Складна гра Пекіну проти Москви: Чому для Китая важливе збереження виходу України до морів. Міфи про російсько-китайську дружбу, в які даремно вірять, - Денисенко

Війна в Україні не зробила Росію васалом Китаю, як заведено думати, вважає журналіст Вадим Денисенко. У цій історії Пекін намагається зіграти у складну геополітичну гру, де війна не повинна закінчитись швидко, але Україну треба зберегти.

Китайсько-російські відносини. Міфи, в які ми даремно повірили

Провів презентацію дослідження про економічні відносини Китаю та Росії.

Головні висновки:

  1. Ніяких васальних відносинів Росії перед Китаєм нема. Як мінімум зараз. Єдине, про що ми можемо говорити точно, так це про те, що Китай, починаючи з 2023 року, не вважає РФ тією силою, з якою потрібно консультуватися при прийнятті тих чи інших вагомих геополітичних рішень. В цьому контексті варто особливо звернути увагу на те, що ціллю цієї війни для Путіна було і залишається стати третім полюсом у світі (крім США та Китаю). І поки росіянам нічого не вдається, що вигідно, насамперед, Китаю.
  2. Китай — це 30% експорту і 34% імпорту для РФ. Російські втрати від торгових дисконтів для Китаю складають приблизно 25 млрд доларів у 2023 році.
  3. Китай імпортує у 2023 році до 45% російської нафти, 50% золота, 64% лісу. 70% російського ринку автомобілів, 30% спецтехніки 20-45% різного виду електроніки — це Китай.
  4. Банківська стратегія Китаю проста: максимально наростити розрахунки в юанях і перевести максимальну кількість російських банків на китайські платіжні системи. Але навіть зараз, для РФ, при товарообігу з третіми країнами, 25% розрахунків — це юань. Це в рази більше ніж до 24.02.22, але все ще не критично. Підключення російських банків до китайської платіжної системи на середину 2023 року — 9%.
  5. Стратегія Китаю наступна — з максимальним дисконтом купувати сировину і з максимальною маржинальністю продавати свої товари. Головна економічна ціль — зробити протягом наступних двох років максимально залежними від Китаю цілу низку ключових галузей РФ, не ставши в жодній із галузей критично залежним від РФ. РФ це прекрасно розуміє і пробує не впасти у цю залежність, шукаючи інші ринки збуту і впроваджуючи сірі схеми по обходу санкцій.
  6. Сценаріїв розвитку є три:
  • інерційний, коли все йде так, як іде зараз. І тоді справді, впродовж двох років залежність РФ від Китаю в кількох надважливих галузях (насамперед — нафтогазовій, лісовій, телекомунікаціях і складному машинобудуванні) може стати критичною, хоча навіть тоді говорити про васалітет не доводиться;
  • кооперація, яка передбачає зону вільної торгівлі й перетворення РФ на частину китайської економіки. Хоча поки цей сценарій виглядає малореальним;
  • повернення РФ до вільної торгівлі з Заходом. І цей сценарій передбачає мирні переговори і певні поступки РФ.

Поки, перший і третій сценарії (можливо, якийсь гібрид із них) виглядають, як найбільш реалістичні. При цьому, виходячи із економічної доцільності, Китаю, в найближчі пів року, точно не потрібне перемирʼя. Щодо подальших дій Китаю, то тут багато чого буде залежати від того, чи відбудеться спроба зближення РФ з колективним Заходом. У цьому випадку Китай також спробує зіграти в посередника.

Щодо України, то Китаю потрібне збереження незалежної України з обовʼязковим виходом до Чорного моря (Китай насамперед цікавить земля, в плані продовольчої безпеки, та можливість оперувати як мінімум один портом, який був би логістичним хабом).


Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Діджитал-детокс

четвер, 23 травень 2024, 22:05

Зі зростанням ролі соціальних мереж та інтернет-технологій у нашому повсякденному житті з часом виникло поняття діджитал-детоксу, яке має на увазі свідому відмову від гаджетів. Насамперед подібний аскетизм спрямований на покращення психологічного та ем...

"Він є Іудою по відношенню до ЄС": Юрай Цинтула пояснив, чому стріляв в Роберта Фіцо та згадав Україну

четвер, 23 травень 2024, 22:01

Відмова прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо постачати зброю Україні була однією з головних причин замаху на його життя. Як пише Politico, про це йдеться в ухвалі суду про досудове ув’язнення словацького активіста Юрая Цинтули, який стріляв у Фіцо,...