В Україні 28 квітня згадують жертв примусового переселення наших співвітчизників в північно-західні регіони Польщі в рамках операції "Вісла", пишуть Патріоти України з посиланням на Обозреватель.
Депортація українців з етнічних територій Лемківщини, Холмщини, Надсяння та Підляшшя здійснювалася спільними силами СРСР, Польщі та Чехословаччини.
О 4.00 годині ранку шість польських дивізій (близько 17 тисяч чоловік) і відділи Корпусу Безпеченьства Публічного (назва органів польської служби безпеки) оточили території, на яких компактно проживало українське населення. В цей же час відділи НКВС і чехословацької армії заблокували східні і південні кордони Польщі від Бреста до Нового Сонча.
На "нових" місцях переселенцям діставалися залишені, часто понівечені колишніми власниками-німцями господарства. Українців позбавили церкви, школи та інших можливостей розвивати власне суспільно-культурне життя. Польська влада переслідувала навіть найменші прояви побутового культивування українських національно-культурних традицій.
Акція нерідко супроводжувалася насильством: українські будинки спалювали, старовинні церкви руйнували, представників української інтелігенції та селянства за підозрою в сприянні УПА забирали до концтабору в Явожно-Краківському воєводстві, створеному спеціально для "підозрілих" українців на території колишнього гітлерівського концтабору "Аушвіц - Біркенау".
За польськими даними в ході операції було переселено 140,5 тисяч осіб. Було розстріляно 173 людини.
В середині 1950-х років Польща на політичному рівні вперше висловила негативне ставлення до методів проведення акції, але не до самої операції. У 1956 році переселенці отримали можливість за попереднім дозволом змінювати місце проживання.
3 серпня 1990 Сенат Республіки Польща засудив акцію "Вісла".
У лютому 2007 року президент Польщі Лех Качинський і президент України Віктор Ющенко в спільній заяві засудили акцію "Вісла". 5 квітня 2007 року Ющенко підписав указ № 274 "Про заходи до 60-ї річниці операції" Вісла ", де примусове переселення етнічних українців було названо страшними подіями в історії України.
Експерти найбільшого за розмірами активів банківського холдингу США JPMorgan Chase & Co. (JPMorgan) представили звіт з кількома варіантами завершення російсько-української війни. У прогнозах акцентується на важливості гарантій безпеки для України та мо...
Оновлені "Шахеди", які Росія використовує для атак, стають усе складнішими для виявлення та знищення. Наразі дрони отримали нові типи двигунів, потужніші бойові частини та сучасніші системи навігації. Про це в коментарі YouTube-каналу РБК-Україна заяви...