Огляд одного із найскладніших для ЗСУ Новопавлівського (він же, Південно-Донбаський) напрямку - Костянтин Машовець

Розглянемо за звичайною схемою - склад сил і засобів противника, що діють на даному напрямку, поточна ситуацію на даний момент і можливі дії противника в майбутньому.

1. Склад сил і засобів противника

На цьому напрямку командуванням противника розгорнуто угруповання військ (сил) \ УВ "Восток", основу якого складають сили і засоби зі складу «Восточного военного округа» (штаб - Хабаровськ). До складу УВ «Восток» входять чотири загальновійськові армії (ЗВА) - 5-та, 29-та, 35-та і 36-та ЗВА, а також один армійський корпус (АК) - 68-й АК.

Всі вони, на даний момент, розгорнуті і діють своїми основними силами в південній частині Донецької області (умовно - від р. Вовча до Азовського моря) і в південно-східній частині Запорізької області (Гуляйпільський напрямок).

Найпотужнішою армією в цьому угрупованні є 5-та ЗВА, до складу якої входять 127-ма мотострілецька дивізія (мсд) та дві окремі мотострілецькі бригади (омсбр) — 57-ма та 60-та омсбр. Далі йде 35-та ЗВА (2 мотострілецькі бригади – 38-ма та 64-та омсбр, так, та сама, що "прославилася" під Ірпенем та Бучею, а також 69-та окрема бригада прикриття (обрп) та 36-та ЗВА (37-ма омсбр та 5-та окрема танкова бригада \отбр). Крім них, до цього угруповання входять також 29-та ЗВА (до складу якої входить 36-та омсбр та ряд приданих частин штибу 430-го окремого мотострілецького полку (омсп), а також 68-й АК, який розгорнув на цьому напрямку кілька полкових (батальйонних) тактичних груп своєї 18-ї кулеметно-артилерійської дивізії (кулад), але його «штатну» 39-ту омсбр, на даний момент перекинуто на Покровський напрямок, де вона намагається штурмувати Новоекономічне (на південь від річки Вовча, ймовірно, залишилися лише окремі підрозділи цієї бригади).

Крім чотирьох загальновійськових армій і армійського корпусу, в тому ж напрямку діє ряд інших, дуже примітних формувань зі складу «штатних», або приданих «Восточному военному округу» (ВВО). Наприклад, 14-та окрема бригада спеціального призначення (обр СпП), тактичні загони якої використовуються командуванням противника переважно як «елітна» штурмова піхота та своєрідні «інфільтраційні групи переднього краю». У цій же якості командування противника використовує 336-ту окрему бригаду морської піхоти (обрмп), а також низку окремих підрозділів 40-ї обрмп. Також тут розгорнуті зведені тактичні роти та батальйони навчальних центрів ВВО (наприклад, 212-го та 392-го окружних навчальних центрів молодших спеціалістів).

Разом з тим, з'єднання повітряно-десантних військ, які дислокуються на території округу - 11-а та 83-а окремі десантно-штурмові бригади (одшбр), на даний момент, знаходяться на Сумському напрямку, де діють в районі Яблунівки.

Сумарна чисельність УВ «Восток», а також оцінка рівня його оснащення основними видами озброєння та військової техніки (ОВТ) не фігурують у відкритих джерелах і тому оцінюються зовсім по-різному, з досить суттєвим рознесенням думок. Тому наведу лише ті показники, з якими мені самому доводилося стикатися...

Особовий склад - є оцінка в 85-90 тисяч (мені здається найбільш вірогідною), але я бачив і 75 тисяч, і навіть "більше 100 тисяч".

Танки – найчастіше згадується оцінка у 225-240 одиниць, але є й сміливіші заяви, такі як 350-370 одиниць. Хоча, є і зовсім «екзотичні» - «більше 600 одиниць» або навпаки - «менше 200».

Бойові броньовані машини (ББМ) всіх типів, включаючи тягачі МТ-ЛБ та бронеавтомобілі – найбільш вірогідною цифрою здається 620-650 одиниць. Але багато експертів стверджують, що їх «набагато менше» - не більше 360-370 одиниць.

Ствольна артилерія, в тому числі 120-мм міномети - багато фахівців, мабуть, не мають точного і чіткого розуміння того, скільки їх є в розпорядженні командування УВ "Восток". Принаймні, саме в цьому показнику "діапазон думок" максимально широкий - від 220-240 "стволів" (сюди, мабуть, не входять міномети), до 550-600 "стволів" (іноді зустрічаються навіть "понад 750 одиниць").

Найбільшу "одностайність" можна зустріти лише щодо реактивних систем залпового вогню (РСЗВ). Якщо узагальнити всі "думки" з цього приводу, то можна прийти до висновку, що противник сконцентрував їх на цьому напрямку, у кількості, десь - "від 150-160 одиниць, до 210-220 одиниць".

2. Поточна ситуація

Станом на вечір 22.07.2025 противник (УВ «Восток») продовжував наступ на Південно-Донбаському напрямку, зосереджуючи зусилля на своєму правому фланзі – вздовж південного берега річки Вовча та по обидва боки траси Запоріжжя-Донецьк (тобто в смугах своїх 36-ї та 29-ї ЗВА).

Крім того, противник продовжував активно атакувати на ряді ділянок в смугах 5-ї та 35-ї ЗВА, очевидно, намагаючись забезпечити прикриття з південного флангу обом вищезазначеним арміям.

Починаючи з 19.07.2025 темпи просування противника на Південно-Донбаському напрямку продовжують збільшуватися (станом на звітну дату вони склали майже 16 квадратних кілометрів за добу).

Зокрема:

- У напрямку Новохатське - Зелений Гай передові/штурмові підрозділи 36-ї омсбр противника (29-та ЗВА), мабуть, вже зуміли просунутися від Новохатського до східної околиці Зеленого Гаю і розпочали за нього бої.

- Кілька днів тому підрозділам цієї ж бригади вдалося просунутися в напрямку Піддубне - Іскра по трасі Запоріжжя - Донецьк, але їх подальші атаки в бік Іскри, поки що, не увінчуються успіхом.

- У напрямку Мирне - Олександроград досить активно наступає 430-й омсп (також зі складу 29-ї ЗВА), за півтори доби його підрозділи просунулися тут на 5,5 км

- Також достатньо активно наступають підрозділи 37-ї омсбр противника (зі складу 36-ї ЗВА) з Мирного у бік Воскресенки. Є інформація, що вони вже намагаються закріпитися у східній частині Воскресенки, незважаючи на контратаки ЗСУ на південь від населеного пункту. Більше того, очевидно, 37-й омсбр активно допомагає 430-й омсп противника, окремі штурмові групи якого намагаються прорватися на Воскресенку з півночі.

- У смузі дії 5-ї ЗВА її 127-ма мсд (ймовірно, силами підрозділів 394-го мотострілецького полку) веде інтенсивний наступ з рубжу Зелене Поле – Новопіль у бік Темирівки, вздовж дороги Гуляйполе – Велика Новосілка. Судячи з усього, низці ворожих штурмових груп вдалося зачепитися за Темирівку.

- Своєю чергою, в смузі 35-ї ЗВА, ймовірно, підрозділи 69-ї обрп вперто атакують передові позиції ЗСУ, аби добитися повного захоплення села Малинівка, намагаючись в подальшому просунутися на північ у бік села Полтавка. Поки що бої за Малинівку тривають з перемінним успіхом для сторін. ЗСУ продовжують утримувати північну частину населеного пункту, а в південній та центральній частинах закріпився противник.

3. Ймовірні дії противника протягом найближчого часу на Південно-Донбаському напрямку

Виходячи з попередніх та поточних дій противника, стає зрозумілим, що його командування (УВ "Восток") прагне повністю взяти під контроль досить значний район місцевості між річками Вовча та Ворона, на стику трьох областей - Дніпропетровської, Донецької та Запорізької (орієнтовно - Гаврилівка - Зелений Гай - Темирівка - Новомиколаївка). При цьому основними рубежами (найближчими завданнями), очевидно, для 5-ї ЗВА є рубіж Комишуваха - Темирівка, для північного угруповання (36-а і 29-а ЗВА) - Гаврилівка - Новоселівка.

Тому найближчим часом на цьому напрямку слід очікувати продовження дуже акцентованих атак противника в смузі його 29-ї ЗВА в напрямку Піддубне – Іскра (по обидва боки траси Запоріжжя – Донецьк), а в смузі 36-ї ЗВА, очевидно, буде організований противником "штурм" Воскресенки "з трьох сторін" та спроба подальшого прориву в бік Новоселівки. Судячи з усього, обидві ці армії мають досить недвозначний наказ від «старших товариСЧей» - якнайшвидше вийти на східний берег річки Вовча на ділянці Новоселівка - Іскра.

Своєю чергою, 5-та ЗВА, ймовірно, намагатиметься провести аналогічні дії південніше, на річці Ворона, вперто просуваючись у бік Комишувахи, захоплюючи при цьому Темирівку.

Десь 1,5-2 роки тому я писав, що вихід противника на стик трьох українських областей, у разі його оперативно-стратегічного наступу в Південній операційній зоні, цілком імовірний. При цьому, мені здається, я навіть називав Темирівку як ймовірний район, куди противник ймовірно буде прагнути прорватися. Нажаль, саме так й відбувається…

В зв’язку з цим, у оперативному сенсі, слід зазначити, що в разі зайняття противником зазначеного району на стику трьох областей буде сформоване достатньо вигідне для нього положення, щодо ПРОДОВЖЕННЯ ним наступальних дій, проте ВЖЕ не лише у Донецькій, а й у Дніпропетровській, а також Запорізькій (на Гуляйпільскому напрямку) областях.


Джерело

Опублікував: Андрій Савчук
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Народні прикмети на 24 липня. Що українці завжди робили, в чого уникали на Бориса і Гліба Літніх

четвер, 24 липень 2025, 7:08

24 липня за новим церковним календарем (6 серпня за старим) - день пам'яті перших канонізованих українських святих князів Бориса і Гліба, які загинули від рук свого брата. У народі день прозвали Бориса і Гліба Літніх. За старим календарним стилем - ден...

Огляд одного із найскладніших для ЗСУ Новопавлівського (він же, Південно-Донбаський) напрямку - Костянтин Машовець

середа, 23 липень 2025, 23:25

Розглянемо за звичайною схемою - склад сил і засобів противника, що діють на даному напрямку, поточна ситуацію на даний момент і можливі дії противника в майбутньому. 1. Склад сил і засобів противника. На цьому напрямку командуванням противника розгорн...