Сході, який на сьогодні вартував життя 9600 особам. Скинутий українським парламентом після його втечі з Києва, Янукович звинуватив Україну в "масових вбивствах", "узурпації влади" і "розкраданні суспільного майна, – говорить Le Figaro.
На жаль, майже ніхто з іноземних медійників не надав слово опонентам Януковича, не висвітлив, наприклад, реакцію адвокатів Небесної Сотні на відеодопит цього "миротворця". Тим приємніше було побачити, як польська Rzeczpospolita приділила увагу заяві генпрокурора України Юрія Луценка. Після цитування всіх недолугих виправдань Януковича видання торкнулося й слів очільника ГПУ.
"Луценко звинуватив Януковича, що той співпрацював з російською владою, щоб змінити державні кордони України, і заявив, що він підозрюється у діях, результатом яких став початок збройної агресії Росії проти України. Луценко зазначив, що у зв'язку з тим, що Янукович ховається від українського правосуддя, "повідомлення про підозру у скоєнні злочину було надіслано за всіма відомими адресами, за якими він може знаходитися".
"Прокурор також повідомив, що найближчим часом підозра проти Януковича буде рекласифікована і перетвориться на обвинувальну.
На даний момент тривають експертизи і вже незабаром підозра про злочин стане актом обвинувачення,
– наводить слова Луценка Rzeczpospolita.
"Це школа Путіна"
Два іноземних видання з українськими корпунктами – "Голос Америки" та "Німецька хвиля" – порадували більш креативним підходом до висвітлення допиту Януковича, аніж просто перераховування всіх випадків амнезії, котра спіткала його після Революції Гідності.
Журналісти "Голосу Америки" проглянули твіти відомих персон і передрукували їх на сторінки свого видання. "Влада України звинувачує Януковича у державні зраді. Зрадою є те, що влада не спромоглась звинуватити Януковича у розстрілі Майдану після 3-х років розслідування", – твітує Максим Еріставі, співзасновник Hromadske International", – пише Voice of America. І наводить ряд інших цитат:
"Схоже, що український суд не зміг завадити Януковичу заробити політичні бали та наробити безпідставних заяв у ході відеосвідчень" (Том Буррідж, київський кореспондент Бі-Бі-Сі).
У Януковича на обличчі самозакохана посмішка людини, яка бреше тобі, хоча ви обидва про це знаєте. Це школа Владіміра Путіна" (Максим Такер, журналіст видання The Times).
Що стосується Deutsche Welle, то це видання акцентує на іншому: "Генеральна прокуратура України має дані про численні контакти колишнього глави адміністрації українського президента Віктора Медведчука з керівником охорони екс-президента Віктора Януковича Костянтином Кобзарем під час Євромайдану. Про це повідомив представник ГПУ Олексій Донськой в ході відеодопиту Януковича у понеділок, 28 листопада, коли ставив запитання президенту-утікачу.
За словами Донського, телефон Кобзаря 54 рази використовувався для зв'язку Януковича і Медведчука в період з грудня 2013 року по лютий 2014 року. Прокурор зазначив, що слідство має інформацію про телефонні розмови Януковича і Медведчука, який є кумом російського президента Путіна, у день вбивства активістів Євромайдану 20 лютого 2014 року. Донськой додав, що в ніч на 19 лютого по спецзв'язку Януковичу двічі телефонував Путін. Розмова тривала з 22:43 до 22:51, а також з 23:28 до 23:37.
Представник ГПУ також повідомив про зустріч колишнього прем'єр-міністра України Миколи Азарова з президентом Росії Владіміром Путіним 18 лютого 2014 року – під час найзапеклішого протистояння в центрі Києва і за два дні до розстрілів протестувальників силовиками. ГПУ повідомляє, що Азаров із сином прибули до Санкт-Петербурга, де зустрілися з Путіним, – говориться в матеріалі Deutsche Welle.
Чи буде продовження відеодопитів Віктора Януковича – покаже час. А поки не можна не повторити слова Максима Еріставі про те, що справжньою зрадою є зволікання з покаранням винних у розстрілах на Майдані. Дещо в цьому напрямку все ж робиться, проте занадто повільно і занадто нерішуче. Є випадки, коли вислів "краще пізно, ніж ніколи" звучить справжнім блюзнірством.
В сучасній оселі з'являється все більше техніки, яка суттєво полегшує щоденне прибирання. Очищення поверхонь без використання хімічних засобів стає можливим завдяки пароочиснику. Ефективний у боротьбі з брудом, мікробами та пилом, прилад чудово підходи...
Ремінь газорозподільного механізму (ГРМ) - забезпечує синхронну роботу клапанів і поршнів, контролюючи їхній рух. Якщо ремінь ГРМ виходить з ладу, це часто призводить до серйозних пошкоджень двигуна. У дизельних автомобілях, де двигуни працюють під під...