Операція "Вісла": В Україні вшановують пам'ять жертв кривавого терору польських комуністів (фото)

Операція «Вісла» — етнічна чистка, здійснена у 1947 році за рішенням партійного і державного керівництва СРСР, ПНР та ЧСР, що полягала у примусовій, з використанням військ (СРСР, ПНР, ЧСР), депортації українців з їхніх етнічних територій.

Операція "Вісла". Фото: Обозреватель.

В Україні 28 квітня згадують жертв примусового переселення наших співвітчизників в північно-західні регіони Польщі в рамках операції "Вісла", пишуть Патріоти України з посиланням на Обозреватель.

Депортація українців з етнічних територій Лемківщини, Холмщини, Надсяння та Підляшшя здійснювалася спільними силами СРСР, Польщі та Чехословаччини.

О 4.00 годині ранку шість польських дивізій (близько 17 тисяч чоловік) і відділи Корпусу Безпеченьства Публічного (назва органів польської служби безпеки) оточили території, на яких компактно проживало українське населення. В цей же час відділи НКВС і чехословацької армії заблокували східні і південні кордони Польщі від Бреста до Нового Сонча.

На "нових" місцях переселенцям діставалися залишені, часто понівечені колишніми власниками-німцями господарства. Українців позбавили церкви, школи та інших можливостей розвивати власне суспільно-культурне життя. Польська влада переслідувала навіть найменші прояви побутового культивування українських національно-культурних традицій.

Акція нерідко супроводжувалася насильством: українські будинки спалювали, старовинні церкви руйнували, представників української інтелігенції та селянства за підозрою в сприянні УПА забирали до концтабору в Явожно-Краківському воєводстві, створеному спеціально для "підозрілих" українців на території колишнього гітлерівського концтабору "Аушвіц - Біркенау".

За польськими даними в ході операції було переселено 140,5 тисяч осіб. Було розстріляно 173 людини.

В середині 1950-х років Польща на політичному рівні вперше висловила негативне ставлення до методів проведення акції, але не до самої операції. У 1956 році переселенці отримали можливість за попереднім дозволом змінювати місце проживання.

3 серпня 1990 Сенат Республіки Польща засудив акцію "Вісла".

У лютому 2007 року президент Польщі Лех Качинський і президент України Віктор Ющенко в спільній заяві засудили акцію "Вісла". 5 квітня 2007 року Ющенко підписав указ № 274 "Про заходи до 60-ї річниці операції" Вісла ", де примусове переселення етнічних українців було названо страшними подіями в історії України.

Окупанти дедалі рідше атакують Одесу: У ЗСУ назвали причини

середа, 29 травень 2024, 0:55

Російські загарбники останнім часом дедалі рідше почали завдавати ударів по Одесі. У Збройних силах України вважають, що на це є дві причини. Про це заявив речник Сил оборони півдня Дмитро Плетенчук, повідомляє РБК-Україна з посиланням на ефір телекана...

Окупанти скинули КАБи на багатоповерхівки у Торецьку, є загиблі та поранені

вівторок, 28 травень 2024, 23:55

Російські окупанти сьогодні, 28 травня, завдали бомбового удару по місту Торецьк Донецької області. Внаслідок влучання керованих авіаційних бомб (КАБ-250) по багатоповерхівках загинули 2 людини, ще 3 були поранені. Про це повідомляють Патріоти України ...