Православна церква України 16 листопада вшановує одного з дванадцяти апостолів Левія Матвія, автор однієї з чотирьох канонічних Євангелій.
16 листопада часто помічали невелике потепління. При цьому наші предки помічали, що чим теплішим видався день, тим морознішою буде зима. Цей день в Україні традиційно присвячували підготовці до зими та походів у гості. Дівчата ворожили на суджених.
За старим стилем 16 листопада відзначали свято на честь святої Анни Всеволодни, дочки київського князя Всеволода Ярославовича. В Київській Русі цей день отримав назву Анна Холодна, оскільки вже наступали справжні морози і нерідко випадав перший сніг.
У це свято наші предки збирали і заморожували пізні ягоди - брусницю, журавлину, виноград, калину, шипшину. З них варили вітамінний чай, пекли пироги або готували ягідний кисіль. Страви з ягодами обов'язково давали дітям, щоб ті росли міцними і рум'яними.
Дівчата 16 листопада займалися рукоділлям. Це хороший вечір для прядіння одягу з овечої вовни або лляних ниток. Чоловіки в цей день різали свиней і заготовляли на зиму сало.
Здавна вірили, що цього дня не можна нікому бажати зла, інакше воно повернеться сторицею. Також не можна їсти м'ясні, молочні продукти, яйця — йде Різдвяний піст. Не можна було ходити по дому босоніж — вірили, що тоді сильно захворієш.
Цього дня збиралися з родиною та друзями за пісним святковим столом, обов'язково проводили час за розмовами. Також намагалися нікому не відмовляти в гостинності.
Існують такі прикмети про погоду у цей день:
У мережі порівняли світлини мирного міста Бахмут з тим, як він виглядає зараз внаслідок російських обстрілів та окупації. До російського вторгнення 2022 року місто було центром соляної промисловості України та залізничним вузлом. Під час боїв за Бахмут...
Відомий волонтер РФ Олександр Іванов намагається заволодіти нерухомістю в тимчасово окупованому Маріуполі й інших непідконтрольних Україні містах нібито для потреб своєї волонтерської організації. Листування, які свідчать про махінації з нерухомістю та...