Наприкінці минулого року Володимир Путін зробив чергову спробу поширити оптимізм. На своїй щорічній прес-конференції 17 грудня, йдеться в матеріалі постійного автора Sueddeutsche Zeitung Юліана Ханса, Путін заявив, що "російська економіка в цілому минула пік кризи" і уряд виходить з того, що відтепер вона буде рости: на 0,7% в 2016-м і по 2,4% в 2017-м і 2018 роках, повідомляють Патріоти України з посиланням на InoPressa.
Правда, він підкреслив, що "це все пораховано з розрахунку 50 доларів за барель". Всього за кілька днів до цього Путін підписав бюджет на 2016 рік, який був розрахований на основі цього оптимістичного прогнозу і відразу ж застарів, оскільки в середині грудня барель нафти сорту "Брент" коштував 39 доларів.
Відтоді ціна на головний експортний товар Росії продовжила падіння: у вівторок вона перебувала біля позначки в 32 долара. Падіння ціни на нафту відбилося і на курсі російської валюти: зараз вона впала до 76 рублів за долар і 82,4 за євро.
У результаті російська влада шукає шляхи порятунку, пише Ханс: до кінця тижня міністерства повинні представити пропозиції щодо скорочення ухваленого бюджету на 10%. "Насправді це рішення, як повідомив ряд російських ЗМІ з посиланням на представників уряду, було прийнято до Нового року, - зазначає автор. - Можливо, влада не хотіла перед святами засмучувати росіян поганими новинами".
"Між тим багато що вказує на те, що пік кризи зовсім не подолано, а економічна криза тільки-тільки починає проявлятися у всіх галузях", - продовжує автор.
Так, незважаючи на запевнення Путіна, що нафта не може коштувати менше 80 доларів за барель, оскільки в іншому випадку відбудеться крах глобальної економіки, з нею нічого не сталося, а ось росіяни почали відчувати кризу на собі.
Зокрема, влада скасувала надбавки і пільги для лікарів, вчителів, багатодітних сімей, безробітних та чорнобильців; в деяких російських регіонах через затримки з виплатами зарплат держслужбовцям пройшли протестні акції. Це нагадує росіянам про 1990-і роки, коли багато хто місяцями не отримували зарплату і виживали лише завдяки бартеру і тому, що змогли виростити на своїх дачах.
"До речі, саме подолання цього періоду було одним з головних аргументів прихильників Путіна", - підкреслює Ханс.
Взагалі, за даними останніх опитувань державного ВЦИОМ, серйозні фінансові труднощі мають 39% опитаних, хоча ще роком раніше їх було всього 22%. Згідно з даними незалежного "Левада-Центру" за грудень, економити при купівлі продуктів харчування і речей першої необхідності доводиться 58% громадян проти 37% торік.
Особливо сильно криза б'є по літніх людях. За даними ВЦИОМ, 55% пенсіонерів характеризують своє фінансове становище як "погане" або "дуже погане". Більш того, в 2016 році їх пенсії будуть проіндексовані не так на рівень інфляції, як того вимагає закон, а всього на 4%.
Хоча в 2015 році подорожчання склало більше 12%, на 2016 рік влада прогнозує інфляцію всього на рівні 6,4%, говориться в статті.
Але й самі представники влади сумніваються, чи можливо, щоб інфляція всього за рік скоротилася вдвічі. Як заявила голова Рахункової палати РФ Тетяна Голікова, всі оцінки "перебільшено оптимістичні", передає видання.
Європейські країни розглядають можливість заборони китайської соціальної мережі TikTok, беручи приклад зі Сполучених Штатів. Причиною такого рішення є загроза дезінформації, втручання у вибори та небезпека збору персональних даних. Про це пише ERR, пер...
Президент Володимир Зеленський повідомив, що замість Павла Ткачука начальником Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного стане Роман Качур. Про це він заявив у неділю, 19 січня, у своїх соцмережах, передають Патріоти України. Найбільше...