У РФ останнім часом активізувалися так звані приватні військові компанії, які через соціальні мережі займаються пошуком чоловіків, готових за гроші захищати російські інтереси. Якщо раніше таких бійців відправляли переважно в Сирію і Україну, то тепер поле битви може розширитися і до Афганістану. Про це пише Обозреватель, інформують Патріоти України.
Найвідомішими ПВК в Росії є Moran Security Group і "РСБ-Груп". Офіційно вони відхрещуються від найманства і запевняють, що не беруть участі в бойових діях за кордоном.
Журналісти німецького ресурсу Zeit Online створили фейковий аккаунт у ВКонтакте, щоб дізнатися, як насправді функціонують такі приватні військові компанії, як проходить вербування і навчання солдатів.
Пропонуємо вашій увазі витяги зі статті "Найманці Путіна", опублікованій на сайті видання.
Кілька тижнів тому в соцмережі "ВКонтакте" з'явилося оголошення: "Хлопці, є варіант попрацювати на Батьківщину!" - говорилося в першій стрічці. Зарплата "на базі" - 50 тисяч рублів на місяць, "за вихід" - від 80 тисяч рублів плюс премії. У перерахунку це становить від 700 до 1150 євро. Закінчувалося оголошення словами: "Доброго бою, солдати удачі!"
Опублікував оголошення користувач, який називає себе Іллею Івановим. Іванов - не єдиний вербувальник, який зараз набирає бійців, але, мабуть, один з найдосвідченіших. Ще в 2014 році він писав на своїй сторінці "ВКонтакте", що шукає людей, готових "зв'язати себе долею з пригодами в жарких країнах". Тоді громадськість ще нічого не знала про російських солдатів в Сирії, а діяльність Іллі була протизаконною. За вербування найманців йому загрожувало до восьми років позбавлення волі.
Тепер все змінилося. За два дні до кінця 2016 року президент Володимир Путін прийняв урядові поправки в закон "Про військовий обов'язок і військову службу". У російських ЗМІ ця подія не була особливо висвітлена, проте наслідки змін великі. Тепер, відповідно до закону, громадяни, які перебувають в резерві, вважаються виконуючими обов'язки військової служби, якщо вони беруть участь в діяльності по "припиненню міжнародної терористичної діяльності за межами території РФ".
Оскільки багато чоловіків в Росії пройшли строкову службу, то поправки до закону зачіпають практично всіх росіян. Тепер якщо вони борються з терористами, то вважаються військовослужбовцями, навіть якщо офіційно не відносяться до жодної частини Міноборони. Інакше кажучи, зміни в Законі про військову службу дозволяють використання російських найманців у всьому світі і легалізують діяльність ПВК. 9 січня 2017 року Закон вступив у силу.
Щоб відгукнутися на оголошення вербувальника, німецькі журналісти створили "ВКонтакте" фейковий аккаунт Павла Нікуліна. Павлу нібито 27 років, він працює електриком у Волгограді. У 2010 і 2011 роках він проходив строкову службу в якості водія-механіка танка Т-72. Нікулін та Іванов обмінюються в соціальній мережі декількома повідомленнями і два рази телефонують по телефону.
Розмова з вербувальником
Никулин: Здравствуйте, меня зовут Павел. Я по поводу объявления "Вконтакте".
Иванов: Я понял, по работе. Павел, скажите мне, гражданство у вас какое?
Никулин: Российское.
Иванов: Ну наконец-то. Так. Военный билет есть? По должности кто?
Никулин: Водитель-механик танка.
Иванов: Отлично! Смотри, Павел. Давай расскажу тебе сначала по делу.
Іванов каже, що танкісти "нарозхват". Крім того, потрібні медики, сапери і грамотні зв'язківці. Також шукають пілотів вертольота - вони проходять поза конкурсом. Всі інші претенденти повинні спочатку пройти тести і надати необхідні документи. Найважливіше, вона ж найскладніша умова - це наявність закордонного паспорта та відсутність кредитів і судимостей.
За словами Іванова, база підготовки бійців ПВК знаходиться біля хутора Молькіно в Краснодарському краї. До українського Донецька звідси близько 500 кілометрів, до російського курорту Сочі - близько 250 кілометрів. У 2015 році на полігоні в Молькіно пройшла модернізація, на яку було витрачено понад 50 млн рублів. Офіційно в Молькіно дислокуються три військових підрозділи: 1-а гвардійська ракетна бригада (в / ч 31853), 10-а окрема бригада спеціального призначення ГРУ Міноборони (в / ч 51532), а також 243-й загальновійськовий полігон (в / ч 55485) .
ПВК "Група Вагнера"
Один з колишніх співробітників Moran Security Group Дмитро Уткін пізніше заснував власну ПВК, яку називають "Група Вагнера". Уткін служив у спецназі ГРУ, після звільнення працював за контрактом з Moran Security Group, охороняв судна в небезпечних районах від піратських нападів. Після звільнення восени 2013 року в складі близько 250 "контракторів" знаходився в Сирії. Через півроку після сирійської поїздки створив так звану "Групу Вагнера", яка брала участь в бойових діях на сході України і пізніше в Сирії.
У грудні 2016 року Уткін з'являється навіть на прийомі з нагоди Дня героїв Вітчизни в Кремлі. Серед запрошених героїв Радянського Союзу і Росії, Уткін був одним з небагатьох гостей, хто таких високих заслуг не мав. Факт, що Уткіна все-таки запросили на торжество, може вказувати на те, що бійці ПВК Вагнера виконували важливі операції в Сирії для російської армії.
Іванов каже, що ПВК Вагнера набирає бійців в Молькіно. За словами тих, хто намагався потрапити в ПВК, вступні випробування досить легкі. Всі бажаючі повинні виконати нескладні нормативи з фізичної підготовки: віджимання, підтягування, біг сто метрів і три кілометри, тест Купера і вогневу підготовку. Той, хто зміг все здати, залишається на базі проходити підготовку, яка зазвичай триває два місяці.
Прийняті в ПВК бійці підписують контракт мінімум на півроку, каже Іванов. Втім, він уточнює, що контракт досить умовний, "дві сторінки". "На першій сторінці написано "не розповідати", на другий сторінці "читай, що написано на першій сторінці", - сміється Ілля.
Прес-служба Міністерства оборони РФ в свою чергу проігнорувала питання журналістів про те, для яких бойових завдань шукають російських найманців, яким чином співпрацюють військові частини, що дислокуються в Молькіно, з ПВК Вагнера і чому взагалі був змінений закон "Про військовий обов'язок і військову службу" .
Пояснення по легалізації найманства можна було б побачити в специфічних зв'язках зовнішньої і внутрішньої політики президента Росії. З тих пір, як Володимир Путін прийшов до влади, він підтримував її за допомогою воєн. Спочатку Друга чеченська війна, в 2008 - війна з Грузією, потім Україна і з 2015 - участь у війні в Сирії. Всі військові дії, незалежно від того, починалися вони з російської ініціативи чи ні, Путін використав для внутрішньополітичного рейтингу. Завдяки позитивним поданням армії і військових успіхів проурядовими ЗМІ в Росії зростав патріотизм і гордість країною і її президентом.
Україна, Сирія - Афганістан?
Однак не все так просто. Перша загвоздка пов'язана з людьми. Зараз для Путіна проблематично знайти достатньо людей для повноцінного ведення бойових дій, вважає Штефан Майстер, експерт по Росії з Німецького товариства зовнішньої політики. За його словами, Росія на даний момент бере участь в двох конфліктах в Сирії і Україні, що вимагає багато солдатів і озброєння. Навіть якщо враховувати, що з 2008 року війська були модернізовані, їх ресурси не безмежні.
Майстер вважає цілком імовірним, що в 2017 році Росія вступить в нові військові конфлікти - на додачу до вже існуючих. Перш за все, з точки зору розв'язаної Дональдом Трампом боротьби з міжнародним тероризмом нові бригади найманців можуть допомогти в цьому процесі, говорить він. З найманцями укладають інший контракт, ніж з солдатами-строковиками, адже їх будуть наймати приватні військові компанії. За словами Майстера, так буде легше запобігти отриманню громадськістю доступу до цієї інформації. Особливо часто ця проблема виникала в Україні, коли уряду доводилося пояснювати, чому серед убитих "добровольців" виявлялися російські військові. Якщо ж гине боєць ПВК, то Міноборони легко може оскаржити свою причетність.
Друга заковика пов'язана з можливими місцями боїв, де б'ються бійці ПВК.
Никулин: Это Сирия получается?
Иванов: Это уже старая тема. Сейчас будет... не могу так сказать, думаю, угадаешь: в 80-х годах армия там была. Понял? Там тоже пески и горы. Там, значит, миротворческая операция - это охрана послов и прочее. Дают даже медаль тебе за ратный подвиг. Больше тебе не дадут, потому что по телевизору вы не будете светиться.
Афганістан? Крім Сирії, України і нестабільних регіонів на кшталт Лівії, Росія може в 2017 році втрутитися і в конфлікт в Афганістані. Але негативний образ, який пов'язаний в російському суспільстві з втратами в Афганістані, сидить глибоко. Як каже Майстер, цей образ можна порівняти з "в'єтнамською травмою" США. Сьогодні навіть за підтримки пропагандистської машини не вдасться схилити російське населення до участі в наземній операції в Афганістані.
Найголовніше - гроші
"На сьогоднішній день в Афганістані перебувають тільки технічні фахівці і інструктори, які потрібні, зокрема, для технічної підтримки російських вертольотів", - говорить Майстер. Так, в січні 2016 року було підписано міжурядову угоду про надання Афганістану військово-технічної допомоги.
"Якщо НАТО в 2017 році виведе свої війська з Афганістану, то Росію дійсно може охопити страх від того, що тероризм пошириться на території країни." Талібан "може сильно дестабілізувати центральноазіатських сусідів Російської Федерації, а це вже реальна загроза, в тому числі і для Росії", - стверджує Майстер.
Більшості претендентів в ПВК все одно, куди їх відправлять битися. Найголовніше - гроші. За словами Іванова, розцінки в ПВК сьогодні такі: 50 тисяч рублів під час підготовки на базі, від 80 до 120 тисяч "на виході", окрім того премії. За російськими мірками, це великі гроші. "Танк спалив - отримав грошенята. Зрозумів? Якусь вогневу точку забив, ще грошей отримав, якщо командир підтвердив", - пояснює Іванов.
Китайська TPV Technology, яка збирала телевізори Philips, Sony і Sharp припинила свою роботу в РФ через санкційний тиск. Компанія розпродає залишки продукції і компонентів, готуючись до повного виходу з російського ринку. Про це пишуть росЗМІ, передают...
Міністерство внутрішніх справ відновило послугу виготовлення індивідуальних номерних знаків для автомобілів. За такий знак для легковика потрібно буде викласти від 640 гривень, а також сплатити вартість доставки, інформують Патріоти України. Як повідом...