"Повільні землетруси": Геологи розкрили таємницю підземних поштовхів

Причиною повільних землетрусів є режим ковзання літосферних плит стосовно одна одної.

Геологи розкрили таємницю підземних поштовхів. Фото: newsarmenia.am.

Сейсмологи з Паризького геофізичного інституту і Массачусетського технологічного інституту разом з ученими Інституту вулканології і сейсмології ДВО РАН з'ясували причину так званих повільних землетрусів, які зазвичай тривають кілька днів або тижнів, не приносячи руйнувань, але іноді стають передвісником небезпечних землетрусів. Результати опубліковані в журналі Science Advances, передають Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

Теоретичні роботи, як правило, вказують, що причиною повільних землетрусів є режим ковзання літосферних плит одна щодо одної. Зони ковзання знаходяться на великій глибині, де температура досить висока, щоб породи придбали пластичність, володіли малою шорсткістю і скидали сейсмічну напругу поступово. Цей процес є причиною періодичності повільних землетрусів.

Щоб підтвердити зв'язок повільних землетрусів і прослизання ділянок земної кори, затиснутих між плитами, сейсмологи проаналізували близько 1120 джерел землетрусів і більш 1,8 мільйона окремих випадків низькочастотної сейсмічної активності, що відбулися за два роки в мексиканському штаті Герреро. У цій області плита літосфери Кокос пірнає під Північно-Американську плиту.

У цьому районі виділяються дві ділянки: транзієнтна зона і м'яка зона. Рух порід в першій зоні утруднено тертям, яке відбувається тільки під час прослизання плит. М'яка зона розташована в 40 кілометрах від транзієнтної і є джерелом постійних струсів порід. Вчені виявили, що більшість випадків слабкої сейсмічної активності - 955 - відбулося саме в ній. Статистичний аналіз показав, що повільні землетруси пов'язані з повільним ковзанням.

Транзієнтна зона також виявилася джерелом коливань з характерною магнітудою, які відбуваються в момент піку повільних землетрусів в м'якій зоні. Вчені підкреслюють, що причиною повільних землетрусів, згідно з їхнім дослідженням, є не окрема ділянка зони субдукції плит, а взаємодія між різними типами шорсткостей порід і стан кордонів літосферних плит.

В Україні ФОПи більше не зможуть отримувати післяплату на пошті готівкою: Ось коли запрацюють нові правила

субота, 5 квітень 2025, 9:18

З 1 квітня в Україні ФОПи (фізичні особи-підприємці) більше не зможуть отримувати післяплату готівкою через "Нову пошту" – усі розрахунки будуть лише безготівковими. Для підприємців це означає необхідність мати офіційний банківський рахунок і дотримува...

Розгорівся скандал: У Буковелі чоловік побив коня палицею на очах у туристів - очевидці написали заяву у поліцію

субота, 5 квітень 2025, 8:55

Туристи у Буковелі стали свідками того, як чоловік побив палицею коня, який возив колоди. Зоозахисники написали заяву у поліцію, і правоохоронці вже знайшли винуватця.. Про це повідомляє поліція Івано-Франківської області, передають Патріоти України. Р...