Мистецтвознавиця зі Львова Оксана Бобошко ось уже близько року живе у Норвегії. Про те, чим ця скандинавська країна їй сподобалася, та як норвежці допомагають українцям, пані Оксана розповіла в ексклюзивному інтерв'ю для видання «Високий Замок», передають Патріоти України.
Через вісім місяців після початку повномасштабної війни українка вирішила поїхати до своєї мами, яка живе у Норвегії. «Мамі на той час було 87 років, і вона потребувала догляду. Думала, поїду на зиму, а навесні повернуся до Львова. Зі собою взяла лише зимові речі. Але не так сталося, як гадалося», – розповідає свою історію Оксана Бобошко.
У Норвегії зараз живуть близько 60 тис. українців. За словами Оксани Бобошко, усі українці, які приїжджають у Норвегію, згідно з колективною програмою захисту, отримують безкоштовно житло (допомога для українців у Норвегії в середньому 500 євро). Це непростий процес.
«Коли я приїхала до Норвегії рік тому, то на таке житло треба було чекати близько трьох місяців. Ми безмежно вдячні цій країні за опіку й військову допомогу, яку уряд надає Україні», – каже вона.
Оренда житла у Норвегії – дороге задоволення. Наприклад, оренда житла у селі – $1000−1200 на місяць (з комунальними послугами). Вода тут безкоштовна, а за електрику треба дорого платити. У місті вартість оренди, наприклад, двокімнатної квартири – $1500 (з комунальними послугами).
Щоб отримати роботу, потрібні знання норвезької та англійської мов. Іноземці, які приїжджають до Норвегії, мають можливість безкоштовно навчатися у школі (навчання триває мінімум пів року). У країні популярне волонтерство. Навіть існує таке слово «тюгнат», яке перекладається як «спільна праця для всезагального блага». Робочий день у норвежців триває лише до третьої години дня, а потім – вільний час.
95% людей у Норвегії – середній клас. Мільйонери є, але норвежці розповідають, що вони часто виїжджають з країни, бо змушені платити дуже високі податки. А ось пенсіонери у Норвегії живуть добре, дозволяють собі двічі на рік їздити у теплі країни. Мають власні помешкання в Іспанії, Португалії, Туреччині тощо.
Що стосується мовного бар'єру, то із цим у Норвегії простіше, ніж у деяких країнах Європи. Практично все населення розмовляє англійською мовою. «Розмовну англійську я знаю більш-менш добре, тому з першого дня почувалася так, ніби виграла джекпот», – додає мешканка Львова.
Цікавим видалось українці ставлення місцевих до електрики. Так, у Норвегії будинки підсвічуються 24 години на добу! На вікнах у норвежців немає фіранок – усі помешкання ніби з відкритою душею та очима.
«Коли проїжджаєш автівкою повз будинки і заглядаєш у ці віконечка, таке відчуття, ніби споглядаєш захопливий фільм… Темніє у Норвегії рано, тому норвежці, очевидно, підсвідомо прагнуть мати багато світла у домі. Я, до речі, постійно вимикала світло, то господарі мені зробили зауваження: світло має світитися цілодобово! Норвежці – раціональні, але електрики не економлять», – ділиться спостереженнями біженка.
Ще одним здивуванням для мистецтвознавиці була місцева погода та клімат: «Норвегія для мене була terra incognita (з латини – «невідома земля»). Я багато подорожувала, але теж, як і ви, думала, що Норвегія – це холодна країна. Так, Норвегія – північна країна. Але у неї також є південь, власне я зараз живу на півдні Норвегії, майже на кордоні зі Швецією (відстань до Швеції, як від Львова до Стрия – близько 70 км). Була здивована тамтешнім кліматом. Погода тут нічим не відрізняється від львівської. Звісно, у Норвегії буває холодно, вітряно, але я жінка, яка вже нічого не боїться, тим паче погоди».
Перша леді США Меланія Трамп після чотиритижневої відсутності повернулася до Вашингтона. Президент Дональд Трамп разом із дружиною відвідав прийом для членів Національної асоціації губернаторів у Східній кімнаті Білого дому, передають Патріоти України....
У суботу, 22 лютого 2025 року, президент Польщі Анджей Дуда був у США, де обговорював зі своїм американським колегою Дональдом Трампом перспективи подальшої співпраці двох країн та взаємини Сполучених Штатів з Україною та РФ. Але їхня зустріч тривала л...