Єдиний в світі діючий грязевий вулкан Старуня реагує на землетруси (фото, відео)

Унікальний вулкан Старуня, який знаходиться в Івано-Франківській області, відчуває землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км.

Грязевий вулкан Старуня. Скріншот.

В Івано-Франківській області в селі Старуня Богородчанського району на західному березі річки Великий Луковець, в передгір'ї Горгани, геологічні породи утворюють складний тектонічний перегин, на вершині якого розташований конусоподібний вулкан. Висота вулкана становить близько 3 м, а довжина глинистих потоків 10-60 м, пишуть Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

Вулкан Старуня проявляє високу сейсмочутливість. На ньому з'являються тріщини, провали, ростуть невеликі пороги та водоспади, також чутливість проявляється в грязьовому вулканізмі, активній динаміці газовиділення, і у нерівномірному піднесенні (близько 1 м за 7 років). Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км в Румунії, Італії, Німеччині, Іраці, на Кавказі і навіть у середній Азії. "Цей постійно діючий підземний "барометр" - унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів. Разом з тим наявні на території старунського вулкана озокерит, гарячі грязі та води високої мінералізації - володіють цінними лікувальними властивостями", - зазначили у виданні. Грязьовий вулкан Старуня є унікальним геологічним пам'ятником природи, оскільки це єдиний діючий грязьовий вулкан у всьому світі.

Варто відзначити, що Старуня з'явився через те, що понад століття тому на місці вулкана почали розробляти нафтові та озокеритні родовища.

"Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан. Передував виникненню вулкана землетрус в Румунії, в горах Вранча в 1977 р. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з'явилися перші кратери, з яких виплескувалась рідина, грязі та газ. З тих пір вулкан "дихає" через десятки менш активних міні-кратерів і на рельєфі нагадує грязьову пляму. Зараз Старуня налічує 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складові. Віддалені землетруси іноді приводять до появи тріщин в землі завширшки 0,5-3 см, які закриваються через 3-5 діб", - написали у виданні.

Спочатку все виглядає досить мирно. Однак раптово без попередження в небо спрямовується потік окропу. А поруч протягом кількох десятиліть горить газовий фонтан. З надр весь час чується утробний звук, який нагадує закипаючий чайник.

Нардепка Безугла привітала ДПСУ з професійним святом і відразу... образила

вівторок, 30 квітень 2024, 20:27

Народна депутатка Мар'яна Безугла привітала ДПСУ з Днем прикордонника і одразу ж розкритикувала Службу. Які претензії до прикордонників має невгамовна нардепка, вона написала у Facebook, передають Патріоти України. Безугла нагадала, що нещодавно чисель...

"Хейтер медійників та ворог свободи слова": Національна спілка журналістів закликає ЗМІ бойкотувати нардепку Безуглу

вівторок, 30 квітень 2024, 19:42

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко та громадське об'єднання «Медіарух» висловилися на захист «Суспільного» і закликали припинити політичні атаки і тиск на мовника. Таким чином вони відреагували на закиди народної депутатки ...