Ось уже тиждень одесити платять за проїзд в маршрутному таксі замість 5 гривень - найвищу ціну в Україні - 7 гривень. Чи стали більше від цього отримувати самі водії? Видання 048.ua відшукало водія маршрутного таксі, який погодився розповісти, що насправді відбувається на цьому ринку і як складається ціна проїзду, передають Патріоти України.
Водій Сергій (ім'я змінене на його прохання), побоюється, що озвучена ним правда не виправить ситуацію, а тільки збільшить численні побори з водіїв, однак готовий розповісти все, як є, щоб громадськість звернула увагу.
Водій - раб, а не бізнесмен
048: Скільки заробляє водій в день в середньому?
Сергій: Це складно сказати, все залежить від маршруту, дня тижня, часу роботи. Іноді більш-менш, іноді повітря возимо, а це «мінус», іноді «по нулях». Як таку суму підрахувати складно. Те, що ви бачите у водіїв в кабіні, - це не його гроші, тобто не його заробіток.
048: В сенсі?
Сергій: В Одесі всі маршрутки приписані кільком підприємствам, які обслуговують той чи інший маршрут. Ці підприємства частково володіють автобусами. Частково гараж цих підприємств орендують підприємці, які мають кілька автобусів, але не здатні самотужки обслужити цілий маршрут. Тобто вони працюють під крилом цих підприємств. Ну і далі - водії. Вони не господарі автобусів, а найняті працівники. Їхня справа - возити і приносити гроші.
048: А кому вони їх несуть?
Сергій: По всій ієрархії. Почнемо спочатку. У них, в залежності від маршруту, частоти рейсів є план (грошовий). По ходу роботи вони платять диспетчеру на кінцевих; поліції, якщо виникають проблеми. Із залишку - здається план.
048: Але є ж форс-мажорні обставини і план можуть не зібрати?
Сергій: Ну, в загальному так - водій з порожніми руками додому не йде. Страждає в такому випадку господар, який зобов'язаний заплатити за гараж і забезпечити техстан автобуса. А скільки насправді заробив водій - ніхто не бачить. Але з урахуванням усіх поборів і планів - гроші дуже невеликі.
048: А як формується план?
Сергій: Як? Та ніяк! Просто називається сума, яку повинен водій привезти. А в салоні - поліція, яка їздить безкоштовно, іноді пенсіонери і діти. Це все нормально, але місто ж не дає ні копійки нам. Може воно з цими гаражами і розраховується, але це повз нас. Нам наказали возити - ми возимо. Іноді навіть буває таке, що поліцію потрібно кудись перевезти. Нас знімають з маршруту і відправляють їх возити. Ми і господарі автобусів з цього нічого не маємо і возимо їх на нашій солярці. А керівництво гаражів і поліція, ймовірно, якось розраховуються. Я цього не знаю.
048: Ну план вдається заробити?
Сергій: В основному так, впритул, але буває, що й ні.
048: А що господарі маршруток?
Сергій: Їм найгірше. Ремонт і обслуговування маршруток - це їх витрата, заправка, мийка теж. Гараж, який по ідеї повинен цим займатися - бере гроші за неіснуючу мийку і все. Навіть гірше. Ось солярка. У мене машина-дизель. Я знаю, де хороше паливо по 27 гривень - і я там заправляю. А ось маршрутку я вже не маю права там заправити. Вона заправляється або за талонами з потрібних АЗС, або в гаражі. І ціна вже не 27, а 30 гривень за літр.
Щоб ви розуміли, в день на солярку автобус «Богдан» забирає близько 1000 гривень за умови нормальної солярки. А через те, що ми змушені заливати «шмурдяк» з гаража, ціна зростає до 1100-1200 гривень, а машина не їде і витрата дуже велика. Питання, який в цьому сенс? Це ще один з заробітків монополістів. До речі, 5 років тому такого не було і ми заправлялися там, де хороша солярка.
Далі - ремонт - це теж проблема господаря. Наприклад, колесо на Богдан одне коштує 5 тисяч гривень. Всього - шість коліс. Пробіг - 1-2 роки ... Летить зчеплення - це 7 тисяч гривень. Пневмопідвіски - також не дешеве задоволення. Регулярно летить. І далі по дрібницях ... А якщо великий ремонт? Оригінальні запчастини - непідйомні за ціною. Брати Китай - вийде дорожче. Господарі шукають турецькі ... Це головний біль ...
048: Ну автобуси, судячи із зовнішнього вигляду, ліплять з чого можливо.
Сергій: Новий Богдан коштує 53 тисячі доларів. Його окупити неможливо навіть за 20 гривень за проїзд. Раніше їх брали в лізинг. Уже кілька років це неможливо. Що залишається? Брати на вторинному ринку, за 20 - 25 тисяч доларів. Люди по 7 років його окупити не можуть. Ось тому і зустрічаються такі автобуси. Так, є в гаражах - такі собі. Але зараз не вистачає водіїв і господарі гаражів, щоб менше витрачати грошей, залучають більше господарів кількох автобусів. Адже амортизація, ремонт та паливо - це їхні проблеми. А гараж забирає приблизно 50 відсотків усього заробітку. Просто так, ні за що. При цьому, часто в такий гараж заїхати неможливо - ями і болото по коліно.
Для порівняння, в 90-і роки ми платили бандитам 10%, а зараз «не бандити» забирають 50%.
048: Виходить, що половина всієї виручки з маршрутки отримує гараж. А другу половину - господар і водій. При цьому, з уже цих грошей витрачається на ремонт, миття, паливо ...
Сергій: Абсолютно вірно. І подорожчання проїзду водіям або власникам маршруток нічого не принесе ... Долар дорожчає, слідом за ним паливо, запчастини і т.д .. А гараж з повітря буде отримувати більше.
048: Цю оренду вже збільшили?
Сергій: Ні, але це поки що. Обов'язково збільшать.
Чорний ринок
048: Сергій, Ви сказали, що автобуси простоюють, немає водіїв. Ніхто не хоче йти працювати?
Сергій: Справа в тому, що кілька років тому водії масово поїхали в Польщу на аналогічну роботу. А залишилися ті, хто не може кинути сім'ю або, там, інші обставини. Все наклалося одне на інше. Зараз відсотків 30 автобусів простоює. Будь-який водій може прийти і отримати роботу.
048: Офіційно водіїв працевлаштовують?
Сергій: Ну договір змушують підписати з гаражем. Щомісяця розписуємося, що отримали 600 гривень, хоча грошей ніхто не дає. Ну і в пенсійний платимо по різному, хто 400, хто 700 гривень. Як вони ведуть бухгалтерію - ми не знаємо.
048: Скільки в день працює водій?
Сергій: Дивлячись які маршрути. Від години до двох рейс і між рейсами відпочинок. Робочий день триває 10-12 годин з перервами. Виходиш в 5, повертаєшся в 12.
048: А як карають водіїв, на яких поскаржилися пасажири?
Сергій: Змушують простоювати коло або два. Це дуже серйозний удар по заробітку. Без грошей залишаються і господар, і водій.
048: Ми зрозуміли, що водії розраховуються з диспетчерами і господарями автобусів, а ті з гаражами. А які ще побори існують? Чи платите поліції?
Сергій: Раніше платили. Зараз ні. Але зараз поліція вимагає такого, що на голову не налазить. І, якщо це дути в трубку - зрозуміло, але іноді доходить до маразму. Ось негода - відірвався бризговик ... Водій цього не бачить до заїзду на кінцеву або в гараж. Його зупиняють і штраф за експлуатацію технічно несправного транспортного засобу. Два таких штрафи в місяць - і відбирають права. Але це ж зрозуміло, що поліція чіпляється, а не стежить за порушеннями ПДР. Або ось - штрафували навіть водія за те, що їхав і не був пристебнутий ременем безпеки. Але це ж автобус. Там технічно не передбачений такий ремінь. А водій платить штраф, тому що сваритися з поліцією ніхто не хоче. І так куди не плюнь.
048: А хто ще контролює?
Сергій: Управління транспорту міськради. Зараз вони взагалі взялись жорстко. Дивляться за технічним станом.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...