Плями крові та сирість на облуплених стінах, болото на бетонній підлозі у підвалах - так виглядали сталінські катівні 1940-х, повідомляють Патріоти України.
В одній з таких у Тернополі облаштували історико-меморіальний музей політичних в'язнів. Засновниками була обласна Спілка політв'язнів та репресованих, краєзнавчий музей та Інститут національного відродження України. Офіційно відкрили меморіал 14 жовтня 1996 року на вулиці Коперника,1, що у центрі міста. Тоді відкрили першу експозицію, яка розміщувалась лише у кількох камерах. У 2001 році музею передали усі 28 камер колишнього слідчого ізолятора радянської спецслужби. Тюрма тут функціонувала із 1940-х до 1980-х.
"Через парадний вхід з вулиці сюди заходили начальники КДБ, із двору в підвали запускали в'язнів, - розповідає науковий співробітник музею Орест Савка.- Із тих, хто потрапляв у ці каземати, додому не повертався вже ніколи. В'язнів роздягали догола і заганяли в камеру з пацюками. Там могли чекати годину доки відрізали ґудзики, витягали шнурівки, бо ці предмети вважалось зброєю. Могли і протримати до ранку. А потім повертали одяг і заганяли в іншу камеру. Там діяли жорсткі правила: постійно горіло світло, не можна було голосно розмовляти, швидко ходити.
Якщо цілу ніч катували на допиті, а вдень в камері примружували повіки – це вважалось порушенням режиму. За порушення з камери кидали в карцер. Карцер був найхолоднішою камерою - на підлозі взимку могли бути калюжі та болото. Двері карцеру відчинялися, лише коли кликали на допит. Називали лише частину прізвища, аби знайомі не чули, що в'язень ще живий".
У камері №4 висить карта колишнього СРСР із нанесенням місць розташування більшовицьких ГУЛАГівських концтаборів. Є стенди присвячені керівникам збройного підпілля – Шухевичу, Сидору, Клячівському, Польовому, генералу УПА Гончаренку, полковнику Енею та іншим. У музеї також зберігаються особисті речі колишніх політв'язнів: вервечка, виготовлена із хліба, копія табірного альбому із картинами, табірні чоловічі і жіночі костюми, взуття, манекени повстанців і в'язнів ГУЛАГу, саморобні наручники зразка 1945 року, металеве ліжко дисидента, макет табору, оригінали табірничих листів, поштівок.
Тут є і стенд з фотографіями і біографіями творців ОУН-УПА, малюнки підпільного художника Ніла Хасевича. Оформлений також стенд із унікального архіву УПА, який знайдений у 1999 році на Косівщині Івано-Франківської області. Також є експозиція присвячена українському "розстріляному відродженню".
Мережею поширилося відео, де працівниця Приватбанку відмовляється обслуговувати російськомовного клієнта. Жінка навідріз заявила, що не розуміє російської мови. Зокрема користувачка соцмережі Facebook Олена Гуменюк зауважила, що згідно з українським за...
Нове відкриття у Великій піраміді Гізи в Єгипті дозволяє припустити, що ця споруда була не просто місцем останнього упокою фараона, а й гігантською електростанцією. Про це пише Daily Mail, передають Патріоти України. "Вчені піддали конструкцію віком 46...