Науковці Львівської політехніки винайшли унікальну розробку — гідрогелеву пов'язку, що дозволяє швидше загоювати рани. Перші зразки вже отримали військові на сході. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на телеканал 24.
П'ять років знадобилося львівським науковцям, щоб розробити українське ноу-хау — гідрогелеву медичну пов’язку. Вона на 95% складається з води. Аби рідина не вилилась, вчені використали полімерний каркас.
"Для того, щоб надати їй механічну міцність, щоб вона захищала рани і не руйнувалася, ми використали унікальну технологію: це "вмонтування" формально, у воду, поліпропілену. Це рішення на рівні нанотехнологій," — пояснив співробітник кафедри органічної хімії "Львівської політехніки" Володимир Самарик.
Готові пов’язки рятують від вогнепальних ран, опіків та пролежнів. Також їх використовують при інших пошкодженнях шкіри. Утім початковий задум науковців — суха пов’язка.
"Щоби цю пов’язку перетворити на лікувальний засіб, її треба наситити препаратом. Наприклад, розчин, що імітує лікувальний препарат: суху пов’язку на 10 хвилин поміщаємо у цей розчин, —розповів Володимир Самарик.
Як тільки пов'язка втягує засіб, вона стає готовою до використання. Для її фіксації на тілі надягають еластичний бинт.
Гідрогелева пов’язка від звичайних гелевих відрізняється разюче: гідрогелевий варіант може вкривати набагато більші уражені площі.
Виробляти пов’язки уже взялась приватна фірма у Києві. Щомісяця випускає по тисячу штук. Хоча і це — зовсім не межа. Якщо виробництво збільшать, пов’язки з’являться у всіх аптеках. Вартість їх не має перевищувати півсотні гривень.
В сучасній оселі з'являється все більше техніки, яка суттєво полегшує щоденне прибирання. Очищення поверхонь без використання хімічних засобів стає можливим завдяки пароочиснику. Ефективний у боротьбі з брудом, мікробами та пилом, прилад чудово підходи...
Ремінь газорозподільного механізму (ГРМ) - забезпечує синхронну роботу клапанів і поршнів, контролюючи їхній рух. Якщо ремінь ГРМ виходить з ладу, це часто призводить до серйозних пошкоджень двигуна. У дизельних автомобілях, де двигуни працюють під під...