Напередодні Дня української армії відома актриса Ада Роговцева разом з дочкою - актрисою і режисером Катериною Степанковою і актором і режисером Ахтемом Сейтаблаєвим побувала практично на лінії вогню в Торецькому під Горлівкою, де виступила перед бійцями і місцевими жителями. Видання Цензор.нет взяло інтерв'ю у відомої актриси та волонтера, зазначають Патріоти України. Далі - мовою видання:
...Мы беседовали с актрисой по дороге на передовую. На следующий день после спектакля в Краматорске, практически не отдохнув, актриса, которой в следующем году исполнится 80 лет, села в микроавтобус, предоставленный командованием 81-й высокомобильной десантной бригады, и отправилась к бойцам как можно ближе к передовой. И не пожаловалась ни разу ни на тряску на разбитой дороге, ни на чересчур хорошо работающую печку, ни на холод, если ее выключали. Просто нужно было доехать к тем, кто ждет, кто сидит в окопах, кто защищает.
Это необычное интервью. Ада Николаевна отвечала на мои вопросы, подключая иногда к разговору дочь Катю и партнера по сцене Ахтема Сейтаблаева. Вместе они вспоминали свои предыдущие поездки к бойцам, цитировали беседы с ребятами, вспоминали смешные моменты. И переходили с украинского на русский и обратно. Эту легкость общения и владение всем нам понятными языками я постаралась передать.
А чтоб сразу пресечь попытки упреков, почему беседа велась не исключительно по-украински, процитирую отрывок из книги Ады Роговцевой "Свидетельство о жизни": "Я народилась у російськомовній родині і до вступу в інститут прожила в російськомовному оточенні. На щастя, я отримала міцне щеплення української мови та культури, оскільки моїми вчителями були народні артисти України П.Т.Сергієнко та П.М.Нятко, а також К.П.Степанков.
Моєю дипломною роботою була роль Мавки в “Лісовій пісні” Лесі Українки. Найперші свої роботи в кіно – “Кривавий світанок”, “Кінець Чирви-Козиря”, “Шельменко-денщик” – я робила в національному кінематографі і працювала з найвидатнішими акторами, гордістю українського мистецтва. І дорога моя стелилася до них – до театру імені Івана Франка. Але доля привела мене в російський театр, де ще існувала традиція вишуканої російської мови. Робота над чистою вимовою – так званий “російский режим” – привела до того, що аж в Росії не вірять, що я з України, а глядачі Пітера і Москви не можуть поділити між собою моє походження”.
“КАК ЖЕ БЕРЕЖНО НУЖНО ОТНОСИТЬСЯ К КАЖДОМУ ИЗ ТЕХ, КТО ВОЗВРАЩАЕТСЯ С ВОЙНЫ!”
Мама и дочь. Ада Роговцева и Катерина Степанкова. Несколько лет назад Катя стала еще и режиссером Народной артистки Украины. Она всегда рядом со своей знаменитой мамой. И на прошлой неделе, когда Ада Николаевна попала в реанимацию с воспалением легких, она оставалась вместе с ней в Днепре. "Десь я геть загубилась, – написала Катерина накануне Дня Святого Николая после событий на Светлодарской дуге. - Здорова – а живу в лікарні. Щаслива маминим одужанням – а за стіною тривають біди на кожнім ліжку. Свято входить – і родинне також, бо мама Миколаївна, дід народився 21 грудня... А шестеро хлопців не святкуватимуть, і родини їхні цю святкову ніч кричатимуть криком. Десь ми всі загубилися. Святий Миколаю!.. Моли Бога за нас!"
– Вы не раз ездили к бойцам добровольческой армии, которые не так давно получили государственные награды. Явно относитесь к ним по-особенному...
– Нельзя сказать, что я кого-то из наших ребят люблю больше, а кого-то меньше. Это как у мамы спрашивать, кого из двоих детей она любит больше. У меня нет разграничений. Они все меня удивляют. Помню, однажды зашла в казарму, рассчитанную человек на шестьдесят. А там разве что духами не пахло! Никакого мужского духа... Специально взяла и понюхала полотенце. Оно было чистым, свежим. И на каждой тумбочке была книжка!
Я понимаю весь ужас происходящего в нашей стране. Встречи, которые происходят в подразделениях, становятся для меня знаковыми. Как-то мы были у ребят больше суток, раззнакомились со многими, ели вместе, спали вместе. А я обратила внимание на парня, который побывал в плену. Он такой красивый, как Иисус Христос. Выстоял, не сломался. Его выкупили. И все время, пока мы общались со всеми, он был чуть-чуть в стороне. А мне ж интересно. Тем более ребята рассказали, что он, минометчик или пулеметчик, совершенно незаменим...
И я пристроилась к нему и спрашиваю: "Можно простить своего врага?" "Нет", – отвечает. "А что делать?" – "Резать!" Понимаешь, насколько другие люди способны уничтожить красоту. Самого лучшего человека можно изменить. Меня это потрясло. Вот сколько буду жить, столько буду помнить великую человеческую красоту, покой, исходящий от того бойца, и то, что он прошел. Нам никогда не понять ту меру унижения, которая ему выпала... Бабы они милосерднее, а вот мужики на передовой...
Там принцип смерть за смерть. Но они же все отвоюют и вернутся. И как же бережно нужно к каждому из них относиться. Пришел парень – и весь город работает на то, чтобы ему было хорошо, чтоб его никто не обидел. Ему много не надо. Главное – чтобы не унизили, ни его, ни его близких. Этим нужно заниматься, как лечением ребенка. Это то, что было в Америке после Вьетнама. Но там была мощная социальная защита и несмотря на это, многие из воевавших не могли приспособиться к мирной жизни. А у нас ничего этого нет.
– Отрывки из пьес, стихи - это тоже своеобразная реабилитация. Вы обращаете внимание на то, как реагируют на ваши выступления бойцы?
– Они золотые ребята. Каждый из них мне дорог. Если нет доброго слова, всеобъемлющей материнской любви, то зачем это делать? Мы когда впервые приехали в 8-й батальон Украинской добровольческой армии, его комбат Червень не хотел нас принимать.
– Вы не представляете, чего мне стоило договориться к ним попасть! – подключается к нашей беседе Катерина. – "На базі майже нікого немає, нащо воно треба?” – казав мені комбат.
– А коли ми вже прощались, – продолжает Ада Николаевна, – він подзвонив своїй мамі і передав мені слухавку.
– Да-да, Андрей как раз об этом моменте рассказывал в интервью, которое недавно вышло на Цензор.НЕТ.
– Мама, подожди, – снова включается Катерина. – Я сначала расскажу. Мама із Світланою Орліченко грають сцену із вистави на сходах. Сонце ліпить в очі. Обидві без гриму, без пудри. Піт тече, як сльози. І вони грають першу сцену, а я бачу, як хлопці дивляться, і розумію - треба другу сцену відразу показувати. А для неї немає реквізиту. Свєті потрібен був дрючок, камінь. Вона орієнтується і все це знаходить під ногами. А хлопці не розуміють, що взагалі відбувається. Червень стоїть ошелешений. І питає: “А що, так можна?І вони отак можуть?” Для нього це було свято.
– І заради цього вже треба їхати, – додає Ада Миколаївна.
– А хлопці також не розуміють: оце все зараз для них? В театрі ж що найголовніше? – продовжує Катерина. – Те, що все відбувається тут, перед глядачем. Для нас же поїздка саме в “Арату” – так ще називається підрозділ Червня – була незабутня тим, що ми приїхали на базу з водієм Володею Шелудьком. По дорозі ми спілкувалися, говорили. А за добу він загинув. Коли ми були на базі, дізналися, що в той день був день народження дівчинки з кухні. І коли Володя привіз нас в Маріуполь з “Арати”, ми винесли йому два розкішних букети, щоб він передав цій дівчинці. Говорили йому: “Ти будеш найкращим. Привезеш дівчинці такого букета, якого вона в житті не забуде”. І я назавжди запам'ятала, як чеше Володя до своєї машини, високий, красивий, і обертається до нас з оберемком тих троянд...
– А через добу його вже не було на цьому світі, – каже Ада Роговцева.
– Після загибелі Володі його мамі передали книжку, підписану Адою: “Ви щаслива жінка! У вас найкращий син”. Таке забути неможливо, - говорить Катерина.
– А Червень тобі не міг розказати те, що знаю тільки я, – після паузи продовжує Ада Миколаївна. – Він же не чув, що його мама мені казала. Я їй кажу: “От він стоїть коло мене, я його по голівці гладжу”. А вона мені так тихенько: “Іще погладь”... Заради цього і треба їхати до них.
За мою дружбу із добровольчою армією мене на російському сайті “Каратєль” назвали “спонсирующей карательные банды". Я у них ворог номер один.
– Як ви до цього ставитесь?
– Ніяк, – розсміялася Ада Миколаївна. – Це все поза мене. Я ж працювала в Росії 60 років!
– Але треба пояснити: ти там не жила, а їздила на зйомки. То “Мосфільм”, то кіностудія імені Горького, – говорить Катерина.
– Так, мене весь час запрошували в Росію. Театри, телебачення, кіно. А потім сталося те, що сталося. Коли вони стали розказувати, що українська нація вигадана, що наша мова штучна... І при цьому мені всі говорили: “Ты же наша!” Я відразу припиняла: “Стоп! Як це – ваша? Це що значить? А оті – мої – чиї?” І я бачу, що розумних зараз там малувато, бо всі прийняли точку зору, що ми бандери і падлюки. Катю, хто мені це розказував? А, згадала, розповсюджувач квитків. Він питає покупця: “Ви підете на виставу із Роговцевою?” А йому відповідають: “Нет, она Россию предала..." Це тут, в Україні, таке можна почути. А коли ми на День прапора у Маріуполі заспівали гімн після вистави, і весь зал співав, це було таке щастя!
– Мама сказала тихенько перше слово “Ще...”, а зал моментально підхопив, – додає Катерина.
– А в радіорубці сиділи якісь люди, і хтось із них спитав: “Ти уявляєш, скільки їй за це заплатили...” Що ти йому скажеш? І це ж також свої...
– А я в такі моменти згадую, як у 2015 році ми з Адою Миколаївною та Свєтою Орліченко відпрацьовуємо у 90-му батальйоні. Як тільки ми закінчили, зал піднявся і почав співати гімн. Тисяча людей! Там нікого не було в цивільному. Це неймовірно і незабутньо. Зал накрив сцену. В такі хвилини перехоплює дихання. Ми не одразу навіть здогадалися підтягнути до обличчя мікрофони, щоб співати у них...
“У 2014 РОЦІ МИ ЇХАЛИ НЕ ДО ВІЙСЬКОВИХ, А ДО МІСЦЕВИХ – ЧИТАТИ ЇМ УКРАЇНСЬКУ ПОЕЗІЮ”
– Адо Миколаївно, Ви багато втратили, порвавши з Росією?
– Та ти шо! Знаєш, скільки артисту в Росії платили? Зараз цифри я не знаю. Але скажу так: якщо за виставу в Росії я отримувала тисячу доларів, то тут 50... Різниця є? А зараз ще менше платять, часто працюємо безкоштовно. За знімальний день в кіно там платять три тисячі, а у нас 500 гривень – це у найкращому випадку.
– З кимось із колег залишилися зв'язки?
– Чуємо тільки тих публічних людей, чиї слова доходять до нас. Я сама нікому не дзвоню, щоб не підставляти. Там же все серйозно, прослуховують, слідкують.
– У мене в Росії є близькі друзі, дуже близькі, – додає Катя. – Але ми закрили тему відносин між країнами. Навіть якщо хотілось б щось обговорити, ми не робимо цього по телефону. Я не хочу знати їхніх думок, якщо їх буде знати ще хтось. Ви не уявляєте, наскільки ми в Україні вільні. Після першого Майдану стало відчутно, як стискається кільце, як починають демонстративно настроювати росіян проти українців.
– Когда вы первый раз поехали в зону АТО?
– Это Катька знает.
– Перед днем независимости 2014 года, – снова подключается Катерина. – Мы тогда были в Лисичанске, Краматорске, Артемовске, Северодонецке и Славянске. Це був перший день, коли закрили блокпости о восьмій вечора. А ми жили під Ізюмом і не встигли повернутися вчасно. Втулилися в темний блокпост. Хвилин десять прочекали... Прийшлося вертатися. Добре, в артемівському батальйоні взяли телефони, і бійці організували нам ночівлю.
Ми їхали не до війська, а до місцевих читати українську поезію. Говорили з людьми. В залах були вибиті шибки, бо міста тільки-тільки звільнили, ще не відбудували потрощені зали. Але були такі хто, не чуючи російської мови, вставали та уходили. А ми хитро робили. Ми читали російську поезію теж. Але потім, пізніше.
– До війни як в цьому регіоні сприймали ваші вистави?
– Це мої регіони. Я всі свої ролі тут зіграла, – відповідає Ада Миколаївна.
– А скільки концертів привозили сюди! – говорить Катя. – І з Хостікоєвим, і з Бенюком. Але з 1991 року весь час ми чули: “Вы прекрасно читаете украинскую поэзию, но зачем же нас украинизировать? Читайте в других городах, но нам – не надо".
– З Донецьком я посварилася дуже давно, – продовжує Роговцева. – Це було ще за життя В'ячеслава Чорновола – я дуже його поважала. Ще Рух був Рухом. І я виступала на донецькому телебаченні у прямому ефірі українською мовою. Телефонує хтось у студію і говорить суржиком: “Почему вы, русская артистка, говорите по-украински? Что это такое?" Я відповідаю: "Видишь ли, мой дорогой товарищ. Есть украинский язык и литература, есть русский язык и литература, а есть суржик. Яке ж ти маєш право відкривати рота, не знаючу ні одну з них? Або ту вивчи, або іншу. Тоді будеш мені заперечувати. Я не знаю китайську, японську мову, от і не перекручую їх. А якусь же треба знати”. Що після цього почалося! Всі газети написали – “Она идет против нас".
Але Бог так мене вів, що люди до мене ставляться дуже добре. І знають, що я не підлаштовуюсь, не смішу дурнуватими якимись анекдотами, не гружу політиканством. Моя професія, моя душа, моє життя – це люди. Борщ, каша, діти, тато, мама, сонце, земля... Прості, але дорогі людям речі. Воно всім – хорошим, поганим, дороге однаково. І у мене ніколи не було – дай Боже, доживу, і не буде – конфліктних ситуацій, досади на серці. Навіть коли з залу виходить три-чотири чоловіки, це нормально! Я дуже давно, може, років сорок назад, почала читати вірші Лесі Українки, Ліни Костенко. Добре пам'ятаю: після монологу, пісень кажу: а зараз почитаю українську поезію. І бачу: не хочуть вони цього чути. Але справжнє, щире затягує. І люди починають прислухатися, вслуховуватися. Я бережу записки з тих давніх виступів: “Дякую за Лесю”, “Дякую за Ліну”. Я до аудиторії, навіть до ворожої, не ставлюся ворожо. Бо в мене інша задача – щоб почули мою точку зору, щоб глядач усміхнувся, подумав... Це і мене затягує. І люди передають одне одному: я там був, таке чув...
– Ви ще й безстрашна жінка. Розумію, що військові не повезуть вас туди, де небезпечно, але ж ви зараз їдете майже на передову. І ніхто не знає, що може статися по дорозі...
– По-перше, Господь Бог знає те, чого ми не знаємо. У нас нещодавно загинув в Києві артист, коли пішов за хлібом. Переходив дорогу і його збила машина. А по-друге, тут люди живуть, воюють. Яке я маю право, коли мене кличуть, не поїхати? Можна знайти багато причин, щоб це не робити: вік, втомилася, мені не підходить така машина, мене трясе... Нє-є-є-є, – аж відвертається Ада Миколаївна. – Не можу сказати, що я не люблю комфорт.
Коли ми їдемо з комерційними спектаклями, то я останні роки після смерті чоловіка і особливо після смерті сина не можу знаходитися в купе з іншими людьми. Маю бути одна. Мені треба більше повітря. Оце найстрашніше, чого я прошу від організаторів. І переживаю, що вимагаю для себе кращого, ніж для інших артистів. Кожна людина повинна цінувати те, що має. Коли чую про якісь вимоги та примхи, відразу згадую долю і поведінку Лесі Українки.
Їй було десять років, коли у неї почався туберкульоз кісток. В 42 її не стало. Вона написала те, що написала, зробила те, що зробила. Коли вони з чоловіком Квіткою жили в Криму, кожний день збивали з молока ложку масла, бо у неї і у нього були сухоти, то треба було таке вживати. Наче – та, що там такого? А спробуйте руками збити ту грудочку? А інші побутові незручності у ті часи? Мої мама і баба пережили окупацію 41-го року.
Я знаю, що це таке – не мати дитині шматка хліба. Мама вимінювали, що могла, на сухарі, які приносила жебрачка. Їх випарювали, випалювали і годували нас, дітей. І це люди пройшли і вижили. Тому я вважаю так: якщо ти заробив, чи спадщину одержав, чи тобі повезло, чи знайшов, треба перехреститься і поділиться. І коли бачу по телебаченню світські теревені, хто з якою крокодиловою сумкою куди прийшов, чи які крокодилові туфлі вдягли, думаю: де вони живуть, в якому світі? Коли в мене з'являється лишня копійчина, я знаю, куди її віддать, а вони – куди її заховать.
И даже находясь в реанимации Ада Роговцева вела себя, согласно своим жизненным принципам. Несколько дней назад после общения с актрисой в реанимации Наталия Хазан написала в Фейсбуке:
"Ада Роговцева благодарит всех за поддержку. Спасибо за вопросы "чем помочь и что надо" - действительно, все есть. Она просит вместо цветов, которые присылают ей в больницу, лучше купите лекарства раненым ребятам в той же больнице Мечникова. Она о них очень переживает, ей это важно. Спасибо".
– О, ми балакали-балакали – та й доїхали, – зауважила Ада Миколаївна, побачивши табличку “Торецьк” на в'їзді у місто. І відразу переключилась на природу: – Дивись, яка горобина червона, зима таки буде холодна!
В невеличкому залі місцевої поліклініки, куди зібралися бійці різних підрозділів, що несуть тут службу, та медперсонал, Ада Миколаївна сказала такі слова:
– Військові, яких я тут бачу, не знають лінощів, жадоби, а добре розуміють, що таке милосердя. З зайвим, якщо його багато, загубишся сам. Я чесно відпрацювала все своє життя, але нічого не заробила. Хоча ні! Заробила право стояти перед вами. Право дивитися вам в очі відкрито, спокійно, з великою любов'ю і ніжністю.
Трошки пізніше в той же день, приймаючи квіти від десантників, до яких група акторів та музикантів також приїхала з виступом, Ада Миколаївна жартувала: “Мене часто питають, чому я їжджу на війну, до хлопців, що воюють. Відповідаю: “А где меня, старушку, еще будут целовать и обнимать молодые ребята?"
Правоохоронці викрили викладача одного з приватних університетів Полтави, який сприяв в уникненні військової служби через фіктивне зарахування до вишу та підробки медичних документів. Нині йому вручили підозру. Про це повідомили в пресслужбі Національн...
На Закарпатті до довічного ув’язнення засудили депутата Сергія Батрина, який підірвав гранати під час засідання сесії сільради. Про це повідомляє Офіс генерального прокурора, передають Патріоти України. «За публічного обвинувачення прокурорів Закарпатс...