​День літнього Миколая Чудотворця: Про свято, народні прикмети та звичаї

22 травня в Україні відзначають день перенесення мощей святого Миколая Чудотворця. В народі цей день називають святом "літнього" Миколи.

Перенесення мощей святителя до міста Барі

Святий Миколай є одним з найшанованіших святих у християнській вірі. Його вважають покровителем дітей, купців і моряків. Християни вшановують пам'ять святого двічі в році – 19 грудня та 22 травня, повідомляють Патріоти України.

"Два Миколи у нас — один з травою, інший з зимою", - каже українське прислів`я. У цей день просять захисту від лиха та бажають здоров'я.

Вперше це свято встановив папа Римський Урбан ІІ ще у ХІ столітті. Приводом стало перенесення мощей святителя з Малої Азії до італійського міста Барі, де вони спочивають з 1087 року досі. До українського церковного колендаря день Миколая у травні увів київський митрополит Єфрем в кінці ХІ століття.

Колись у цей день господарі виводили коней у поле на першу пашу. Священики служили посеред села молебні та кропили коней свяченою водою. У цей час в полі вершники їздили верхи "щоб нечиста сила коней не мучила".

В народі казали "Прийшов Миколай - коней випасай", "Юрій з теплом, а Микола з кормом", "Святий Юрій пасе корів, а Микола - коней". "До Миколи не сій гречки і не стрижи овечки!"

У цей день не можна нічого робити на догоду собі. Справи повинні бути спрямовані на допомогу ближньому. На Київщині і на Поділлі у цей день був звичай робити "заздравні" благодійні обіди для малозабезпечених і людей з особливими потребами. Їх називали нікольщиною. Тільки після того, як допоможеш нужденним, можна «годувати» своїх рідних. Так що Літній Миколай 2018 – відповідний день, щоб пожертвувати гроші, продукти чи одяг на благодійність. На Миколая не можна відмовляти нікому, хто попросить вас про допомогу, інакше за це сім'я терпітиме злидні і лиха.

Так як крім допомоги біднякам і скривдженим Миколай Чудотворець протегував закоханим парам, дівчатам прийнято на світанку молитися на появу чесного і працьовитого нареченого. Увечері влаштовувалися народні гуляння, на яких велика ймовірність зустріти судженого.

За народними віруваннями, святий Миколай є покровителем мореплавців. Козаки перед довгою мандрівкою морем завжди служили молебень Богородиці й Миколаю Угоднику.

На літнього Миколая молилися і на хороший урожай і зростання поголів’я худоби. Обряд починався ще з заходу попереднього дня. У цей день худобі було дозволено ходити по лугах всю ніч і їсти молоду траву, запасатися силами. Охороняти тварин приставляли тільки молодих і міцних неодружених чоловіків, з яких молодим дівчатам варто було вибрати собі пару.

Народні прикмети на 22 травня:

- День Миколи був останнім терміном для посадки картоплі, огірків, гречки, ярих злаків. Вважали, що, якщо посадити пізніше, то вже не встигнуть вирости, і урожай не збереш.

- Сьогодні треба вмитися першою росою, щоб протягом року бути здоровим.

- Жаби почали квакати - буде багатий урожай вівса.

- Вільха зацвіла - пора сіяти гречку.

22 травня 1919 року митрополит Василь Липківський відправив перше богослужіння українською мовою в Микільському соборі на Печерську. Спеціально для цього український композитор Микола Леонтович, автор знаменитого "Щедрика", написав нові ноти кантів та особисто диригував хором.

Десятки поранених: В Іспанії впав гірськолижний підйомник (фото)

субота, 18 січень 2025, 19:41

В Іспанії «обвалився» гірськолижний підйомник, внаслідок чого десятки людей отримали поранення. Наразі відомо про щонайменше 30 постраждалих. Про це пише Sky News, передають Патріоти України. Інцидент стався на крісельному підйомнику на гірськолижному ...

Мільйони гривень: Яку суму гімнаст Ковтун і його тренерка отримали з бюджету

субота, 18 січень 2025, 19:30

Близько 8.5 млн гривень з державного бюджету України у 2023-2024 роках отримав гімнаст Ілля Ковтун та його тренерка Ірина Горбачева. Про це інформує Base of Ukrainian sports, передають Патріоти України. Зазначається, що в зазначену вище суму входять ли...