Журналісти Сенсор Медіа і OSINT-фахівці спільноти Мольфар з’ясували, що на другий рік війни в Україні продовжуть працювати видавництва і видавничі компанії, які співпрацюють з країною-агресоркою. Книгарні жорстко відреагували. Так, дослідження Деокупація книжкового ринку. Як російські видавці досі заробляють гроші в Україні виявило, що з російськими власниками пов’язані видавництва Форс Україна, Bookchef і онлайн-магазин book24.ua, передають Патріоти України.
«Після російської агресії та повномасштабного вторгнення прямо ввозити книги з рф в Україну стало заборонено. Але росіяни знайшли вихід — всю додрукарську підготовку російські видавництва проводять у себе, а далі українська дочірня компанія-видавництво купує права на друк і виступає чисто в ролі принтера. Тоді як основний прибуток отримує росія, витрачаючи ще менше коштів на дороговартісний процес. А потім ці видавництва навіть отримують гранти від українського уряду», — йдеться у публікації Molfar.
Розслідувачі опублікували інфорграфіку, в якій довели зв’язок харківської пенсіонерки Людмили Божко із колишнім співласником компанії Ексмо Україна Мирославом Мариновичем (дочірня компанія російської Ексмо), яку в 2014 році переменували в Дистрибуційну Книготорговельну Компанію.
«При дослідженні афілійованих з російським Ексмо компаній ще неодноразово спливає імʼя Мариновича. Він може бути реальним власником цих бізнесів. Зараз він співвласник мережі книгарень Буква, також опосередковано володіє видавничою групою КМ-Букс через свою польську юрособу. Також юрособа YM Investment Ltd. разом із ТОВ Дистрибуційна Книготорговельна Компанія станом на грудень 2023 року залишається співвласником Країни Мрій — видавництва, яке раніше також було проєктом Ексмо в Україні.
З того ж таки 2016 року компанія Ексмо-Україна зазнала вкрай дивних перетворень. Маринович бізнес переписав на пенсіонерку з Харкова — Людмилу Олексіївну Божко, якій наразі 81 рік. Досі ця особа жодного разу не зʼявлялася у пресрелізах, анонсах чи офіційній інформації", — йдеться в розлідуванні.
Повідомляється, що до повномасштабного вторгнення компанія Форс-Україна імпортувала книги від російських видавців, переважно це були книги холдингу Ексмо. Розслідувачі виявили, що до 2019 року компанія придбала 1813 закупівель, а це 98,7% - це угоди з Ексмо.
Дослідники також виявили, що серед засновників і власників Bookchef та інтернет-магазин book24.ua значаться, ще двоє людей — Андрій Плєхов, як засновник Bookchef, та Наталія Плєхова (завновниця book24.ua). Це чоловік і дружина, при чому Наталія Плєхова — це донька Людмили Божко. І всі їхні бізнеси пов’язані із Дистрибуційною Книготорговельною Компанією Ярослава Мариновича.
Також розлідувачі з’ясували, що Наталія Плєхова має російське громадянство, з квітня 2022 року веде бізнес в Росії і зареєстрована там як ФОП. Крім того, в Росії працює книжковий онлайн-магазин зі схожою назвою book24.ru, який належить російській компанії Ексмо. Що стосується Андрія Плєхова, то розлідувачі знйшли в нього платіжну карту російського Сбербанку. Вони вважають, що це може свідчити про його ймовірне проживання або діяльність Росії.
На розслідування вже відреагували українські книжкові торгівельні мережі.
Так, Книгарня Є у своїх соцмережах опублікувала заяву, в якій повідомила, що припиняє співпрацю з видавництвом Bookchef.
«Книгарня Є з першого дня існування відстоює українську книгу та підтримує українські видавництва. Bookchef, як один з наших постачальників, запевняв нас про відсутність зв’язків з росією, республікою білорусь, або контрагентами на цих територіях. Оскільки розслідування медіа Сенсор та OSINT-спільноти Мольфар наводить факти про зворотнє, ми прийняли рішення припинити продаж книг видавництва Bookchef в мережі Книгарня Є та інтернет-магазині book-ye.com.ua. Вважаємо, що питання недопущення діяльності структур, пов’язаних з державою агресором, є завданням державних органів безпеки. Тому очікуємо, що СБУ прояснить свою позицію щодо правомірності функціонування видавництва Bookchef», — йдеться в заяві.
Також про розірвання співпраці з видавництвом заявила книжкова мережа Yakaboo в офіційному пресрелізі, надісланому редакції. «Ми вважаємо, що видавництво, яке підтримує російську агресію проти України, не може працювати на українському книжковому ринку. Російська агресія проти України є актом тероризму, який призвів до загибелі тисяч людей і руйнування українських міст. Вони атакують нашу культуру, нашу свідомість, нашу інтелектуальну спадщину! Видавництво, яке підтримує цю агресію, є співучасником злочинів проти України. Ми звертаємось до всієї читацької та інтелектуальної спільноти нашої країни висловити свою активну позицію і також припинити підтримку тих, хто співпрацює або має зв’язки з агресором», — йдеться в заяві книжкової мережі.
На розcлідування відреагувала також видавництво і мережа книжкових магазинів Vivat. «Сьогодні факти, наведені у матеріалі змушують нас поставити ці питання ще раз. І наразі ми очікуємо побачити не просто запевнення, а переконливі докази. А поки очікуємо на відповідь, усі книжки видавництва Bookchef будуть вилучені з нашої мережі книгарень та з онлайн-магазину Vivat. Окремо хочу зазначити, що ситуація набагато ширша, ніж історія конкретного видавництва. Питання української книги = питання національної безпеки, питання нашого виживання як нації», — зазначила видавець Vivat Юлія Орлова.
Україна втратила місто Бахмут в тому числі через відсустність взаємодії між ротними, комбатами, комбригами і так далі, які не доповідали про втрачені позиції. Про це заявив снайпер, офіцер і бойовий командир ДПСУ Дмитро Полончак, передають Патріоти Укр...
Аналітик та авіаексперт Костянтин Криволап припускає, що учорашній удар по Києву був здійснений північнокорейською ракетою комплексу KN-15, передають Патріоти України. "Ми не змогли зафіксувати момент запуску. Чому? Скоріш за все, тому що все наше ППО,...