Подорожуючи Україною: Буремна історія й легенди замку, котрий жодного разу не був взятий штурмом

"Еспресо.Захід" розповість цікаву історію про родовий маєток князів Острозьких, який ніколи не був взятий ворогами через потужні гармати та вдале розташування.

Як виник замок у Дубно

Фото: Олександр Білий, zamokdubno

Дубенський замок не виник на порожньому місці. Його поява була частиною багатовікової історії міста Дубно, яке мало важливе стратегічне та економічне значення ще задовго до будівництва замку.

Територія, на якій згодом з'явилося місто, була заселена з давніх часів. Однак перша писемна згадка про Дубно датується 1100 роком у "Повісті минулих літ", де місто фігурує як важливий укріплений пункт у Київській Русі. Місто розташовувалося на перетинних торгівельних шляхів, що сполучали різні частини Русі із західними територіями. Саме стратегічне положення на річці Іква та в центрі тодішньої Волині сприяло розвитку міста та його укріплень для захисту від ворогів.

Згідно з історичними даними, вже у XII столітті на місці сучасного замку існувало давньоруське городище — укріплене поселення, оточене валами й дерев’яними стінами. У той час місто виконувало роль фортеці, яка захищала прилеглі землі від кочівників, зокрема від половців. Через татаро-монгольську навалу в XIII столітті, оборонні укріплення були зруйновані.

У XIV столітті, після падіння Галицько-Волинського князівства, Дубно разом з іншими волинськими землями перейшло під владу Литви. У цей час місто знову почало відновлюватися і зміцнюватися, враховуючи нові загрози з боку Кримського ханства та Московської держави. Тодішні фортифікаційні споруди, ймовірно, були дерев’яними, але заклали основу для подальшого розвитку замкової структури.

У XV столітті, під владою князів Острозьких, Дубно остаточно закріпило своє значення як важливий політичний центр Волині. Відсутність сучасних фортифікацій змусили місцеву владу розпочати будівництво потужного замку. Князь Федір Острозький спорудив дерев'яно-земляне укріплення. Ця споруда була оточена земляними валами, огороджена дерев'яним частоколом по периметру і тісно забудована всередині житловими та господарськими приміщеннями.

Формальне заснування сучасного Дубенського замку пов'язане з іменем іншого князя - Костянтина Острозького, який у 1492 році розпочав будівництво кам'яної фортеці на місці старих укріплень. На той час князі Острозькі були одними з найбагатших і найвпливовіших магнатів Великого князівства Литовського, а згодом і об'єднаної Речі Посполитої. Острозькі планували створити в Дубно сучасну фортецю, яка б захистила їх володіння від нападів татар, що часто грабували волинські землі.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Військові з КНДР вже у Маріуполі і під Харковом, - CNN

п’ятниця, 22 листопад 2024, 21:44

Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...

Навіть використання ядерної зброї не примусить українців стати рабами недоімперії, - Дмитро Ярош

п’ятниця, 22 листопад 2024, 21:18

"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...