Засоби національного суверенного фонду Казахстану заморожені у США. Про це повідомляє Reuters з посиланням на обізнані джерела, передають Патріоти України.
Під заморозку потрапили активи на 22 млрд доларів, або 40% Фонду майбутніх поколінь, який казахський уряд поповнює за рахунок доходів від експорту нафти і використовує в якості інструменту для екстреного фінансування банків, підтримки національної валюти і економіки в цілому.
Гроші знаходилися на рахунках Bank of New York Mellon, який прийняв рішення заморозити їх за позовом молдовського бізнесмена Анатолія Статі і його компаній проти уряду Казахстану.
Статі і його син Габріель інвестували в нафтогазову галузь Казахстану, а потім звинуватили уряд країни в спробі рейдерського захоплення своєї власності і зажадали відшкодування збитків на суму 4 млрд доларів.
У січні 2013 року арбітражний суд Стокгольмської торгової палати встановив порушення з боку Казахстану Договору про енергетичну хартію і зобов'язав уряд виплатити родині Статі компенсацію на 500 млн доларів. Проте влада відмовилися.
Заморожена сума складає 17% ВВП Казахстану. Національний банк країни, керуючий валютними резервами, подав позов до Високого суду Лондона з вимогою скасувати заморожування активів, в якому повідомив про "значні, складні для оцінки збитки через неможливість отримати доступ" до активів, завершити вже розпочаті транзакції і ініціювати нові. Однак, за даними Bloomberg, суд претензії відхилив без можливості апеляції.
BNY Mellon в свою чергу посилається на рішення судів Бельгії і Нідерландів, в яких сім'я Статі намагається домогтися виконання рішення Стокгольмського арбітражу.
Ситуація "досить безпрецедентна", сказав Bloomberg Саймон Кіхано-Еванс, інвестиційний стратег Legal & General Investment Management в Лондоні: "Якщо 40% суверенного фонду може бути заморожено без можливості доступу, це тривожний дзвінок для центробанків всього світу".
"Досі вважалося, що активи центробанків і суверенних фондів відносно захищені, але те, що трапилося, має змусити переглянути цю точку зору", - додає він.
Як повідомив Генштаб ЗСУ, загальні бойові втрати РФ з 24.02.22 по 19.01.25 орієнтовно склали:
Російський диктатор Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан підписали договір про "всеосяжне стратегічне партнерство", але це жодним чином не вплине на війну РФ проти України. Таку думку в етері РБК-Україна політтехнолог Тарас Загородній, передають Па...