Православна церква України 13 березня за новим стилем вшановує пам'ять патріарха Никифора Константинопольського та святого Василя Великого (інші народні призвіська - Василь капельник, Василь теплий, - ред.). За старим стилем сьогодні вшановують преподобного Василя Сповідника.
Зазвичай у це свято настає довгоочікуване потепління і з'являються перші зелені рослини. Разом із потеплінням приходять дощі та розливаються річки, а дороги вкриваються брудом та стають непрохідними. Через це дата здавна вважається невдалою для поїздок та подорожей.
Українці 13 березня не їздили до сусідніх міст і далеко від будинку не від'їжджали, побоюючись, що вози загрузнуть у багнюці. Натомість ходили до найближчої водойми рибалити. День вважається дуже вдалим для риболовлі.
Попри потепління, до справжнього тепла було далеко. У будинках топили піч. До вогню цієї дати ставилися дуже шанобливо. Існувало повір'я, що вогонь може "розгніватися" за нешанобливу поведінку та спалити будинок.
Загалом 13 березня вважається одним із найнебезпечніших і найнещасливіших днів у році. Люди намагалися ніяк не ризикувати і не розпочинати нових справ.
У цей день за повір'ями наших предків категорично не можна гасити вогонь водою, кидати в багаття волосся з гребеня і плювати в піч. У давні часи люди вірили, що це може розгнівати вогонь. Також біля печі не можна сваритися і голосно розмовляти біля печі.
110 років тому, з 29 квітня до 4 травня 1915-го, Українські Січові Стрільці боролися за гору Маківка з російськими військами під час Першої світової війни. Ті бої за Маківку стали одними з найвідоміших і найславетніших сторінок в історії легіону Україн...
Україна має список всіх обʼєктів оборонної промисловості на території Росії, про що раніше повідомляв і очільник ГУР Кирило Буданов. Про це розповів військовий експерт Євген Дикий, розповідаючи про те, як Україна обирає цілі для ударів по Росії, переда...