"Роздягали догола і заганяли в камеру з пацюками": Жахи сталінських катівень (фото, відео)

Плями крові та сирість на облуплених стінах, болото на бетонній підлозі у підвалах - так виглядали сталінські катівні 1940-х, повідомляють Патріоти України.

В одній з таких у Тернополі облаштували історико-меморіальний музей політичних в'язнів. Засновниками була обласна Спілка політв'язнів та репресованих, краєзнавчий музей та Інститут національного відродження України. Офіційно відкрили меморіал 14 жовтня 1996 року на вулиці Коперника,1, що у центрі міста. Тоді відкрили першу експозицію, яка розміщувалась лише у кількох камерах. У 2001 році музею передали усі 28 камер колишнього слідчого ізолятора радянської спецслужби. Тюрма тут функціонувала із 1940-х до 1980-х.

"Через парадний вхід з вулиці сюди заходили начальники КДБ, із двору в підвали запускали в'язнів, - розповідає науковий співробітник музею Орест Савка.- Із тих, хто потрапляв у ці каземати, додому не повертався вже ніколи. В'язнів роздягали догола і заганяли в камеру з пацюками. Там могли чекати годину доки відрізали ґудзики, витягали шнурівки, бо ці предмети вважалось зброєю. Могли і протримати до ранку. А потім повертали одяг і заганяли в іншу камеру. Там діяли жорсткі правила: постійно горіло світло, не можна було голосно розмовляти, швидко ходити.

Якщо цілу ніч катували на допиті, а вдень в камері примружували повіки – це вважалось порушенням режиму. За порушення з камери кидали в карцер. Карцер був найхолоднішою камерою - на підлозі взимку могли бути калюжі та болото. Двері карцеру відчинялися, лише коли кликали на допит. Називали лише частину прізвища, аби знайомі не чули, що в'язень ще живий".

У камері №4 висить карта колишнього СРСР із нанесенням місць розташування більшовицьких ГУЛАГівських концтаборів. Є стенди присвячені керівникам збройного підпілля – Шухевичу, Сидору, Клячівському, Польовому, генералу УПА Гончаренку, полковнику Енею та іншим. У музеї також зберігаються особисті речі колишніх політв'язнів: вервечка, виготовлена із хліба, копія табірного альбому із картинами, табірні чоловічі і жіночі костюми, взуття, манекени повстанців і в'язнів ГУЛАГу, саморобні наручники зразка 1945 року, металеве ліжко дисидента, макет табору, оригінали табірничих листів, поштівок.

Тут є і стенд з фотографіями і біографіями творців ОУН-УПА, малюнки підпільного художника Ніла Хасевича. Оформлений також стенд із унікального архіву УПА, який знайдений у 1999 році на Косівщині Івано-Франківської області. Також є експозиція присвячена українському "розстріляному відродженню".

Джерело: Gazeta.ua

Готуйтеся до аномалій! В Україну йде різке потепління до +20 - прогноз синоптика

субота, 18 січень 2025, 22:55

У суботу, 18 січня в Україні прогнозують переважно суху погоду без істотних опадів. Про це повідомила синоптик Наталка Діденко у Facebook, передають Патріоти України. За її словами, в Україні протягом суботи прогнозують сильний північно-західний вітер ...

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...