Як американський лобіст впровадив у команду Зеленського ймовірного агента ФСБ, - журналістське розслідування

Колишній очільник Кримського департаменту СБУ Олег Кулініч, якого обвинувачують у держзраді, у 2018−2019 роках співпрацював з американським адвокатом Маркусом Коеном, екслобістом президента України Володимира Зеленського. Про це пише The Sunday Times, передають Патріоти України.

«Кулініч був найціннішим агентом ФСБ Росії в Україні. Його діяльність можна порівняти з діяльністю Кіма Філбі, який знищив MI6 зсередини. Його посада дозволила йому отримати доступ до життєво важливих секретних даних про обороноздатність», — сказав виданню високопоставлений український контррозвідник.

Стаття The Sunday Times базується на низці повідомлень, наданих американським джерелом, документах, вилучених з комп’ютера в Москві, розмовах з колишніми посадовцями адміністрації Зеленського, звітах про лобіювання, поданих до Міністерства юстиції США, та інформації, оприлюдненій під час судового розгляду справи про державну зраду.

Видання пояснює, що, згідно з цими даними, російські агенти змогли створити для Кулініча дуже делікатну роль консультанта в команді кандидата в президенти Зеленського, а після того, як той виграв вибори, перевели його на ключову посаду голови Кримського відділу СБУ. Таким чином Кулініч отримав ідеальну можливість оцінити підготовку України до вторгнення Росії та підривати її, констатує The Sunday Times.

У статті розповідається, що у квітні 2018 року американський адвокат Маркус Коен зустрівся у Відні з колишнім заступником голови Ради національної безпеки України Володимиром Сівковичем. За рік до того він попросив Коена зібрати інформацію від правоохоронних органів США про розслідування справи проти нього та його спільників про корупцію та відмивання грошей, щоб спробувати укласти угоду про визнання провини та уникнути судового переслідування. Водночас колеги Коена підозрювали, що він насправді збирав компромат. Хоча вони не змогли цього довести, Коен звільнився зі своєї юридичної фірми.

Ще одна зустріч Коена та Сівковича, на якій цього разу був присутній Кулініч, відбулась у Відні у серпні 2018 року. Під час цієї зустрічі адвокат передав їм звіт про перевірку на той момент керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури України Назара Холодницького, підготований консультантом з фінансових злочинів.

«У цей момент я сиджу з „колишнім“ генералом КДБ і командиром СБУ. Вони обидва були вражені [звітом]. Дуже ціную», — написав Коен у повідомленні цьому консультанту. Те, що Коен написав слово «колишній» щодо Сівковича у лапках, означає, що він щонайменше підозрював, що має справу з активним агентом російської розвідки, зауважує видання.

У статті сказано, що через два роки Холодницький був змушений подати у відставку, а пізніше українська розвідка знайшла ще 15 файлів про нього на комп’ютері ФСБ, до якого вдалося отримати доступ у Москві.

Згідно з даними СБУ, у 2019 році Сівкович заплатив американському адвокату щонайменше 300 тисяч доларів.

Коен не відповів на прохання прокоментувати звинувачення. Адвокати Кулініча та Сівковича підтвердили факт зустрічей, але заявили, що вони просто співпрацювали з правоохоронними органами США, щоб допомогти їм розслідувати корупцію.

The Sunday Times посилається на заяву адвокатів Кулініча, які стверджують, що у 2019 році, під час передвиборчої кампанії Володимира Зеленського, Коен перебував у Києві і пропонував безкоштовні послуги з лобіювання. Він представив Кулініча передвиборчій команді Зеленського як політичного експерта, який працюватиме над кампанією на громадських засадах.

«Обидва чоловіки опинилися в передвиборчому штабі, працюючи над тим, щоб Зеленський був обраний і пов’язаний з Вашингтоном», — сказано у статті.

Коен найняв лобістів і консультантів з безпеки від імені кампанії Зеленського. Ці підрядники фактично отримували гроші від Сівковича в Москві через підставні компанії.

Серед документів, з якими ознайомилося видання, є контракт на 185 250 доларів США з лондонською компанією Global Analytica, укладений у березні 2019 року. Нібито це була компанія авторитетних британських експертів, які мали дбати про «особисту безпеку» Володимира Зеленського, включаючи «кібербезпеку» та надання семи «захищених» смартфонів для кандидата і його команди. Однак ніхто в таборі Зеленського не помітив, що компанія була зареєстрована в березні 2019 року, лише за місяць до цього, пише The Sunday Times.

Після перемоги Зеленського на виборах в Україні Коен подав до Міністерства юстиції США лобістський документ, у якому заявив, що працював над кампанією Зеленського, а тепер працює на главу СБУ Івана Баканова та адміністрацію Зеленського в цілому. Коен стверджував, що заплатив 70 тисяч доларів з власних коштів вашингтонській лобістській фірмі, щоб забезпечити знайомство з членами адміністрації Дональда Трампа.

Джерело видання стверджує, що Зеленський позитивно сприймав вплив лобістів, зокрема, щодо переговорів у США.

У статті сказано, що, аби винагородити Кулініча, його призначили керівником управління СБУ в Криму, де він мав забезпечити функціонування системи раннього попередження про будь-які ознаки того, що Росія готується завдати удару на північ з окупованого півострова.

«Кулінічу вдалося дестабілізувати роботу цього управління СБУ. Він знищив контррозвідувальну роботу. У квітні 2021 року він ініціював масштабні антитерористичні навчання в Херсонській області, на яких виявляв слабкі місця в обороні України», — заявив офіцер СБУ, коментуючи The Sunday Times діяльність Кулініча на цій посаді.

Згідно з повідомленнями, поширеними СБУ, Кулініч збирав інформацію про пересування Зеленського та передавав її росіянам. За даними прокуратури, Кулініч знав про план вторгнення з Криму, але заважав повідомляти Києву докази підготовки до вторгнення.

«У перші години вторгнення він блокував будь-які спроби донести до керівництва СБУ реальну ситуацію в регіоні. Він не вжив заходів щодо захисту державного суверенітету та порушив накази, вивіз своїх співробітників в інший регіон. Він навіть відбирав зброю у співробітників СБУ», — наводить видання слова співробітника української спецслужби.

The Sunday Times зазначає, що діяльність Кулініча почала викликати підозри. Зокрема, Василь Малюк, який був тоді офіцером контррозвідки, помітив, що голова кримського відділу їздив за кордон одночасно з Сівковичем, за яким українська розвідка стежила роками. Через це стеження встановили також за Кулінічем.

Кулініч був затриманий 16 липня 2022 року за обвинуваченням у передаванні росіянам державної таємниці. Викривальні докази були знайдені в сотнях документів, дистанційно вилучених СБУ з комп’ютера в Москві та під час обшуку в квартирі у Києві, сказано у статті. Зокрема, українські правоохоронці виявили спільні фото членів сімей Кулініча та Сівковича за кордоном, а також фото Кулініча з чоловіком, якого уряд США назвав «активним агентом ФСБ Росії», розповідає видання. Крім того, виявили повідомлення Кулініча, адресовані Сівковичу.

The Sunday Times зазначає, що обидва — Кулініч і Сівкович — заперечують співпрацю з ФСБ.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Бійці 100-ї ОМБр встановили український прапор над шахтою Центральна в Торецьку на Донеччині (відео)

понеділок, 10 лютий 2025, 22:59

У Торецьку в Донецькій області над шахтою Центральна замайорів український прапор. Відповідним відео поділилась 100-та окрема механізована бригада в понеділок, 10 лютого, передають Патріоти України. «Бійці батальйону безпілотних систем VORON 100 ОМБр в...

Заради вірогідної перемоги Залужного?: Чому в Білому домі наполягають на виборах в Україні, - CNN

понеділок, 10 лютий 2025, 22:47

Колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний може стати зручнішою фігурою для президента США Дональда Трампа під час укладення миру з Росією, ніж чинний президент Володимир Зеленський. Такого висновку дійшов міжнародний кореспондент Нік Пейтон Волш ...