Незважаючи на процедурні моменти, Конгрес поки ще не опублікував проект закону. Правда, оригінал документа вже встиг "спливти" у російських ЗМІ. Судячи з нього, головна мета законопроекту - об'єднати весь пакет санкцій в єдине ціле.
Автори намагаються максимально схилити президента Дональда Трампа до більш жорсткої позиції щодо Росії. Серед основних вимог до глави Білого дому - закликати РФ повернути Крим під контроль України та відмовитися від підтримки насильства на Донбасі з боку бойовиків.
Для цього пропонується створити "санкційний координаційний офіс" для роботи з Євросоюзом для посилення санкцій проти РФ, а також "Національний об'єднаний центр для відповіді на гібридні загрози". Його основне завдання - системна боротьба зі спробами впливу Росії.
В економічній частині законопроекту зазначена вимога заборони на операції в США семи російським банкам. Це великі структури: ВТБ, ВЭБ, "Промсвязьбанк", "Сбербанк", "Банк Москвы", "Внешэкономбанк", "Россельхозбанк". На практиці це означає проблеми з доларовими операціями для російських ділових кіл.
Окрему увагу в законопроекті відведено питанням кібербезпеки США. Йдеться про створення в Держдепартаменті офісу з питань кіберпростору і цифрової економіки. Також автори пропонують ввести санкції проти росіян, які були задіяні в кібератаках.
Одна з центральних тез законопроекту - змусити президента Трампа ефективно виконувати акт CAATSA (Акт про американські санкції. - ред.). Сенатори пропонують отримувати звіт про виконання санкцій набагато швидше і протягом 60 днів після прийняття норм оновити "кремлівський список". Крім того, сенатори пропонують зайнятися пошуком активів і особистого фінансового стану президента РФ Володимира Путіна.
Ухвалення такого законопроекту може серйозно вплинути на російську економіку. За словами експерта Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, санкції в першу чергу вдарять по багатих росіянах, які і впливають на державну політику.
"Санкції дуже серйозно вдарять по багатих верствах населення, які мають вклади в валюті. Переважно постраждають вони. І це найбільш небезпечно для влади, тому що це саме ті люди, які створюють державну політику Росії та сильніше за всіх впливають на прийняття тих чи інших рішень", - сказав Пендзин.
Також економіст зазначив, що санкції щодо обмеження угод, пов'язаних з інвестиціями в енергетичні проекти, можуть серйозно вдарити по "Північному потоку-2", який досі не добудований.
При цьому експерт упевнений, санкції не приведуть Росію до дефолту. "Дефолту не буде, тому що у Росії досить великі валютні резерви. Інша справа, що таке надсерйозне навантаження на держборг призведе до різкого скорочення інвестиційних програм російського уряду, зокрема у військову галузь і в розвиток енергетичних родовищ, які вона постійно фінансує", - заявив Пендзин.
Більш песимістично новий пакет санкцій для РФ оцінює фінансовий консультант Василь Невмержицький. "По-перше, це буде проблемою для нафтопереробного сектора, який має істотну залежність від зарубіжних технологій. Тому що ті технології, які є на поточний момент, уже застаріли, а нові купуються у західних партнерів", - сказав він.
Невмержицький допускає - імпортні технології ще можна замінити вітчизняними, але аналогічні все одно створити не вийде. "Другий момент - тиск на програмне забезпечення та обладнання. Третій момент, це питання залучення грошових коштів зі світового ринку. Ці три чинники дуже серйозно вдарять на фінансову стабільність Російської Федерації, і я вважаю, що це реально призведе до дефолту Росії", - вважає консультант.
Американіст Микола Бєлєсков навпаки впевнений, що санкції не отримають зелене світло в Адміністрації президента США. Звичайно, республіканці теоретично можуть прийняти пакет обмежень, але реального ходу їм ніхто не дасть. "Та й сам Трамп поки скептично ставиться до санкцій, і я не думаю, що він дасть цьому зелене світло, на фоні того, що він все-таки налаштований на діалог з РФ. Хіба що він знову щось накосячить, і щоб це загладити, тоді може щось прийняти", - пояснив Бєлєсков.
Головне управління розвідки Міноборони заявило про знищення бронеавтомобіля "Тигр" з "кадировцями" у тимчасово окупованому Мелітополі, передають Патріоти України. "3 квітня на околиці тимчасово окупованого Мелітополя Запорізької області вибухнув броньо...
Запроваджені президентом США Дональдом Трампом тарифи можуть серйозно вдарити по американській оборонній промисловості, ускладнивши міжнародне співробітництво у сфері озброєнь та підвищивши вартість виробництва військової техніки, передають Патріоти Ук...