Народні прикмети на 8 липня. Про що українки молили цього дня Пресвяту Богородицю

Полтавський Хрестовоздвиженський жіночий монастир

8 липня за новим церковним календарем православні віряни згадують великомученика Прокопія, а також явлення Казанської ікони Пресвятої Богородиці. У народі день прозвали Прокопів або Зажинки. Про традиції та прикмети 8 липня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.

8 липня за новим церковним календарем (21 липня - за старим) - день пам'яті великомученика Прокопія Кесарійського і явлення чудотворної Казанської ікони Божої Матері. 8 липня за старим календарним стилем - день пам'яті преподобномучениці Февронії. Також за старим стилем до 11 липня триває Петрів піст 2024.

Прокопій народився в Єрусалимі. Він походив зі знатної родини і до свого хрещення носив ім'я Неаній. Був вихований в язичницьких традиціях, здобув гарну освіту і пішов на службу до імператора Діоклетіана, де зробив військову кар'єру. За свої заслуги Неанія зробили проконсулом в Олександрії і відправили викорінювати християнство.

Але в дорозі стався випадок: Неанію явився Христос. Воїн довго розмовляв з Ісусом, і після цього прийняв християнську віру. Мати Неанія, дізнавшись про це, донесла імператору - чоловіка намагалися повернути в язичництво, але все було безуспішно. Тоді Неанія доставили в Кесарію Палестинську і, після тяжких катувань, кинули в темницю. До чоловіка знову з'явився Христос - він зцілив рани воїна і хрестив під ім'ям Прокопій. Новонавернутого праведника знову стали катувати, але він невпинно молився і з честю виносив усі тортури. Бачачи це, багато язичників, і його мати зокрема, теж прийняли християнство. Не зумівши впоратися з твердістю віри Прокопія, мученика стратили.

***

8 липня за новим церковним календарем також відзначають явлення чудотворної ікони Казанської Божої Матері - одного з найбільш шанованих образів Богоматері.

За переказами, цю чудотворну ікону знайшли 8 липня після сильної пожежі - Богородиця тричі з'являлася 9-річній доньці купця і розповідала про свою ікону в попелищі згорілого будинку. Коли образ знайшли, то виявилося, що він зовсім не постраждав від вогню. Біля цієї ікони траплялося багато чудес.

В Україні шануються кілька списків (копій) чудотворної ікони Казанської Богородиці. Згідно з переказами, 1689 року священику Іоанну Уманову із села Каплунівка Харківської єпархії уві сні з'явився чоловік. Він сказав, що через 3 дні в Каплунівку прийдуть три іконописці віком близько 60, 80 і 90 років і що в останнього буде Казанська ікона Божої Матері. Її священик має прийняти з честю. Іоанн так і зробив, а іконописці не взяли з нього плату.

Ікона отримала назву Каплуновська, вона датується 1680-ми роками, відомо, що в 1691-му і 1699-му ікона мироточила і від неї відбувалося багато зцілень. Нині місцезнаходження святого образу невідоме, а її списки знаходяться у Свято-Макар'ївському кафедральному соборі в Полтаві (перша третина XVIII століття), Спасо-Преображенській церкві в Охтирці Сумської області (середина XVIII століття), Свято-Троїцькій церкві Хрестовоздвиженського монастиря в Полтаві (близько 1800 року).

Прикмети на 8 липня

8 липня - прикмети сьогоднішнього дня / pixabay.com

Прикмети цього дня говорять про те, яким буде літо:

  • сонячний день до полудня - перша половина серпня теж буде з сонцем;
  • дощ іде після обіду - негода затягнеться надовго;
  • якщо 8 липня немає дощу - на Іллі обов'язково піде дощ;
  • бджоли зляться - до сильної спеки.

У народному календарі 8 липня - свято Зажинки, або Прокоп'єв день. З цього дня зазвичай починають жати жито - звідси й пішла назва.

Що не можна робити 8 липня

Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква виступає проти злості, лайки, сварок, жадібності, наклепу, пліток і зневіри. Не можна відмовляти в допомозі тому, хто просить про неї.

Народні прикмети дня не радять вирушати в дорогу - може бути невдалою, починати нові справи - вони зазнають краху, а також купатися у відкритих водоймах - є ризик нещасного випадку.

Заборони на роботу цього дня немає, але явлення чудотворної ікони Казанської Божої Матері в народі вважається жіночим днем, тож жінкам краще не займатися важкою фізичною працею, прати та працювати на городі.

Що можна робити 8 липня

До Прокопія Кесарійського звертаються з молитвами про позбавлення від хвороб, просять захистити від біди, дати сил. У чудотворної ікони Казанської Богоматері просять здоров'я, зцілення від важких хвороб, благополуччя, позбавлення від скорботи і печалі. Казанська ікона вважається покровителькою жінок, у неї просять заступництва для сім'ї, здоров'я для дітей, легких пологів.

За народними традиціями на Прокопія йшли до церкви, щоб освятити перший стиснутий сніп. Після цього ставили його в хаті, у передньому кутку - щоб завжди бути з хлібом і як оберіг від бід і хвороб. Тому 8 липня можна принести і поставити вдома у вазу кілька колосків жита або пшениці з нового врожаю.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Народні прикмети на 18 січня. Вдалий день для магічних ритуалів. Увечері не гуляйте у безлюдних місцях

субота, 18 січень 2025, 7:05

Православна церква України 18 січня за новим стилем вшановує єпископа Афанасія Великого. За старим стилем 18 січня відзначають Водохресний святвечір - переддень Водохрещі. . У цей день колись чекали найлютіші морози року, які називають водохресними. ...

Бо російських "дипломатів" вже не використаєш: ГРУ РФ створило "університет диверсантів", у якому навчає іноземців, - журналіст-розслідувач

п’ятниця, 17 січень 2025, 22:00

Журналіст-розслідувач Христо Грозєв заявив, що в столиці країни-агресора РФ Москві та в Санкт-Петербурзі з’явився «університет» із підготовки диверсантів від Головного розвідувального управління (ГРУ), передають Патріоти України. В інтерв'ю на YouTube-...