Податкова політика Гетманцева загрожує катастрофою всій економіці, - "Гроші"

Український бізнес опинився під шаленим тиском через ситуацію з оподаткуванням і тим, що підприємцям масово блокують податкові накладні. Однією з причин катастрофічної ситуації, через яку бізнес у військовий рік змушений зводити кінці з кінцями, є політика голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева. Про це йдеться в сюжеті програми Гроші, передають Патріоти України.

"Якщо у вересні цього року 17% підприємців говорили про те, що зіткнулися з блокуванням податкових накладних, то за останній тиждень цифра зросла до 50%", – наводить дані доктор економічних наук Андрій Длігач.

Саме податкові накладні дають можливість бізнесменам отримувати податковий кредит, фактично – знижку. Блокування цього механізму забирає в українського бізнесу гроші на розвиток, а під час війни – можливість вижити. Директор економічних програм "Українського інституту майбутнього" Анатолій Амелін зазначає, що сьогодні в казначействі знаходяться близько 150 млрд гривень українського бізнесу, які йому не повертаються через блокування накладних ПДВ.

До блокування накладної податкова в теорії повинна вдаватися, коли бачить якусь сумнівність в документі або операції, але сьогодні, переконані бізнесмени, податкова цим цинічно зловживає – алгоритми для блокування вважають ризикованими бізнес-операції у всіх підряд. Підприємці скаржаться, що через перепон в роботі з боку податкової служби і неможливості вести нормально діяльність виникає бажання просто закрити бізнес. І хоча нові алгоритми – формально ініціатива Мінфіну, підприємці регулярно у своїх коментарях згадують Гетманцева, йдеться у сюжеті – саме його вважають відповідальним за утиски українського бізнесу.

Сам Гетманцев в коментарі "Грошам" зазначає, що не має відношення до безпосередньої діяльності податківців, а тих, хто звинувачує його в блокуванні накладних, вважає дилетантами: "Говорити, що голова комітету має відношення до прийняття будь-яких актів Кабінету Міністрів, означає, щонайменше, бути абсолютним дилетантом і в структурі сьогоднішньої влади, і в Конституції. "Зрада" розганяється мамкиними блогерами в соцмережах. Зараз я чую, що 50% платників податків страждають від блокування накладних. Спростування цьому вже дала податкова - загальна кількість податкових накладних, заблокованих у листопаді, становить 1,63% від загальної кількості податкових накладних"

Проте, зазначається в сюжеті, називаючи показник 1,63%, Гетманцев оперує відсотком заблокованих накладних, тоді як Длігач – відсотком підприємств, у яких заблокували документи.

"Я думаю, що [підприємств із заблокованими документами] відсотків 50, може навіть вже більше – з кожним днем ситуація погіршується. Думаю, була команда податковим блокувати накладні з будь-яких причин, причому ці причини настільки абсурдні, що сміються навіть самі податківці. У них є тисячі можливостей абсурдних, цинічних, грубих, і вони можуть абсолютно чесного бізнесмена перетворити в ухильника від оподаткування. Блокування, не зарахування ПДВ, зміни реєстрів, абсурдні причини не реєстрації накладних, причому по всій Україні. Якщо така ситуація триватиме, допускаю, тисячі бізнесів просто збанкрутують", – згоден з Длігачем доктор економічних наук, у минулому заступник голови Національного банку України Олександр Савченко.

Поки бізнес панікує і втрачає надію, Гетманцев звітує про неймовірні результати роботи податкової, йдеться в сюжеті. "Перевиконання з ПДВ в цьому році викликано виключно поліпшенням адміністрування ПДВ. 56 з гаком мільярдів за 9 місяців військового 2022-го року ми зібрали плюс до мирного 21-го року. При тому, що третина економіки не працює", – наводить свої аргументи голова ВР з фінансів. Але такі успіхи даються бізнесу дуже важко, і б'ють на сполох підприємці різного масштабу. Мова не тільки про блокування податкових накладних, а й гальмування реформ, які повинні були зробити податкову систему зрозумілою, зручною і справедливою, наприклад, реформи зменшення оподаткування, що отримала назву "10-10-10", і передбачає єдину ставку податку на прибуток, доходи фізосіб і додану вартість на рівні 10%.

"Гетманцев постійно наголошує, що просто арифметичне зменшення ставок автоматично викличе зменшення доходів бюджету. Це неправда. Ми зробили економічне моделювання, в якому взяли участь сотні підприємців, і ми знаємо, що зменшення оподаткування викличе економічне зростання, привіт до тотального "обіління" економіки, оскільки буде вигідніше платити офіційні податки, а не корупційну ренту", – упевнений Длігач.

Діюча ж система оподаткування пронизана утисками, що сприяють розквіту корупції. Як зазначає Амелін, зараз, якщо бізнес хоче повернути собі ПДВ, що блокуються з січня, доведеться дати хабар, який зріс до 15% від суми заблокованих коштів – і бізнес змушений йти на корупційні кроки, оскільки іншої можливості платити зарплату співробітникам у нього не залишається. У деяких випадках, кажуть підприємці, необхідно "занести" 20-30% від оборотних річних коштів.

Зараз зростання податкових надходжень забезпечений тільки вимиванням з бізнесу оборотних коштів, резюмують експерти, попереджаючи, що якщо не змінити поточне ставлення до бізнесу, вже завтра тиск на нього обернеться катастрофою для всієї економіки і торкнеться кожного українця.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Смокінг їй личить більше, ніж чоловіку: Меланія Трамп у стильному костюмі з’явилася з Дональдом Трампа на прийомі у Білому домі (фото)

неділя, 23 лютий 2025, 21:46

Перша леді США Меланія Трамп після чотиритижневої відсутності повернулася до Вашингтона. Президент Дональд Трамп разом із дружиною відвідав прийом для членів Національної асоціації губернаторів у Східній кімнаті Білого дому, передають Патріоти України....

"Це плювок в обличчя усім полякам": Дуда чекав Трампа у Вашингтоні близько години, а той приділив йому лише 10 хвилин, - ЗМІ

неділя, 23 лютий 2025, 20:57

У суботу, 22 лютого 2025 року, президент Польщі Анджей Дуда був у США, де обговорював зі своїм американським колегою Дональдом Трампом перспективи подальшої співпраці двох країн та взаємини Сполучених Штатів з Україною та РФ. Але їхня зустріч тривала л...