Сьогодні Верховна Рада під наглядом президента ухвалила історичне рішення - затвердила судову реформу. ФАКТИ ICTV вирішили розібратися, що ж має змінитися після набуття законом чинності, повідомляють Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.
Що сталося?
Верховна Рада остаточно затвердила (ухвалила в цілому) закон про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя.
Чому це важливо?
Ухвалені зміни до Конституції вирішують три основні питання - деполітизація та забезпечення незалежності судової влади, формування відповідальності судової влади і перезавантаження судового корпусу.
Що це означає?
Кожному громадянину України гарантується право звернутися до Конституційного суду, якщо він вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в його справі закон суперечить Конституції.
Що зміниться?
Підвищується віковий ценз для посади судді – ним може стати громадянин України не молодший 30 років (раніше – не молодше 25) і не старший 65 років. Збільшено стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення – тепер це п'ять років (було – три роки). Більше немає вимоги про те, що претендент має не менше 10 років проживати в Україні.
Замість Вищої ради юстиції з'явиться Вища рада правосуддя з більшими повноваженнями -ухвалюватиме рішення про звільнення судді та переведення до іншого суду, даватиме згоду на затримання чи арешт судді, а також ухвалюватиме рішення про тимчасове відсторонення судді. Вища рада складатиметься з 21 члена.
Також зросте зарплата суддів: для реорганізованого ВСУ вона буде на рівні 75 мінімальних зарплат (на сьогодні це 108 750 грн). Плюс - надбавки за вислугу, вчений ступінь і т.п. Суддя місцевого суду буде отримувати 30 мінімальних зарплат - 43 500 грн (зараз близько 16 тисяч).
Судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 мінімальних зарплат - 72 500 грн. Однак, якщо для суддів Верховного Суду оклади зростуть відразу, то для суддів апеляційних і перших інстанцій - поетапно.
Призначає суддю на посаду президент України за поданням Вищої ради правосуддя.
Скасовано наглядові функції прокуратури. Ліквідується інститут "народних засідателів". Згоду на затримання і арешт судді тепер даватиме не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя.
Вперше на конституційному рівні запроваджується конкурс на будь-яку посаду в суді.
Коли змніи набудуть чинності?
Зміни до Конституції щодо правосуддя набирають чинності за три місяці від дня, наступного за днем публікації відповідного закону. Створення, реорганізацію і ліквідацію судів здійснює президент України.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він у реальному часі відповідає людям на їхні запитання. Про це повідомили у The Guardian, передають Патріоти України. Інсталяц...
Починаючи з 4 жовтня 2024 року, поліція Хмельницької області розслідує ймовірне декларування недостовірної інформації з боку чоловіка голови МСЕК Хмельниччини Володимира Крупи, передають Патріоти України. Поки Володимиру Крупі правоохоронці не оголошув...