21 липня за новим церковним календарем (3 серпня за старим) - день пам'яті преподобних Онуфрія та Онисима Печерських. У народі день прозвали Онуфрій Мовчазний. 21 липня за старим календарним стилем - день пам'яті великомученика Прокопія і явлення Казанської ікони Пресвятої Богородиці.
Преподобний Онуфрій Печерський і Онисим Печерський були ченцями Києво-Печерської лаври і жили в XII і на рубежі XII-XIII століть. Про їхнє життя залишилося мало інформації. Онуфрій вирізнявся побожністю і прийняв обітницю мовчання - після чого не зронив жодного слова. За це його прозвали Мовчазний.
Онисим був самітником - весь свій час проводив у печері, в молитвах і пості. Тому Онисима прозвали Затворником.
Нетлінні мощі святих зараз перебувають у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.
Прикмети дня говорять про те, якими будуть осінь і зима:
У народному календарі 21 липня - свято Онуфрій Мовчазний або Мовчальник. За народним звичаєм у цей день належить більше мовчати, ніж говорити. Також на Онуфрія за старих часів набирали так звану "німу" і непочату воду з джерела - це потрібно було зробити зранку, до сходу сонця і мовчки. Цій воді приписували особливі властивості: її давали пити хворим, окропляли нею дім, поїли маленьких дітей, щоб ті не плакали. Якщо ж таку воду набрати з трьох або семи колодязів, то її сила в рази примножиться.
21 липня, як і в будь-який інший день, церква не схвалює лихослів'я, сварки, лайку, виступає проти злості, помсти, заздрості, жадібності та відчаю, а особливо - наклепів і пліток.
Народні прикмети дня не радять сьогодні користуватися гострими предметами - сокирою, пилкою, косою, бо є ризик поранитися. Не варто на Онуфрія пускати в дім небажаних гостей - це погана прикмета, яка обіцяє багато клопоту. Але головна заборона дня пов'язана з балаканиною - заборонено балакати даремно, говорити треба тільки у справі, щоб не накликати на себе низку невдач.
У святих дня просять зміцнити силу духу, щоб вистояти у важких життєвих ситуаціях. Онуфрію Мовчазному моляться про те, щоб навчитися не говорити зайвого.
За народними звичаями сьогодні можна робити прибирання в будинку, наводити лад у шафах, коморах. За старих часів із цього дня потихеньку починали готуватися до зими: чистили комори і льохи, робили заготівлі на зиму, а також діставали і переглядали теплі речі. Хоча й здається, що літа ще багато, воно все-таки потихеньку йде.
"У США розроблена система попереджень для кожного стихійного лиха, щоб запобігти жертвам серед цивільного населення. Однак в Україні, навіть під час загрози обстрілом експериментальною російською ракетою, за звичкою, евакуйовується тільки влада. Чи дов...
Мобілізаційний резерв України на сьогодні становить 3,7 млн людей. А загальна кількість громадян чоловічої статі віком від 25 до 60 років – 11,1 млн. Про це йдеться в інформації на інфографіці видання The Financial Times, передають Патріоти України. У ...