Чому Гройсман розпочав з непопулярного рішення - експерт

Схоже, прем'єр чудово розуміє, що 100 днів без критики у нього немає, тому прагне закласти основу для впевненої роботи. Уніфікація газових тарифів - це стрес-тест на стійкість уряду перед обличчям критики з боку опозиції.

Володимир Гройсман. Фото:uiamp.org.ua

Заява прем'єра Володимира Гройсмана в прямому ефірі одного з телеканалів про те, що його нудить від популістських заяв і він готовий до непопулярних рішень, несподівано швидко знайшла практичне продовження. 27 квітня уряд прийняв рішення про уніфікацію ціни газу для споживачів. Про це пише політичний експерт, журналіст Євген Магда, передають Патріоти України з посиланням на Главред.

Не секрет, що проблема енергозабезпечення в Україні існує вже давно. Обсяги енергоспоживання в нашій країні непорівнянні зі створенням конкурентоспроможної за ціною продукції, до того ж ще з 90-х років махінації з неврахованими обсягами газу дозволили накопичити значні статки багатьом причетним до постачання енергетичних ресурсів в Україні.

Ціна російського газу для України була політичною, в 2006 і 2009 році завдяки "газовим" війнам Москва нав'язала Києву високу ціну "блакитного палива", на щастя, не зумівши встановити контроль над нашою газотранспортною системою. Незважаючи на потребу оптимізувати державні витрати, рік за роком влада воліла дотувати НАК "Нафтогаз України" більше схожими на фантики гривнями, створюючи ефемерну стабільність в енергетичній сфері.

Торік енергетична монополія вперше за багато років стала беззбитковою, що багато в чому стало заслугою команди глави правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва. Не менш успішною виявилася диверсифікація джерел постачання газу. Тим самим були створені передумови для уніфікації тарифів для всіх без винятку споживачів. Більше немає економічного сенсу красти дешевий газ із системи житлово-комунального господарства і продавати його задорого на промислові об'єкти. І це далеко не єдиний позитив в ухваленому урядом рішенні.

Перехід до ринкової ціни газу - одна з основних і багаторічних вимог МВФ, але на цей раз уряд відмовився від сліпого виконання побажань Фонду. Гройсман анонсував внесення на розгляд Верховної Ради законопроекту, яким буде скасовано оподаткування пенсій, що викликає праведний гнів не тільки політиків, а й сотень тисяч українців. У політичному сенсі - правильний крок, оскільки численній опозиції буде складно відмовитися від підтримки цього рішення. З 1 грудня уряд має намір на 10% підняти соціальні стандарти.

Напевно, вперше за багато років до питання уніфікації ціни "блакитного палива" в уряді підійшли грамотно. По-перше, про нього оголошено після закінчення опалювального сезону, що створює часовий лаг для накопичення коштів і встановлення лічильників споживання газу (є підстави вважати, що це стане популярним трендом найближчих місяців).

По-друге, уряд дещо знизив ціну газу і показав структуру ціни, зазначивши, що вона буде залежати від ціни енергоресурсів на європейських хабах. Це, як мінімум, показує, що Україна не розраховує на російське паливо як на пріоритет, більш того - фактично подолала залежність від "Газпрому".

По-третє, прем'єр підкреслив, що незаможні громадяни продовжать отримувати субсидії на оплату спожитого газу. Тепер стає зрозумілим, чому Гройсман відстоював необхідність призначення Андрія Реви міністром соціальної політики: йому необхідно бути надійно прикритим в цьому напрямку.

Гройсман на посаді прем'єра стартував з прийняття резонансних рішень, які не потребують схвалення парламентом. У Кабміну є простір для маневру, і уряд спробує використовувати його максимально ефективно. Схоже, прем'єр чудово розуміє, що 100 днів без критики у нього немає, тому прагне закласти основу для впевненої роботи. Уніфікація газових тарифів - стрес-тест на стійкість уряду перед обличчям критики з боку опозиції.

Путін піднімає ставки: РФ створила ракету "Орешник", порушивши домовленості укладені з США, - Forbes

п’ятниця, 22 листопад 2024, 23:55

Балістична ракета середньої дальності "Орешник", якою РФ 21 листопада атакувала Дніпро, була створена "підступними" порушниками Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності від 1987 року. Про це пише Forbes, передають Патріоти України. Жур...

"Основна подія": Британська розвідка назвала фактор, що змінив характер російсько-української війни

п’ятниця, 22 листопад 2024, 23:25

За 1000 днів конфлікту Повітряно-космічні сили Росії, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу, не змогли домогтися переваги в повітрі над Україною, передають Патріоти України з посиланням на Міністерство оборони Великобританії у X (Twitter). "О...